• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lavinkite savo smegenis!

Sutrikusi atmintis, sunku susikaupti, kankina nuovargis ir depresija? Lavinkite ir stimuliuokite savo smegenis! Tai būtina ir labai svarbu, nes tokios degeneracinės ligos kaip Alcheimerio ar Parkinsono jas kur kas sunkiau įveiks... Taigi prie darbo! Imkitės veiklos, gyvenimo higienos, suderintos mitybos ir reguliarių pratybų...

REKLAMA
REKLAMA

Dažnai sakoma, kad mes panaudojame tiktai 10 procentų savo smegenų galimybių. Laimė, tai - netiesa. Šiuolaikinės technikos dėka tyrinėtojai detaliai susipažinę su 100 milijardų nervinių ląstelių (neuronų), sudarančių mūsų smegenis, funkcionavimu... Aišku, jūs nesinaudojate visais šiais neuronais, kai per televizorių stebite futbolo rungtynes ar mikrobangėje krosnelėje šildotės picą. Tuo momentu jums tarnauja tiktai tie neuronai, kurie specialiai skirti šioms dviem tikslioms užduotims. Tačiau kai dienai pasibaigus "apžvelgiamos" visos buvusios sužadintos smegenų dalys (skaitymu, pokalbiais, atminties panaudojimu, automobilio vairavimu, protiniu ar rankų darbu ir t. t.), paaiškėja, kad galbūt ir visi 100 procentų neuronų buvo aktyvuojami vienu ar kitu momentu. Priminsime, kad asmenys, Alcheimerio ar Parkinsono ligų atvejais praradę nuo 10 iki 20 procentų savo neuronų, būna labai neįgalūs.

REKLAMA

Mūsų smegenys - vienas iš organų, kurių senėjimo galima išvengti. Dalies neuronų netenkame jau ankstyvoje jaunystėje. Likusieji, jei nesusergame degeneracinėmis ligomis, išlieka iki gyvenimo pabaigos. Taip pagyvenę žmonės skundžiasi prasta atmintimi, ne iš karto viską supranta, ne taip greitai reaguoja. Tačiau palyginus su likusia mūsų kūno dalimi, smegenys sensta priklausomai nuo to, kaip yra palaikomos, kaip jomis rūpinamasi. Jeigu netreniruojamos, jos tampa ne tokios veiklios. Tačiau niekas netrukdo mokytis užsienio kalbos sulaukus 80 metų amžiaus! Tai ne tik įmanoma. Tai tiesiog puiki neuronų stimuliacijos priemonė.

REKLAMA
REKLAMA

Jeigu norite išsaugoti savo neuronus, priverskite juos funkcionuoti. Gerai įsidėmėkite: smegenys susidėvi tiktai tada, kai jomis nesinaudojama. Suprantama, visai nereikalinga mintinai mokytis traukinių eismo tvarkaraščius ar valiutų kursus... Treniruokite savo smegenis produktyvesniu būdu. Skaitykite arba pieškite. Pasirinkite žaidimus, kurie skatina mąstymą, tokius kaip bridžas, šachmatai ir pan. Spręskite ar sudarinėkite kryžiažodžius. Mokykitės užsienio kalbų. Imkitės tokių rankų darbų, kuriems reikia sutelkti dėmesį: modeliavimo, staliaus amato, automechanikos. Pagaliau neuronų tarpusavio ryšį pagerina oksigenoterapija, todėl nėra nieko geriau kaip vaikščioti pėsčiomis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Miegokite, o visa kita atliks smegenys! Mokiniai žino, o tyrinėtojai patikrino, kad pamokos lengviau išmokstamos vakare, o ne ryte - smegenys naktį kažkokiu būdu pertikrina vakare užregistruotą informaciją ir ji geriau "impregnuojasi" mūsų atmintyje. Iš vokiečių atlikto tyrimo galima spręsti, kad gerai išsimiegojus tris kartus lengviau išspręsti sudėtingą matematikos uždavinį. Rytą ne vien akys šviesesnės. Naktis stimuliuoja mūsų neuronus ir tas galimybes reikia išnaudoti.

REKLAMA

Stebuklingos atjaunėjimo piliulės dar neišrastos. Amerikos farmacijos laboratorijose dirba šimtai aukšto lygio mokslininkų, kurie turi du tikslus. Pirmiausia tai kova su Alcheimerio ir Parkinsono ligomis. Deja, kol kas šioje srityje rezultatai nekokie. Antras tikslas - pagerinti sveikų žmonių smegenų galimybes. Paklausa didžiulė. Kas gi nenorėtų padidinti savo intelektualinių galimybių, sustiprinti atmintį, mokytis be pastangų? Jau atsirado piliulių prieinama kaina. Jos vadinamos "smart drugs" (proto vaistais). Reikia pripažinti, kad ištyrus jos pasirodė gana apgaulingos... Vienos pagerintų atmintį, kitos - intelektinį susikoncentravimą. Tačiau labai nežymiai. Be to, ilgai vartojant visiškai nežinomas jų šalutinis poveikis. "Reikia garbingai pripažinti, kad šiandien nėra tikrų "proto vaistų", galinčių pagerinti atmintį ir protą. Tie vaistai ne geresni už paprasčiausią kofeiną", - tvirtina amerikiečių mokslininkas profesorius Stivenas Rouzas.

REKLAMA

Jūsų neuronai - tikri gurmanai, todėl maitinkite juos protingai. Maždaug 1,4 kilogramo svorio smegenys sudaro 2 procentus mūsų kūno svorio, tačiau sunaudoja 20 procentų riebiųjų rūgščių, vitaminų, mineralų ir kitų mūsų kasdieninio maisto sudėtinių dalių. Žinodami, kad geram neuronų funkcionavimui reikalingas betaino, vitaminų B9, B1, C ir geležies kokteilis, mokslininkai parinktų maisto produktus, kuriuose yra daugiausia šių elementų. Jų teigimu, būtų idealu maitintis jautienos, vištienos ir balandžių kepenimis, kiautiniais moliuskais ir vėžiagyviais, o desertui - sėlenomis ir javų daigais su vyšniomis! Tačiau gydytis balandžiais ir austrėmis vis dėlto nenaudinga. Mitybos specialistai vieningai teigia: suderintas maistas pranoksta visas dietas. Taigi vadovaukitės savais norais. Su sąlyga, kad jie būtų protingi...

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Visi žinome, kad yra trumpalaikė ir ilgalaikė atmintis. Kad ir kokia ta atmintis būtų, yra daugybė būdų jai stimuliuoti. Galima be sąrašo eiti apsipirkti, važiuojant automobiliu niūniuoti išmoktas dainas. Vienas atminties treniravimo pratimas ypač lengvas, jį galima atlikti bet kur. Atidžiai pažvelgiama į kokį nors vaizdą, pastatą ar skelbimų lentą, o paskui užsimerkiama ir stengiamasi atgaminti detales. Atrodo, tai visiškai nesunku. Iš tikrųjų dažnai paaiškėja, kad vos "užregistruotas" vaizdas išnyksta iš mūsų atminties. Pastangos jį atgaminti puikiai veikia mūsų neuronus.

REKLAMA

Yra kitų, specifinių, būdų mūsų atminties pajėgumui sustiprinti. Kai reikia užkoduoti spyną, daugelis iš mūsų spontaniškai renkamės kokį nors skaičių ar gimimo datą. Tai lengva įsiminti. Yra ir kitų metodų, tačiau kiekvienas juos gali rinktis individualiai. Du užkietėję suvedžiotojai, Mocartas ir Kazanova, prisipažino, kad norimus įsiminti dalykus asocijuodavo su seksualiniais savo prisiminimų vaizdais!

REKLAMA

Atkreipkite dėmesį į tai, kad atminčiai reikia geros gyvenimo higienos. Tabakas, alkoholis, kava ir kai kurie raminamieji turi kenksmingą poveikį.

Gama - tobulas ginklas smegenų chirurgijoje

Pastaraisiais metais neurochirurgija stulbina savo pažanga, tačiau chirurgai vis dar priversti praverti kiaušą ir savo skalpeliais ieškoti auglių. JAV - visiškai nauja, revoliucinė technika. Tai "gamma knife" (pažodžiui - "gama peilis"). Gama spinduliai pasiunčiami naikinti auglį nepraveriant viršutinės galvos kiaušo dalies.

Intervencijos tikslumas - smegenų mikrochirurgijos problema. Taigi amerikiečiai išrado šalmą su 201 skyle. Skeneriu ir magnetiniu rezonansu suradus auglį, chirurgams per šias skylutes belieka pasiųsti gama spindulius. Tokiu būdu spinduliai susikoncentruoja tik ligotoje smegenų dalyje. Tikslumas tiesiog stulbinantis! Kitas nemažas pranašumas - hospitalizacija sutrumpėja iki 48 valandų! Be to, ši technologija sudaro galimybę pasiekti tas zonas, kurios būdavo neprieinamos klasikiniu skalpeliu. Gydytojai neurologai pradeda naudotis kitomis dviem naujomis technologijomis: smegenų stimuliacija (kaip ir širdies) ir neuronų persodinimu. Tai taikoma norint paveikti auglių ir Alcheimerio bei Parkinsono ligų paveiktas smegenis. Būtų gerai atminties protezas. Deja, tokio nėra...

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų