Giedrė POTELIŪNAITĖ
Po žiemos išsiilgę šilumos ir saulės, visi dairosi, ar nematyti kokių artėjančių pavasario ir vasaros ženklų. Vis dažniau pasirodanti saulė džiugina dar menka savo šiluma, bet jau verčia sukrusti visus žiemos apsnūdėlius. Daugelis kraipo galvas spėliodami - kokia gi vasara mūsų laukia?
"Dar nė pavasaris neatėjo, o žmonės jau vasaros prognozių nori, - juokėsi klimatologė Audronė Galvonaitė. - Šito pasakyti turbūt niekas negali, o spėlioti neuždrausta".
Klimatologė sakė, jog anksčiau orus prognozuoti buvo daug lengviau. Klimato pokyčiai viską apsunkina - dabar net keletą dienų į priekį tiksliai prognozuoti tapo labai sunku. "Kol mūsų kiemuose nestovėjo daugybė mašinų, traktorių ir kitokių agregatų, būdavo įmanoma prognozuoti tiksliau. Dabar pokyčiai tokie dideli, kad net kelioms dienoms į priekį prognozuoti be galo sudėtinga. Vienas staiga įvykęs atmosferos pokytis viską sujaukia ir visas prognozes paverčia niekais", - teigė klimatologė.
Anot A. Galvonaitės, niekas negalis pasakyti tikslių prognozių tolimesniam negu 10 dienų laikotarpiui. Atmosferoje nėra pastovaus dydžio, pagal kurį būtų galima daryti skaičiavimus - viskas pernelyg greitai kinta. "Jeigu jau NASA nesugeba tiksliai prognozuoti, pasitelkusi visus savo palydovus, tai ko jau čia tikėtis iš Lietuvos sinoptikų, - juokdamasi sako A. Galvonaitė. - Pagrindiniai meteorologijos centrai ir yra minėtoji NASA, Anglijoje įsikūręs centras ir Rusijos stotis. Bet neretai būna taip, kad jie visi trys tarpusavyje nesutaria, tai kokios čia gali būti prognozės? Buvo numatyta, kad pavasaris bus staigus ir audringas, bet, kaip matome, jis ateina gana iš lėto ir be jokių audrų".
Klimatologė sako, jog norintys spėti vasaros ar pavasario orus, gali užsirašinėti stebėjimus, o vėliau patikrinti, ar jie buvo teisingi, tačiau tai daugiau bus žaidimas, negu tikros prognozės. "Juk jeigu vienas sako taip, o kitas - kitaip, vis tiek kažkuris bus teisus. O geriausiai tiesiog laukti vasaros - vienokia ar kitokia ji vis tiek ateis".
Tačiau su klimatologe nevisai nesutinka ukmergiškis Petras Jankūnas (91 m.). Jis žinąs daug būdų, kaip nuspėti, koks bus karštasis metų laikas, ir sako, jog dažniausiai jo prognozės pasitvirtina. "Aš jokiu būdu nesigiriu, bet galiu pasakyti, kad manęs apie orus pasiteirauti užsuka ne tik kaimynai. O kai prognozės pasitvirtina, paskambina koks žmogus iš kito miesto galo padėkoti, kad nemelavau ir įspėjau jį apie orų išdaigas", - sakė P. Jankūnas.
Senolis sako, kad geriausiai vasaros ir pavasario metų prognozuoti vasarį ir kovą. Tada jau ryškėja pirmieji ženklai, kurių prasmę žinant, nesunku pasakyti, ką žada ateinantys metų laikai. Štai jeigu antroji vasario diena giedra - lauk gražaus pavasario, o jei dangus apniukęs - netrukus pustys. Jei visą vasario mėnesį laikosi šalčiai - vasara bus karšta, ypač - rugpjūtis.
"Dabar klimate daug permainų vyksta, viskas keičiasi - ledynai tirpsta, žmonės žemę ir orą teršia, todėl labai tiksliai nuspėti sunku, - daugmaž pritaria meteorologams P. Jankūnas. - Anksčiau kaip manydavau, taip ir pasitvirtindavo. Visgi net keli dalykai rodo, kad vasara mus lepins. Pagal kovo 2 dieną sprendžiamas pavasaris - jeigu diena graži ir saulėta - pavasaris gražus. Kovo 3 dieną parodo vasarą. Jeigu diena graži - vasara bus graži. Taigi labai gražu buvo tą dieną, o ir vasarį šalčiai ilgai laikėsi - vadinasi, vasara bus šilta. Be to ir sausis nebuvo šiltas, vadinasi vasara nebus lietinga".
Senolis sakosi taikliai atspėjęs 1994 metų karščius. Tą vasarą net užfiksuotas karščio rekordas - 37,5 laipsnio - ir visiškai nelijo visą liepą. Puikiai P. Jankūnas prisimena ir 1972 metus, kai pirmas sniegas iškrito rugsėjį. Tiesa, to jis nebuvo numatęs - esą tokias išimtis ir gamtos išdaigas nuspėti yra per daug sunku net sinoptikams.
"Labai laukiu vasaros, nes vasarą gyvenimas lengvesnis ir nuotaikos geresnės. Tada galiu saulės atokaitoje drožinėti iš medžio įvairiausius "baubukus" ir džiaugtis gyvenimu", - sakė mažai į lauką žiemos metu išeinantis pensininkas.