Po ilgų diskusijų bei slapto balsavimo Loreta Graužinienė išsaugojo frakcijos seniūnės vietą. Tačiau kyla klausimas ar iš tiesų tos diskusijos buvo tiek esminės, kad grėsė frakcijos lyderio pakeitimu? Manyčiau, kad diskusijų esmę sudarė visai kiti interesai.
Gal ir buvo kalbama apie frakcijos vadovės asmenį, gal ir buvo skundžiamasi dėl sudėtingos frakcijos bei visos partijos padėties dabartinėje politinėje situacijoje, tačiau nemanau, kad kas rimtai norėjo keisti vadus. Taip teigiu remdamasis sekančiais samprotavimais:
Nuo pat Darbo partijos įsteigimo egzistuoja įtarimas, kad ši partija, sukurta pagal V.Uspaskicho norą bei planą, nėra savarankiška politinė veikėja, nes jos nariai vengia būti tokiais ir nedemonstruoja savo nuomonės. Partijos chimerišumas pasitvirtindavo kiekviename naujame skandale, į kurį įsipainiodavo jos vadovas. Mes matydavome du-tris asmenis, kurie kalbėdavo visų vardu. Likusieji tarsi ištirpdavo bendrame fone. Rezultate turime fenomeną, kada apie padėtį partijos viduje sprendžiame iš to, ką pasakė ar padarė V.Uspaskichas, L.Graužinienė ar V.Muntianas. Egzistuoja dar keli spalvingi, tačiau partijos interesų visikai neatspindintys asmenys, apie kuriuos visada įdomu išgirsti, nes jų tariamas politinis vaidmuo susiveda į asmeninius skandalus ar nesusipratimus su policija ar turto demonstravimą.
Pagal apibrėžimą, partiją turėtų sudaryti asmenys, turinys vienodus politinius įsitikinimus turintys aiškų ideologinį pagrindą bei siekiantys per politinę veiklą maksimaliai realizuoti partinių diskusijų metu suformuluotus tikslus. Taigi darbiečiai išties demonstruoja savotišką vienybę per tylėjimą. Darbo partijos nariai būdami didžiausia frakcija Seime sugeba ištirpti bendroje masėje ir būti nepastebimais net patiems įkyriausiems žurnalistams.
Manyčiau, kad šios partijos kūrėjai atrado vieną paprastą žmonių savybę, kuria ir pasinaudojo formuodami didelę bet nebylią partiją. Dauguma siekia gauti sau naudos nepastebimai. Suvokdami savo veiklos politinę reikšmę, politikon patekę asmenys, siekia išvengti tiesioginės atsakomybės ir tada jiems tampa labai paraku turėti asmenį, kuris už viską bus atsakingas, kuris demonstruos norą būti tokiu ir rodys savo iniciatyvas kaip visos partinės masės iniciatyvą. Taigi darbo partija sukurta normaliu amorfiškos masės formavimosi principu, kur yra vedlys, yra keletas jo parankinių ir yra visiškai beveidė masė, o taip pat yra politinis grobis - valdžia, kurią vadas dalija priklausomai nuo lojalumo.
Jeigu pažvelgtume į tokios partijos vidaus gyvenimą, tai pamatytume, kad čia išties ramu ir paprasta, nes dauguma vengia prieštarauti ar ginčytis, nes gali netekti savo grobio dalies – vietos rinkiminiame sąraše ar šiltos vietos kokioje nors administracinėje struktūroje. Ir pažvelgę atidžiau, mes matome, kad tikrai nuosekliai partija veikia būtent ieškodama ir sudarydama sąlygas saviškiams užimti kuo daugiau postų.
Tačiau problemos tokio pobūdžio organizacijai atsiranda tuomet, kai vadas patraukiamas į nuošalę, kada jis nevykdo savo funkcijų iki galo, t.y. neprisiima atsakomybių už visus ir viską kas vyksta partijoje. Minia labai jautri. Kada jos nariams reikia patiems galvoti ir būti atsakingiems, tada imama ieškoti kito, galinčio būti vedliu, t.y. apsiimančio būti atsakingu už minios veiksmus.
Šiandien Darbo partija yra tokio vedlio paieškos būsenoje. Visos jos vidaus problemos iš esmės susiveda į klausimą, „kas dabar su mumis bus“, suprantant tai kaip kausimą, kas mums nurodys kelią ir garantuos galimybę toliau gauti politinio grobio dalį. Bet manyčiau darbiečiai dar nežino, kad didysis vadas niekur nesitraukia, jis tik leidžia jiems suprasti, kad be jo ši partija žlugs. Žmonės šiek tiek pasinervins, pasiginčys ir kada nuvargs ieškoti to vienintelio, vadas pasirodys visoje šviesoje ir nuramins savo našlaičius demonstruodamas pasiryžimą nubausti neklusniuosius ir kaip įprasta viską galvoti ir daryti už likusius partiečius.
Taigi, pokyčiai šioje partijoje nelaukiami, nebent vienintelis pokytis - išsivaikščioti, tačiau tai reikštų paleisti politinį grobį iš rankų, o to nesinori, paieškokite kitų kvailių.