Irena ZUBRICKIENĖ
Kybartai (Vilkaviškio raj.) - Lietuvos ir Rusijos pasienio miestelis, kuriame priskaičiuojama per pusseptinto tūkstančio gyventojų. Aplinkiniuose kaimuose gyvena dar apie 300 žmonių. Seniūno Kęstučio Rakausko teigimu, turint omeny, kad pirmoji pasienio gyvenvietė - tarsi šalies vizitinė kortelė atvykusiems svečiams, daug kam atrodo, jog Kybartai turėtų būti "aprengti" puošniu rūbu. Tačiau tai tik tolimos ateities perspektyva - akį maloninančio grožio ir gyventi padedančio patogumo siekiama po mažą žingsnelį. Šiuo metu, gavus lėšų, intensyviai tiesiamas šaligatvis prie pagrindinės miestelio gatvės. Naujuosius mokslo metus pradėjęs Kybartų jaunimas į žinių šalies šventovę pėdins jau saugiau ir - labai svarbu - švariais batais! Miestelio pasididžiavimas - ką tik pabaigta itin modernaus buvusios pradinės mokyklos priestato statyba. Nuo rugsėjo čia šeimininkaus jau dešimtmetės mokyklos kolektyvas. Tai išspręs seną kybartiškių problemą, kai vienintelėje turėtoje vidurinėje mokykloje gausus būrys vaikų buvo priverstas mokytis dviem pamainomis.
Šiomis dienomis nebeliko ir Kybartų gyventojus bene ketverius metus "dusinusios" problemos - pasienio teritorijoje savo eilės prie muitinės lūkuriuodavusių automobilių eilių, tirštai nutįsdavusių per patį miestelį. Po keliolika (ir daugiau) valandų eilėse vargdavę krovininių ir lengvųjų mašinų vairuotojai miestelėnams buvo tarsi nuolat pūliuojanti piktžaizdė - teršdavo orą, triukšmaudavo, provokuodavo konfliktus, tiesiog apdergdavo centrinę miesto gatvę. Dabar jau atidarytas terminalas - uždaros automobilių stovėjimo aikštelės nuošalesnėje teritorijoje.
Kybartai šalies gyventojams žinomi ir kaip nuteistųjų koloniją turintis miestas - čia kali nesunkius, neatsargius nusikaltimus padarę ir laisvės atėmimo bausmėmis nuteisti asmenys. Jie gali laisvai vaikščioti po miestą, apsipirkti parduotuvėse. Seniūno teigimu, nuteistųjų nuolatinis bendravimas su kybartiečiais - jokia problema.
Opi Kybartų problema - pasienio miestą kažkodėl pamėgę ir čia savo šaknis vis giliau leidžiantys čigonai. Dauguma jų neturi nuolatinio būsto, užtat "apsirūpinę" pulkeliais vaikų. Šiuo metu Kybartuose ir jų apylinkėse gyvena per 30 čigonų šeimų. Reikalaujantys butų ar sodybų klajokliai yra surengę ne vieną akciją Kybartuose: nakvoję pačioje seniūnijoje, gyvenę palapinėse, grasinę įsikurti Lietuvos vadovų panosėje. Seniūno teigimu, benamių čigonų problemos nepaliktos nuošalyje, tačiau kiekvienam padėti neleidžia galimybės. Štai ketvirtąją dešimtį įpusėjusi Oksana augina aštuonis vaikus. Šeima įsikūrė avariniu laikomame name - oro plyšiais nusėtos sienos, irstantis stogas, jokių patogumų, mažai vietos. Gausios, dažnai neišgalinčios gardžiau ir sočiau pavalgyti šeimos didžiausias džiaugsmas - neseniai įvesta elektra. Prie televizoriaus ekrano čigoniukai dabar prilipę kaip prieš 40 metų. Net ir tokia "pramoga" iki šiol visiškai svetima netoliese įsikūrusiai čigonės Liubos šeimai, trejus metus savo būstą apšviečiančiai tik žvake . Tris vaikus auginanti šeima gyvena savavališkai užimtame vagonėlyje, esančiame ant kalno. Šie čigonai kasdien jaučiasi taip, tarsi kybotų ant prarajos, nes įvairūs atvykėliai baigia nelegaliai (!) nukasti smėlį, esantį po vagonėliu. Prie šio čigonų būsto langų vis artėjantis skardis jau ir šiandien kvėpuoja nelaime. Tai, anot seniūno, bėda, kurios niekaip nesiseka "parduoti". Pirmykštės bendruomenės sąlygomis gyvenantys čigonai užtat žada šiemet nebeleisti į mokyklą savo vaikų, jau ragavusių mokslų. Šis skaudulys taip pat gali virsti pūliuojančia žaizda.
Romualdo VILČINSKO nuotraukos:
- Aštuonis vaikus auginanti čigonė Oksana yra rūpestinga ir labai tvarkinga mama
- Oksanos vaikai namuose prie televizoriaus - kaip kino salėje
- Čigonės Liubos šeima savavališkai įsikūrė vagonėlyje ant pavojumi dabar pradėjusio kvėpuoti skardžio
- Čigoniukams svetimi bedarbių ir benamių tėvų rūpesčiai - jie kaskart džiaugiasi Kybartų seniūno K. Rakausko apsilankymu