Mano anūkas kramtomąją gumą kramto nuo ryto iki vakaro. Kiek jau kartų aiškinau jam, jog tai nesveika ir negražu. O jis tvirtina, kad aš nieko nesuprantu, mat kramtomoji guma labai naudinga, tą reklamuoja ir televizija. Kuris gi iš mūsų teisus?
Netikėtų stebuklų iš kramtomosios gumos laukti nereiktų. Pasak reklamos, kramtomoji guma valo ir stiprina dantų emalį, "atstato rūgščių-šarmų balansą burnoje". Tai tiesa, bet tuo pat metu kramtomoji guma išjudina plombas ir "priverčia" kraujuoti nesveikas dantenas. O tuščiam skrandžiui kramtomoji guma dargi kenksminga: dėl kramtymo išsiskiria skrandžio sultys, o maisto į skrandį nepatenka. Todėl dauguma stomatologų pirmenybę teikia morkai, obuoliui, kitoms šviežioms daržovėms ir vaisiams: juose gausu vitaminų, o ir dantis jie valo ne prasčiau už kramtomąją gumą.
Be to, yra kramtomųjų gumų, kurių sudėtyje yra cukraus, ir jų daroma žala - akivaizdi. Štai kodėl pradėtos gaminti becukrės kramtomosios gumos, kuriose cukrus pakeistas ksilitu. Tyrimai įrodė, kad tokios gumos keičia seilių cheminę sudėtį: seilėse padidėja mikroelementų, darančių dantų emalį atsparesnį kariesui.