Vida VENCLOVIENĖ
Žmonės, besiskundžiantys sumažėjusiu kraujospūdžiu (hipotonikai), orų permainas jaučia geriau už bet kokį barometrą. Krintant atmosferos slėgiui, jų gyvybinės jėgos taip pat krenta kone iki nulio. Tačiau mažai kas į šį negalavimą žiūri rimtai. O be reikalo! Kardiologai sumažėjusio kraujospūdžio nelaiko nereikšmingu negalavimu.
Kai kurie teiginiai ir kardiologijos specialistų komentarai:
1. Sumažėjęs kraujospūdis - tai ne hipertonija. Bent jau infarktas negresia.
Patyrę kardiologai nėra nusiteikę taip optimistiškai. Taip, insultai dažniausiai ištinka aukštą kraujospūdį turinčius žmones. Bet infarktui kraujospūdis ne visuomet svarbiausias: svarbiau yra tai, kad sutrikdytas vainikinių kraujagyslių tonusas ir pralaidumas, taip pat polinkis į trombų susidarymą.
Ir visgi hipotonija labai trukdo normaliai gyventi: dėl silpno kraujagyslių tonuso sutrinka smegenų aprūpinimas deguonimi, sumažėja darbingumas, atsiranda galvos svaigimas, mieguistumas, nuovargis, galvos skausmai.
Jaudrumas, dirglumas, nerimas, jautrumas šalčiui, polinkis į nualpimą - visa tai hipotoniko gyvenimą paverčia kankyne.
2. Hipotonija paveldima.
Daugeliu atveju taip ir yra, tačiau kraujospūdžio sumažėjimą gali lemti ir kitos priežastys: kai kurios skydliaukės ir antinksčių ligos, širdies kraujagyslių, centrinės nervų sistemos ligos, taip pat dvylikapirštės žarnos opaligė, hepatitas, kepenų cirozė, anemija.
Reikia įvertinti ir profesinius faktorius. Tarp hipotonikų nemaža tokių, kurie dirba kenksmingą (t.y. su toksinėmis medžiagomis) ar sunkų, įtemptą darbą. Žemą kraujospūdį gali turėti ir sportininkai. Kraujagyslių tonuso sumažėjimas jiems ne kas kita, kaip organizmo gynybinė reakcija į nuolatinį fizinį krūvį.
3. Reguliuoti kraujospūdį galima konjaku...
- Ne! Plėsdamas kraujagysles (taigi mažindamas spaudimą), konjakas gali tik pabloginti būklę. Alkoholį hipotonikams vartoti reikėtų labai atsargiai, ypač jei jie dar serga ir vegetatyvine distonija. Nuolatinis "dopingo" vartojimas gali visiškai išderinti ir taip jau pakrikusią nervų sistemą.
Kitas reikalas - gydomieji stimuliatoriai: eleuterokokas, ženšenis, pantokrinas. Be jų, taip pat tradicinės kavos ar arbatos, kraujospūdį kelia viskas, kas sūru: silkė, rauginti agurkai ir kopūstai ir pan.
4. Nuo hipotonijos išsigydyti lengviau, nei nuo hipertonijos - išgėrei puodelį kavos, ir tvarka...
iš tiesų kovoti su šiuo negalavimu kur kas sunkiau, nei su hipertonija. Ypač jei hipotonija vargina gana ilgą laiką. Bėgant laikui kraujagyslėse, nuolat patiriančiose spaudimo svyravimus, įvyksta struktūriniai pokyčiai, ir hipotonikas neretai tampa hipertoniku. Net nedidelis kraujospūdžio padidėjimas jiems sukelia kone hipertoninę krizę. Gydyti tokias būkles labai sudėtinga. Skirdamas hipotonikui spaudimą stabilizuojančius preparatus, gydytojas vaikšto peilio ašmenimis: mažiausia dozės apskaičiavimo klaidelė gerina staigiu kraujospūdžio kritimu (kolapsu). Ir staigia mirtimi.
Kritinės būklės ir hipotonija - glaudžiai susiję: stiprus nukraujavimas, ūmus širdies nepakankamumas, šokai, šiluminiai smūgiai visuomet siejasi su kraujo spaudimo mažėjimu.
5. Pablogėjo - praryk nitroglicerino.
Tai viena iš pačių pavojingiausių klaidų. Nemažai atvejų, kuomet išblyškusiam ar sąmonės netekusiam hipotonikui pakišę po liežuviu nitroglicerino tabletę, mielaširdingi praeiviai, patys to nenorėdami, pasiuntė jį į aną pasaulį. Nitratai patys savaime mažina kraujospūdį. Taip pat jį mažina ir visi spazmolitikai.
Tragiškos pasekmės gali būti ir suvartojus "Viagros" tabletę (sumažėjęs kraujospūdis ir lytinės funkcijos sumažėjimas - vienos grandinės grandys). Šis kraujagysles plečiantis eliksyras hipotonikui gali sukelti sunkų kolapsą.
6. Nuo hipotonijos - neišsivaduosi.
Iš dalies - taip. Tačiau stabilizuoti savo kraujospūdį galima ir būtina. Kaip? Sveika gyvensena, pilnaverčiu miegu, alkoholio ir tabako atsisakymu, dažnais pasivaikščiojimais gryname ore. Dar gera ir išbandyta priemonė nuo hipotonijos - kasdieninis kontrastinis dušas, adekvatus fizinis krūvis (plaukimas, bėgimas, slidinėjimas, aerobika), refleksoterapija, masažo seansai ir speciali dieta, turinti padidintą kiekį kalio (bulvės, baklažanai, kopūstai, abrikosai, juodosios slyvos) ir kalcio. O svarbiausia - nepasitarę su savo šeimos gydytoju, neužsiimkite "jokia saviveikla".
Atminkite, kad sumažėjusiu laikomas kraujospūdis, mažesnis nei 100/60 mm gyvsidabrio stulpelio vyrams ir 95/60 - moterims. Jei jūsų kraujospūdžio matuoklis nuolat rodo tokius skaičius - pats laikas susirūpinti.