Nuolatinė laikraščio skaitytoja B. Zlatkuvienė iš Juodupės (Rokiškio r.) rašo: "Esu 67 metų pensininkė, trečiosios grupės invalidė (sergu sąnarių ligomis), gyvenu viena. Mano butas - su daliniais patogumais, todėl krosnį kūrenu pati. Šiuo metu gaunu 350 litų dydžio pensiją ir 30 litų transporto išlaidoms. Norėčiau sužinoti, ar man priklauso kokios nors lengvatos buto apšildymui (kietajam kurui)?"
Iš jūsų laiško galima spręsti, jog gaunate mažas pajams, todėl jums priklauso kompensacija už kietąjį kurą. Dėl jos suteikimo jums reikėtų kreiptis į savo seniūniją.
Minėto laiško autorė pateikė ir antrąjį klausimą. Ji nurodo, jog kaimynystėje gyvena 92 metų moteris, kuri sunkiai serga (cukriniu diabetu ir odos onkologine liga). Senutei nustatyta pirmoji invalidumo grupė. Ji, anot laiško autorės, "pensijos gauna 348 litus ir 240 litų iš "Sodros". Moteris norėtų sužinoti, ar šią močiutę slaugančiam žmogui (ji artimųjų neturi) valstybė privalo mokėti išmoką?
Gaila, tačiau iš pateiktų duomenų neaišku, kada šiai močiutei buvo nustatyta pirmoji invalidumo grupė ir ar buvo pažymėta, jog jai reikalinga nuolatinė slauga. Jei tokį sprendimą Valstybinės medicininės socialinės ekspertizės komisija (VMESK) priėmė iki 2004 metų balandžio 1 dienos, skiriant tikslinę kompensaciją slaugos išlaidoms, įrašo dėl nuolatinės slaugos (priežiūros ar pagalbos) būtinumo nereikalaujama. Žmogui, kuriam pirmoji invalidumo grupė nustatyta po 2004 metų balandžio 1 dinos, tikslinė kompensacija slaugos išlaidoms skiriama ir mokama tik tuo atveju, jeigu VMSEK išduotame invalidumo pažymėjime yra įrašas, kad šiam neįgaliajam reikia nuolatinės slaugos. Be to, iš laiško neaišku, kokias konkrečias išmokas gauna neįgali močiutė. Kad viena iš paminėtųjų išmokų yra pensija - aišku, o ką reiškia kita nurodyta suma - lieka paslaptis. Galbūt tai ir bus slaugos pašalpa. Pagal dabar galiojančius įstatymus, visiškos negalios pirmosios grupės invalidai gauna slaugos pašalpą, kuri ir yra skiriama slaugos paslaugoms įsigyti. Šiuo metu žmonėms, globojantiems ar slaugantiems visišką negalią turinčius asmenis, jokios papildomos išmokos nepriklauso.