Lina KAZLAUSKIENĖ
Tragiškai baigėsi Krakių miestelio (Kėdainių raj.) Renedo Šilio gyvenimas. Prieš keletą metų jis kartu su motina išvažiavo dirbti į Angliją, o šių metų gegužės 7-ąją buvo rastas nužudytas. Vyriškis buvo įmestas į Šiaurės jūros kanalą.
Lietuvoje Renedas Šilys dirbo Kėdainių policijoj o, iš jos išėjęs, užsiiminėjo prekyba žuvimi. Nuvykęs į Angliją, dirbo šokolado fabrike už Londono. Tuomet dar dirbo nelegaliai, kaip ir daugelis lietuvių. Buvo grįžęs į Kėdainius, po to - išvyko į Italiją, ir vėl - į Angliją ir ten įsidarbino firmoje, komponuojančioje puokštes iš gėlių, kurias gaudavo iš Olandijos. Jis dirbo kompiuteriu, uždirbo neblogai. Vakarais mokėsi vietos koledže, kurį sėkmingai baigė.
Paskambino, jog greit grįš atostogų
Dvi dienos iki nelaimės sūnus paskambino tėvui į Krakes ir pažadėjo atsiųsti pinigų. Be to, prasitarė, kad važiuos į Londoną. Renedas buvo įsigijęs automobilį, nes be jo tiesiog neįmanoma išsiversti, tačiau rudenį jis drauge su pasu buvo pavogtas. Buvo gegužė, praėję nemažai laiko, tad Renedas ketino vykti į Lietuvos ambasadą pasiimti jau nebe laikinojo, o tikro paso.
- Kaip supratau, sūnus ruošėsi važiuoti į Londoną. Prieš tai jį matė liudininkai kalbantis su vienu lietuviu. Kol dar neįvyko teismas, žinau tik tiek, jog tą dieną sūnų užpuolė penkiese ir sumušė. Užpultas buvo netoli policijos nuovados. Kaip tik ten yra Šiaurės jūros kanalas. Tame dešimties metrų gylio kanale sūnus ir buvo rastas, - pasakojo tėvas.
Tėvo žiniomis, buvo sulaikyti keturi lietuviai.
- Mušė penkiese. Vienas paspruko. Įtariama, jog tai kažkoks ukrainietis, turintis lietuviškus dokumentus. Kas tie lietuviai, mums nepasakė. Neseniai žmoną išsikvietusi jų policija pranešė, jog greitai bus teismas ir tuomet viskas paaiškės, - sakė žuvusiojo tėvas.
Pasirodo, Anglijos policijoje tokia tvarka, jog net žuvusiojo artimieji iki teismo mažai ką tesužino.
Viskas labai brangu
Neseniai Renedas Šilys buvo parvežtas į Krakes ir čia palaidotas, tačiau tėvai ilgai vargo, kol jo palaikai grįžo tėviškėn.
- Mūsų šalies ambasadoje Londone žmonai pasakė, jog geriau neprasidėti su vietinėmis laidojimo firmomis, nes jų paslaugos labai brangiai kainuos. Labai daug padėjo sūnaus darbovietė Anglijoj. Mes atsisakėme kremuoti sūnaus palaikus. Tačiau mums nekainavo balzamavimas, užšaldymas ir kai kurios kitos paslaugos - už jas sumokėjo sūnaus bosas. Palaikų nebuvo leista gabenti, kol vyko įvykio tyrimas ir dirbo detektyvas.
Pasak žuvusiojo tėvo, Anglijoje teismai nėra taip apversti bylomis, kaip pas mus. Detektyvas vienu metu turi vieną bylą ir ją tiria.
Parskraidintas specialiu lėktuvu
Sutarus kainą, firma parūpino specialų lėktuvą, kuriuo palaikai buvo parskraidinti į Lietuvą. Tik buvo reikalaujama, kad velionio artimieji susitartų su laidojimo firma Lietuvoje, kuri pasitiktų palaikus. "Gedulo sala" turėjo nusiųsti garantiją, kad taip ir bus.
Nors sūnaus darbovietė padėjo, tėvams teko pirkti karstą, mokėti už lėktuvo skrydį į Lietuvą. Buvo ir dar nemažai išlaidų. Iš viso Šiliai išleido 11 tūkstančių litų. Žmonės į šią sumą dar neįskaičiavo laidotuvių ir išlaidų paminklui.
Vida Šilienė kreipėsi į Kėdainių rajono savivaldybę, prašydama skirti materialinę paramą sūnaus palaikų iš Anglijos parvežimui.
Kėdainių rajono Savivaldybė, pagal galiojančius įstatymus, šeimai skyrė 1000 litų. Ir tai išimties tvarka, nes žuvusiojo tėvas R. Šilys yra senatvės pensininkas, o motina V. Šilienė - antros grupės invalidė ir jų pajamos per mėnesį sudaro 530 litų vienam asmeniui. Todėl Savivaldybė negalėjo jiems dengti sūnaus palaikų pervežimo išlaidų iki 32 MGL, t.y. 4000 litų.
Išgirdai lietuviškai - spruk į šalį
Vida Šilienė teismo laukia Anglijoje. Ji dirba toje pačioje gėlių firmoje, kur dirbo sūnus. Reikia grąžinti skolas.
- Sūnus sakydavo, kad Londone, jei eidamas gatve išgirdai kalbant lietuviškai, geriau nesustok, o pašauktas - nekalbėk. Ir iš viso nepasirodyk esąs lietuvis. Neseniai skambino pažįstama moteris ir papasakojo, kad ją Anglijoje užpuolė lietuviai, atėmė pinigus ir prigrasino, jog ką uždirbs, tą turės jiems atiduoti. Yra tokių niekur nedirbančių ir kitus reketuojančių lietuvių lizdas. Policija ten labai griežta, bet su lietuviais susitvarko sunkiai, - sakė sūnaus netekęs žmogus.
Pasak žuvusio Renedo tėvo, į Angliją priplūdo tiek lietuvių, jog tos šalies valdžia dabar jau ėmėsi priemonių pristabdyti tą srautą. Lengviau gali įvažiuot tik tie, kurie ten jau dirbo, kitiems - įvesti apribojimai.
Pasak R. Šilio, važiuoja žmonės į tą kraštą ne iš gero gyvenimo. Apsižvalgai kaime ir matai - nėra ką dirbti, ir belieka į tolimus kraštus jaunimui belstis. Ir beldžiasi, tikėdami laikraščių skelbimais, kol juos nustekena arba pribaigia tautiečiai.
Tėvams liko tik tolimam krašte laimės ieškojusio sūnaus nuotrauka