JAV administracija ketina nutraukti "Amerikos balso" ir "Laisvosios Europos radijo" (LER) transliacijas į Rytų ir Vidurio Europos valstybes, taip pat ir Lietuvą, motyvuodama pasikeitusiais užsienio politikos prioritetais.
"2001 metų rugsėjo 11-oji pakeitė mūsų požiūrį, kaip turėtume vykdyti tarptautines transliacijas ir šį pokytį atspindi prezidento pateiktas biudžeto projektas", - teigia už "Amerikos balso" ir "Laisvosios Europos radijo" transliacijas atsakingos JAV Transliuotojų valdybos (Broadcasting Board of Governors, BBG) pirmininkas Kennethas Tomlinsonas (Kenetas Tomlinsonas).
Jo pareiškimas paskelbtas BBG interneto puslapyje.
2001 metų rugsėjo 11-ąją teroristų užgrobti lėktuvai taranavo ir sugriovė Pasaulio prekybos centro dangoraižius Niujorke bei dalį JAV Gynybos departamento pastato Vašingtone. Po šių įvykių kova su terorizmu pasaulyje tapo vienu svarbiausių JAV užsienio politikos prioritetų.
"Mūsų tikslas - pasinaudojant sėkminga šaltojo karo patirtimi eiti į naują idėjų mūšį, siūlant demokratiją, toleranciją ir savivaldą kaip geresnes alternatyvas tironijai, fanatizmui ir terorui", - teigia K. Tomlinsonas.
Kongresui pateiktame 2004 metų biudžete užsienio radijo transliacijoms numatoma skirti 563,5 mln. JAV dolerių, iš jų 30 mln. JAV dolerių - palydovinei televizijai arabų kalba steigti bei 3,4 mln. JAV dolerių padidinti transliacijų į Indoneziją, kurioje gyvena daugiausiai pasaulio musulmonų, trukmę.
Atsižvelgdama į pasikeitusius prioritetus JAV administracija siūlo nebefinansuoti LER transliacijų nacionalinėmis kalbomis į Bulgariją, Kroatiją, Estiją, Latviją, Lietuvą ir Slovakiją, "Amerikos balso" transliacijų į Lietuvą, Latviją, Estiją, Bulgariją, Čekiją, Vengriją, Lenkiją, Slovėniją, Slovakiją bei Rumuniją.
"Šių tarnybų, kurių darbuotojai narsiai tarnavo laisvės reikalui ir tiesiogiai prisidėjo prie pergalės šaltajame kare, uždarymas bus liūdna akimirka daugeliui iš mūsų. Tačiau tuo pačiu metu mes turime atsiminti, jog tikslai, dėl kurių šios tarnybos kovojo, buvo pasiekti", - pažymi savo pareiškime K. Tomlinsonas.
Manoma, kad per artimiausius porą mėnesių turėtų paaiškėti JAV Kongreso pozicija dėl transliacijų finansavimo.
Sausio mėnesį šalies Prezidentas Valdas Adamkus ir 40 Seimo narių paragino JAV administraciją ir Kongresą nenutraukti LER laidų lietuvių kalba finansavimo.
Parlamentarai savo kreipimesi teigia, jog LER tebėra svarbus išsamios ir nešališkos informacijos apie JAV ir pasaulį šaltinis, ypač kai Europoje stiprėja antiamerikietiškos nuotaikos.
Seimo nariai prašo JAV Kongreso finansuoti LER laidas tol, "kol Lietuva taps stabili, saugi demokratija ir pilnateisė NATO narė".
Pernai lapkritį kvietimą įstoti į NATO gavusi Lietuva visateise Šiaurės Atlanto Aljanso nare tikisi tapti 2004 metais.
Pernai liepą kalbėdamas JAV Transliuotojų valdybos susitikime, Prezidentas pažymėjo, kad LER ir šiandien Lietuvoje turi didelę ištikimų klausytojų auditoriją, o apklausos rodo, kad šio radijo skelbiamą informaciją klausytojai vertina kaip itin patikimą.
LER laidos lietuvių kalba pradėtos transliuoti XX amžiaus aštuntojo dešimtmečio pradžioje.
Nusprendus šių laidų nebefinansuoti, jų transliacijos gali būti nutrauktos jau šių metų birželio pabaigoje.
LER laidoms lietuvių kalba rengti per metus skiriama apie 1 mln. JAV dolerių (maždaug 3,3 mln. litų).
LER radijo laidas Lietuvoje po keletą kartų per dieną transliuoja nacionalinis Lietuvos radijas ir "Žinių radijas". LER laidų taip pat galima klausytis per internetą.
BNS