Irena ZUBRICKIENĖ
Už grotų atsidūrusiems nuteistiesiems taip trūksta laisvės oro, kad jie pasiryžę bet kokia kaina papildyti savo teistumų skaičių dar vienu Baudžiamojo kodekso straipsniu - 241-uoju (už pabėgimą iš pataisos įstaigos - areštas arba laisvės atėmimas iki 3 metų). Tokia išvada peršasi skaičiuojant vien kelių pastarųjų mėnesių bėglius Lietuvoje. Šių "drąsuolių" elgesio nesuvokia ne tik šalies pensininkai, pavydžiai žvelgiantys į nuteistųjų aprūpintą kasdienybę, bet ir įkalinimo įstaigų darbuotojai, tvirtinantys, jog bėgliai tikrai bus sugrąžinti į "zoną" - esą tai tik laiko klausimas.
Bėgliai - iš pavyzdingiausiųjų
Rugsėjo 5-osios naktį iš Alytaus pataisos namų pabėgo nuteistieji Vaidas Mačijauskas (30 m.) ir Sigitas Gedgaudas (31 m.). Anksčiau Būdviečių kaime (Vilkaviškio r.) gyvenęs Vaidas ir Petraičių kaimo (Joniškio r.) gyventojas Sigitas, kurių biografijas "puošia" atitinkamai 5 ir 13 teistumų, "zonoje" buvo laikomi vienais iš pavyzdingiausių nuteistųjų. Tik tokiems už grotų suteikiama teisė be sargybos ar palydos išvykti už "zonos" teritorijos. Vadinamieji besargybiniai - kiekvienų pataisos namų "elitas". Alytuje tokių - 22. Į šį būrelį patenka už nesunkius nusikaltimus kalintieji, kuriems iki paleidimo į laisvę lieka apie pusmetį. Be to, jie turi būti pelnę drausmingų, paklusnių auklėtinių vardą. Besargybinių būrelį Vaidas ir Sigitas buvo papildę vos prieš kelias savaites. Abu dirbo įstaigos teritorijoje - maisto ir daržovių sandėliuose, gyveno pataisos namų teritorijoje, tačiau ne bendroje gyvenamojoje zonoje, o už ginkluotos apsaugos saugomos teritorijos, 2 aukštų pastate. Pastato durys nakčiai užrakinamos. Besargybiniai sistemingai tikrinami.
Vaido ir Sigito buvo pasigesta po vidurnakčio ir tuoj pat pradėta jų paieška galimose slapstymosi vietose, žinia išplatinta kitų rajonų policininkams. Pareigūnai nustatė, kad bėgliai išlindo pro pirmojo aukšto lango orlaidę, kurios nedengia grotos. Abu nuteistieji - smulkaus kūno sudėjimo, nedidelio ūgio, tad jiems nebuvo sunku, išardžius orlaidę, pro ją išlįsti ir peršokti per vos metro aukščio tvorą. Ši, beje, toje teritorijos dalyje naktį nebuvo apšviesta.
Pareigūnai stebėjosi, kodėl kaliniai ryžosi nusikalsti: abu jau turėjo galimybę netrukus išvykti į namus anksčiau paskirtosios bausmės atlikimo laiko, kaip numato Bausmių vykdymo kodeksas dėl lygtinio paleidimo. Mat abu vyrai, "zonoje" laikyti lengvosios grupės sąlygomis, buvo beveik atlikę ne mažiau kaip trečdalį bausmės. Vaidas, paskutinį kartą nuteistas kalėti 5 metus už sunkų sveikatos sutrikdymą (anksčiau - už vagystes ir bandymą išprievartauti), be jokios bausmės "uodegos" galėjo išeiti į laisvę 2010-ųjų balandį, o 1 metų laisvės atėmimo bausmę už vagystes gavęs Sigitas - 2008-ųjų vasarį, tačiau abiem bausmės laikas galėjo būti sutrumpintas jau šiemets.
Išgarsino pareigūną
Alytaus bėglius, klajojusius po Lietuvą, sėkmė lydėjo tik 4 paras: rugsėjo 9-osios pavakarę sučiuptas Vaidas buvo sugrąžintas į "zoną" ir 15 parų uždarytas į baudos izoliatorių. Vaido sulaikymo operacija išgarsino Marijampolės pataisos namų prižiūrėtoją Joną Ragažinską (32 m.), kuris savo pastabumu ir sumanumu, galima sakyti, kiek pataisė kolegų alytiškių įvaizdį.
Tą sekmadienio pavakarę J. Ragažinskas nedirbo. Vilkaviškio rajone gyvenantis pareigūnas automobiliu su žmona važiavo į ganyklą. Patilčių kaimo ribose Jonas pastebėjo Vilkaviškio - Kalvarijos keliu einančius du vyrus. Pareigūnas sutelkė dėmesį į pėsčiuosius, nes vienas jų nešėsi nuteistųjų darbo krepšį, ir tuoj pat atpažino Sigitą Gedgaudą, anksčiau kalėjusį Marijampolės "zonoje". Vyras akimirksniu nutarė pergudrauti ieškomus bėglius.
Jonas sustojo ir išlipęs pėstiesiems pasiūlė juos pavėžėti neva pakeliui. Kaliniai atsisakė, tad Jonas, tiesiai šviesiai taręs, kad atpažino Sigitą, patarė abiem nesislapstyti - grįžti į "zoną". Po šių žodžių S. Gedgaudas kaipmat leidosi į kojas, o V. Mačijauskas sutriko ir net nespėjo pajusti, kad aukštesnis ir tvirtesnio sudėjimo J. Ragažinskas jau laiko sučiupęs jį už rankos.
- Žmona tuo tarpu paskambino į policiją, o aš nesumečiau, kaip tą bėglį nulaikyti, - vėliau pasakojo J. Ragažinskas. - Laimė, netrukus tuo pačiu keliu važiavo kaimynas. Paaiškinau jam situaciją ir paklausiau, ar neturi kokios virvės.
Virvę kaimynas turėjo, tad netrukus sulaikytasis buvo pririštas prie pakelės stulpo. J. Ragažinskas, anot paties, net nuogąstavo, kad pro šalį važiuojantys pilietiški vietos gyventojai, įtardami nusikaltėlių siautėjimą, nepultų pririštojo vaduoti, tačiau netrukus atvyko policijos ekipažas ir bėglį perėmė. Jo kišenėse buvo nedidelis peilis ir žirklės, o krepšyje - pora "zonoje" naudojamų metalinių lėkščių, aliuminio virdulys. Buvo aišku, kad bėgliai rengėsi slapstytis gamtos prieglobstyje. Vaidas neslėpė, kad jiedu ėję į kaimą pasipildyti maisto atsargų (už kokių 5 kilometrų - Vaido namai).
Pasprukusio S. Gedgaudo nei tą vakarą iki sutemų, nei kitą dieną policininkams nepavyko surasti nei su tarnybiniu pėdsekiu, nei skraidant pasieniečių sraigtasparniu. Tačiau po kelių dienų bėglys pats pasidavė Kaliningrado srities Nesterova miesto milicininkams. Prie patrulių ekipažo, dirbusio netoli Nesterovo, esančio maždaug už 15 kilometrų nuo valstybės sienos, priėjęs vyriškis pasisakė esąs iš Lietuvos. Jis prisipažino pabėgęs iš pataisos namų ir į Rusiją patekęs nelegaliai. Pareigūnai jį nugabeno į Gusevą ir uždarė milicijos areštinėje.
Už neteisėtą valstybės sienos perėjimą Rusijos pareigūnai S.Gedgaudui gali iškelti baudžiamąją bylą. Tačiau tikėtina, kad Rusijos prokuratūra Alytaus pataisos namų nuteistąjį perduos Lietuvai. Už analogišką nusikaltimą baudžiamoji atsakomybė numatyta ir Lietuvoje: bauda arba areštas, arba laisvės atėmimas iki dvejų metų.
Strazdas tebelakioja
Minėtieji pasprukę 2 kaliniai - pirmieji šiais metais šioje Alytaus įstaigoje. Per pernykštes Kalėdas iš Alytaus "zonos" buvo pasprukęs kalinys, kuris, kaip paaiškėjo, tik panoro laisvėje pasimatyti su mergina. Jis tuoj buvo sulaikytas Vilniuje ir sugrąžintas į "zoną".
Kokių neįgyvendintų malonumų skatinamas iš užgročio pabėgo Kybartų pataisos namuose (Vilkaviškio r.) kalėjęs Gintaras Strazdas (22 m.), nežinoma iki šiol. Anksčiau 4 kartus teistas vilnietis bėgliu tapo šių metų birželio 18-osios naktį. Gintaras - pirmas nuteistasis, pabėgęs iš tik pernai į griežtojo režimo sąlygomis kalinčiųjų įstaigą reorganizuotos "zonos". Anksčiau čia veikė atviroji kolonija, kurios gyventojai pagal nustatytą tvarką galėdavo išeiti į Kybartų miestelį.
- Bėglys, pastarąjį kartą nuteistas 4 su puse metų kalėti už sunkų sveikatos sutrikdymą, vis dar nesurastas, - sakė "Akistatai" Kybartų pataisos namų direktorius Edmundas Žalys. - Jo bausmės laikas baigtųsi 2011-ųjų vasarį, vyro ieško policija. Turime žinių, kad iš Lietuvos Starzdas dar nepabėgęs. Sučiuptam bėgliui bausmė bus pratęsta.
Kybartų "zonoje" G. Strazdas pagyveno tik 2 savaites, buvo iškart pareiškęs, kad nedirbs. Apie planuojamą pabėgimą jis, atrodo, niekam nebuvo prasitaręs.
Kalinio G. Strazdo (čia kali beveik 400 vyrų) buvo pasigesta per rytinį patikrinimą. Buvo nustatyta, kad nuteistasis paspruko gilią naktį: išlipo per prausyklos langą, nuo stogo pateko į gamybinę "zoną", užsiropštė ant rekonstruojamo kito administracijos pastato ir nušoko į gatvę. Pradėjus paieškas, paaiškėjo, kad pabėgęs Gintaras dar kuo ramiausiai girtavo Kybartuose ir sugėrovams gyrėsi pabėgęs iš "zonos", tačiau niekas tuo netikėjo. Tik kitą dieną vakarykščiai sugėrovai išgirdo išties bendravę su kalėjimo bėgliu.
Teigiama, kad bėglys pasinaudojo tuo, jog jauniausiuose ir moderniausiuose šalies pataisos namuose tebevyko pastatų rekonstrukcija. Dėl to tuo metu dar ne visur buvo įrengtos vaizdo stebėjimo kameros; gyvenamoji ir gamybinė "zonos" jau buvo atskirtos tvora, tačiau dar nebuvo vartų ir apsaugos posto. Iki tol buvo teigta, kad iš Kybartų "zonos" kaliniams pabėgti neįmanoma: esą teritorija saugoma šiuolaikiškiausiomis priemonėmis - ne tik tvoromis, bet ir infraraudonųjų spindulių bei elektromagnetinių bangų barjerais.
Ieškomi ar "tik patys įkliūva"?
Pražiūrėti kaliniai - "zonos" darbuotojų galvos skausmas, atridenantis tarnybinių patikrinimų bangą, nuobaudas pareigūnams ir kitus nemalonumus. Atsakingi policijos pareigūnai "Akistatą" tikino, kad bėglių ieškoma visą laiką nuo pabėgimo momento, tačiau visuomenės nuomonė kitokia: esą niekas bėglių neieško - nebent patys, žiopliai, įkliūva.
Kybartų "zonos" vadovas E. Žalys pasakojo, kad pabėgusio G. Strazdo buvo aktyviai ieškoma - pasitelktas ir pasieniečių tarnybinis šuo. Deja, keturkojis, pradėjus lyti, pėdsakus pametė. Policija operatyviai apieškojo visas Vilkaviškio ir Kybartų landynes, apklausė su G. Strazdu bendravusius žmones. Bėglio namiškiai tikino nieko apie jį nežiną. Buvo guostasi tik tuo, kad kalinys nepavojingas visuomenei, tačiau kas galėtų paneigti, jog, pritrūkęs pinigų pragyvenimui, jis ieškos ir ras aukų?
Anot E. Žalio, iki šiol kartais gaunama informacijos apie vienur ar kitur pastebėtą G. Strazdą, tačiau sulaikyti jo nepavyksta. Pabėgusio kalinio paieška dabar - policijos reikalas, nes pataisos namų pareigūnai turi teisę vykdyti operatyvinę veiklą tik "zonos" teritorijoje. Norėdami nuvykti į informatoriaus praneštą vietą, jie turi derinti savo tarnybos veiksmus su policija ir teismu. Tenka pripažinti: taip gaištamas laikas.
Alytaus pataisos namų direktorius K. Jasmontas irgi linkęs prieštarauti skeptikams, esą bėglių neieškoma. Direktorius pasakojo, kaip buvo analizuojami bėglių ryšiai su jų bičiuliais ir giminėmis, tikrinamos galimos slapstymosi vietos, skubama pagal visus anonimų pranešimus net į kitus rajonus.
- Pripažinkime, kad nelengva suvokti, kur pirmiausia spruks ir įlįs pabėgęs nuteistasis, - sakė K. Jasmontas. - Tokie asmenys nenuspėjami. Štai sugrąžintas į "zoną" Mačijauskas negali logiškai paaiškinti savo poelgio motyvų: tiesiog šovė mintis į galvą, užsimanius išgerti, ir viskas. O paskui - jau šaukštai po pietų ir savigrauža. Ne paslaptis, kad Mačijauskas grįžo patyręs fizinį smurtą: pavargęs slapstytis, norėjo pats pasiduoti, tačiau jo bendras tam prieštaravo.
Patys savo likimo kalviai
Kas pasikeičia įstaigose, kurias išgarsina bėgliai? Anot Kybartų "zonos" vadovo, pabėgusio G. Starzdo "dėka" nuteistiesiems buvo skubiai susiaurinta jų galima veikla - nebegalima vaikščioti bet kur ir bet kada savo įstaigos teritorijoje. Taip pat paspartinti įstaigos rekonstrukcijos darbai, peržiūrėtos buvusios patogesnės pabėgimams landos. Alytaus "zonos" vadovas irgi neslėpė, kad besargybinių patalpoje nakčiai langai bus grotuojami.
- Tačiau vien pabėgimo mintimi gyvenantiems nuteistiesiems turbūt niekada neatimsime visų galimybių surizikuoti, - svarstė K. Jasmontas. - Ir pasaulio šalių, ir mums geriau pažįstama sovietų kalėjimų patirtis rodo, kad bėglių pasitaiko net ir griežčiausiose "zonose". Esu tos nuomonės, kad nuteistieji už grotų turi gyventi taip, jog jiems nebūtų noro pabėgti. Juk jie - patys savo likimo kalviai, tad ne grotos ir ne ginkluota sargyba pirmiausia turi laikyti juos "zonoje". Nuteistieji patys turi suprasti, kad už blogus darbus reikia atsakyti.
K. Jasmonto nuomone, besargybinių statuso "zonoje" po minėto bėglių incidento nereikėtų atsisakyti, nes vienas atvejis - dar ne taisyklė. O besargybiniai - nuteistųjų dalis, į laisvę grįžtanti švariomis nuotaikomis ir dorais ketinimais. Anot direktoriaus, gero elgesio kaliniams oficialiai suteikus galimybę retkarčiais aplankyti namiškius, kaip daroma kai kuriose užsienio šalyse, nenutrūktų nuteistųjų ryšiai su artimaisiais, nenumirtų viltys gyventi gražiai ir nebūtų noro lakstyti iš įkalinimo įstaigų, nes valdytų tik mintis kuo greičiau atlikti paskirtą bausmę ir pradėti naują gyvenimo etapą.
Nuotraukos iš policijos archyvo:
- Vilkaviškietis V. Mačijauskas, pabėgęs iš Alytaus "zonos", laisvės oru kvėpavo 4 paras
- Joniškietis S. Gedgaudas susidūręs su prižiūrėtoju spruko šalin, palikdamas savo sėbrą
- Vilnietis G. Strazdas - pirmasis kalinys, pabėgęs iš naujųjų Kybartų pataisos namų
Eugenijaus NAIKELIO nuotr.:
- Marijampolės "zonos" prižiūrėtojas J. Ragažinskas laisvadienį važiavo į ganyklą ir... sutiko kalinius
Nuotrauka iš redakcijos archyvo:
- Kybartų PN direktorius E. Žalys žino, kad bėglys G. Strazdas kol kas tebėra Lietuvoje
(ši nuotrauka buvo išspausdinta "Akistatoje" 2004 08 20, Nr.62; o Alytaus PN vadovo Jasmonto foto neturiu - nebent paprašyčiau iš Ritos Krušinskaitės)