Lietuvoje tarnauja dešimtys su KGB bendradarbiavusių ir tikintiesiems apie ryšius su sovietų saugumu neprisipažinusių dvasininkų. Apie tai "Kauno dienoje" rašo Remigijus Jurgelaitis.
Galėjo atskleisti išpažintį
Sekmadienį Grušlaukės (Kretingos r.) bažnyčioje susirinkę tikintieji įdėmiai klausėsi 83 metų kunigo Antano Bunkaus pamokslo. Vietiniai jį laiko moraliniu autoritetu ir neabejoja dvasininko žodžiais. Griežtais pamokslais garsėjantis kunigas nevengia tikintiesiems priminti griežtų etikos normų ir katalikų pareigų. Senyvo amžiaus vietiniai gyventojai prasitaria, kad niekada nėra priekaištavę klebonui.
Tikinčiųjų požiūris, matyt, pasikeistų, jei jie žinotų, kad reiklusis kunigas atsakingai vykdė ne tik dvasininko, bet ir KGB agento pareigas. Tai nustatė Liustracijos komisija, tačiau nei Telšių vyskupas, nei pats A.Bunkus apie tai neinformavo Grušlaukės katalikų. "Jei anksčiau būtume sužinoję, vis tiek nesiryžtume apie tai kalbėti su kunigu", - sakė Grušlaukės gyventojai.
Sensacingą naujieną apie visuotinai autoritetu laikomo kunigo bendradarbiavimą su komunistinėmis saugumo tarnybomis Telšių vyskupijos žmonės turėjo sužinoti dar pernai, tačiau Bažnyčios vadovybė tylėjo, o A.Bunkus ir toliau ėjo Grušlaukės parapijos klebono pareigas.
Dar šeštajame dešimtmetyje į KGB operatyvinę įskaitą Lietuvoje buvo įtraukti 254 katalikų kunigai, jų verbavimas suaktyvėjo ir Sąjūdžio metais. Liustracijos komisijos turimais duomenimis, yra nenuginčijamų įrodymų, kad A.Bunkus su sovietiniu saugumu aktyviai bendradarbiavo devintajame dešimtmetyje.
A.Bunkus pranešinėjo, ką veikia vienas ar kitas žmogus, su kuo susitikinėja, kas iš kompartijos narių lankosi bažnyčioje.
Su KGB bendradarbiavęs dvasininkas iki šiol neigia bet kokius ryšius su sovietinėmis saugumo tarnybomis, tačiau oficialiai neužginčijo Liustracijos komisijos sprendimo. "Nežinau, iš kur jie ištraukė tokią informaciją, bet neketinu su kvailiais prasidėti", - sakė 83 metų dvasininkas. Su Telšių vyskupu šia tema jis iki šiol nėra kalbėjęs. "Jam tai neįdomu, taip ir turėtų būti", - sakė kunigas, bandęs nuslėpti savo ryšius su sovietų saugumu.
Užverbuotas ir skandalingasis R.Jakutis
Visų kunigų, kurie prisipažino dirbę ar bendradarbiavę su KGB, pavardės yra valstybės paslaptis, o komisija per visą darbo laiką nustatė ir viešai paskelbė tik dviejų dvasininkų pavardes, kurie nuslėpė savo praeitį. Tiesa, antrasis jau seniai tapo pasauliečiu. Tai - skandalingai pagarsėjęs Ričardas Jakutis.
Įvairiais nusikaltimais kaltintas buvęs dvasininkas dabar gyvena Šiauliuose, prieš kurį laiką sukūrė šeimą. Tačiau jis nelinkęs kalbėti apie savo praeitį. Neigia ir bendradarbiavęs su sovietų saugumu. "Nieko nežinau, palikite ramybėje. Užtenka mane atakuoti", - atkirto buvęs kunigas.
"Gerai, prisipažįstu kaltas. Apie kitus nesirengiu kalbėti. Esu pats blogiausias, daugiau nieko nesakysiu", - pokalbį baigė R.Jakutis. Už bet kokius žodinius argumentus gerokai pagrįsčiau skamba Liustracijos komisijos surinkti įrodymai. R.Jakučio byloje - įtikinami faktai apie jo sąsajas su KGB.
"R.Jakutis buvo vienas aktyviausių bendradarbių. Jis skundė žmones, rinko informaciją, kitokiais būdais bendradarbiavo su KGB", - sakė Liustracijos komisijos narė B.Burauskaitė. Ji atkreipė dėmesį į tai, kad R.Jakučio nederėtų tapatinti su visu kunigų luomu.
Anot istorikų, kunigai verbuoti masiškai. "Daugiau nei bet kuri kita socialinė grupė. Mokytojai buvo įpareigoti stebėti, ar berniukai neketina stoti į kunigų seminariją, - sakė B.Burauskaitė. - Vienu metu visi stojantieji privalėdavo pasirašyti, kad bendradarbiaus su KGB, bet realiai to nedarydavo. Tiesa, buvo tokių, kurie uoliai dirbo". Vis dėlto aktyviais KGB agentais buvo vos kelios dešimtys dvasininkų. "Tarp jų ir aukštų Bažnyčios hierarchų", - patvirtino B.Burauskaitė. Daugelis jų jau mirę.
Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro vadovė Dalia Kuodytė atmeta kai kurių dvasininkų komentarus, kad Lietuvoje likusios KGB bylos gali būti sufabrikuotos.
Nė vienas nepašalintas iš kunigų
Bažnyčia apie kunigų ir KGB sąsajas kalba nenoriai. Kauno arkivyskupas metropolitas Sigitas Tamkevičius vis dėlto jau ne kartą pripažino, kad yra buvę kunigų, bendradarbiavusių su KGB. Kai buvo priimtas Liustracijos įstatymas, į S.Tamkevičių kreipėsi vienas kitas kunigas, klausdamas, ką daryti, nes esą sovietmečiu kažkur buvo padėjęs savo parašą.
Arkivyskupas teigė pataręs jiems nedvejojant viską papasakoti Liustracijos komisijai. Ar buvo tokių kunigų, kurie turėjo sąsajų su KGB ir niekur nesikreipė, Bažnyčia nekomentuoja.
Anksčiau jis yra pripažinęs, kad jį patį net keturis kartus KGB mėgino užverbuoti bendradarbiauti. Saugumas, anot Bažnyčios hierarchų, verbavo žmones bendradarbiauti siekdamas išgauti kokios nors informacijos.
Bažnyčios hierarchų nuomone, su KGB bendradarbiavę dvasininkai gali dirbti sielovadinį darbą, jei jie nieko neišdavė, niekam nepakenkė ir jei to nenuslėpė. Priešingu atveju jie turėtų būti nušalinti nuo kunigystės.
B.Burauskaitės žiniomis, daugelis prisipažinusių kunigų iki šiol tarnauja įvairiose Lietuvos parapijose.
Dėl kunigų panašiai yra ir Lenkijoje. Praėjus 17 metų po komunistinio režimo pabaigos Lenkijoje pradedama visuotinė liustracija. Seime buvo priimtos Liustracijos įstatymo pataisos, kuriomis Tautos atminties institutas įpareigotas paskelbti visų buvusių saugumo tarnybų darbuotojų bei slaptų talkininkų bylas. Tačiau naujoji Liustracijos įstatymo pataisa padarė išimti Katalikų bažnyčiai.
Todėl kunigų agentų pavardės nebus skelbiamos
Premjeras J. Kaczynskis Seime pareiškė, jog šią problemą reikia palikti spręsti pačiai Bažnyčiai. Nes viešas nagrinėjimas pakenktų jos autoritetui.
Manoma, jog J. Kaczynskis nesiryžo liustruoti katalikų atsidėkodamas. Bažnyčiai už paramą per Seimo bei prezidento rinkimus.
Tada katalikiškos žiniasklaidos koncernas, vadovaujamas kunigo Tadeuszo Rydzyko, atvirai ragino tikinčiuosius balsuoti už Teisės ir teisingumo partiją, kuri žadėjo atsiskaityti su komunistais.
Buvęs paskutinis sovietinis vidaus reikalų ministras Czeslawas Kiszczakas teigia, kad jau prieš keliolika metų perdavė Katalikų bažnyčios vadovams archyvinius dokumentus apie kunigus agentus, o šie juos esą nuslėpė nuo visuomenės.