• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kovo 8-osios - meilės ir padėkos moterims dienos - istorija sena ir vis dar miglota. Tarptautinės moters dienos atsiradimo istoriją įprasta sieti su vokiečių revoliucioniere Klara Zetkin (Klara Cetkin). Būtent ji 1910 metais Kopenhagoje vykusioje tarptautinėje socialisčių konferencijoje kasmet kovo 8-ąją pasiūlė minėti pasaulinio moterų proletariato gimtadienį.

REKLAMA
REKLAMA

Nuo 1911 metų ši diena buvo pradėta švęsti Austrijoje, Danijoje, Šveicarijoje ir Vokietijoje.

REKLAMA

Tačiau aiškinimai, kodėl K.Zetkin Tarptautinę moters dieną pasiūlė minėti būtent kovo 8-ąją, prieštaringi.

Pasak oficialiosios ir visiems žinomos versijos, Tarptautinė moters diena buvo "priderinta" prie 1857-ųjų metų įvykių - tų metų kovo 8-ąją Niujorko tekstilės fabrikų darbininkės miesto gatvėse surengė protesto eiseną, kuria išreiškė savo nepasitenkinimą mažais atlyginimais ir sunkiomis darbo sąlygomis.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau nemažai istorikų mini ir kitą - religinę - šventės kilmės teoriją, pasak kurios, moterų socialisčių judėjimo istoriją K.Zetkin ketino susieti su savosios - žydų tautos istorija, o tiksliau, su persų karaliaus Kserkso žmona Estera.

Karalienė Estera, pasinaudodama tuo, kad Kserksas nesugeba atsispirti jos kerams, savo tautiečius judėjus išgebėjo nuo pražūties.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Iš karaliaus, kuris nieko nežinojo apie jos kilmę, ji gavo pažadą, kad šis sunaikins visus priešus, kurie kėsinsis į jos tautą. Taip Estera saviškius išgelbėjo nuo Persijos ministro Amano rengiamų "žydų persekiojimų".

Esteros dėka karaliaus įsakymas galiausiai atsigręžė prieš pačius persus, kurie norėjo sunaikinti judėjus. Ta proga pagal žydų kalendorių vasario pabaigoje ir kovo pradžioje stojančio adaro mėnesio 13 dieną buvo pradėta minėti Purimo šventė.

REKLAMA

Kaip ir krikščioniškų Velykų, taip ir Purimo data žydų liturginiame kalendoriuje nuolat keičiasi. Tačiau 1910 metais su kovo 8-ąja sutapęs Purimas įsitvirtino visiems laikams.

Rusijoje Tarptautinę moters dieną švęsti tapo įprasta beveik iškart nuo jos atsiradimo, maždaug 1913 metais. Žinoma, šiuo metu laikyti šventę "tarptautine" tikrąja to žodžio prasme sudėtinga, nes ji beveik išimtinai minima tik buvusios Sovietų Sąjungos teritorijoje.

"Interfax"-BNS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų