Tauragėje, kaip ir kituose Žemaitijos rajonuose, kova su organizuotais nusikaltėliais buvo labai sunki. Nors buvo puikiai žinoma apie klestinčias nusikaltėlių gaujas, tačiau teisėsaugininkams niekaip nepavykdavo užmegzti kontaktų su nukentėjusiaisiais, nes žmonės bijojo nusikaltėlių, įtarinėjo, kad jų pateikiama informacija tuoj pat pasiekia terorizuotojus. Ir vis dėlto dalis reketininkų, kontrabandininkų ir plėšikų buvo pasodinti už grotų, dalis veikia ir šiandien, o dalis tapo verslininkais.
Žmogžudystė dėl pinigų
Už grotų šiuo metu teismo nuosprendžio laukia ir tauragiškio Arvydo Andriulio (Dešrius) žudikai. Dvejų metų prireikė kriminalistams, kad įtariamieji būtų įvardinti ir dabar teisiami Klaipėdos apygardos teisme.
Arvydo Andriulio (33 m.) lavonas buvo rastas ties Stragutės kaimu 2000-ųjų rugpjūčio 21 dieną. Jis buvo nušautas. Už šį nusikaltimą teisiami Dmitrijus Mežovas (22 m.) ir Mindaugas Levčenkovas (32 m.). Riazanės mieste gimęs D. Mežovas Tauragėje gyveno su tėvais. Jis du kartus teistas už vagystes. Mindaugas Levčenkovas buvo sulaikytas praėjus 19 dienų po A. Andriulio žmogžudystės, bet pritrūkus įrodymų po dviejų parų buvo paleistas. Tuo metu bylos tyrimas kuriam laikui buvo sustabdytas, o paaiškėjus naujoms aplinkybėms vėl atnaujintas. Tada vėl buvo sulaikytas M. Levčenkovas, tik jis vadinosi kita pavarde - Hirchas. Per parengtinį tardymą buvo nustatyta, kad Mindaugas Hirchas užsakė žmogžudystę, o D. Mežovas ją įvykdė. Žmogžudystė įvykdyta dėl pinigų. Mindaugas tai neigia, o Dmitrijus prisipažino, kad į A. Andriulį paleido bent 6 šūvius. Tuo metu prie Stragutės kaimo jis kalbėjosi su M. Hirchu. Po to nusikaltėliai pabėgo.
Teisme jau liudijo Arvydo Andriulio našlė. Ji papasakojo, jog jos velionis vyras vertėsi cigarečių kontrabanda ir Mindaugui buvo paskolinęs pinigų. Moteris prisiminė, kad kartą jos vyras paskambino iš Vokietijos ir paprašė, kad ji suieškotų M. Hirchą ir pasakytų, kad šis atvežtų 20 000 markių. Mindaugo atsakymas buvo trumpas ir net gąsdinantis: "Nesikišk, ne tavo čia reikalas. Žiūrėk savo vaikų". Teisme M. Hirchas iš viso neigė pažinojęs Andriulienę. Dingimo dieną, kad važiuoja susitikti su M. Levčenkovu (Hirchu), A. Andriulis yra sakęs ir savo draugui Petrui Bikneriui.
Tuoj po žmogžudystės buvo įtariama, kad A. Andriulis nušautas ne dėl skolos, bet dėl kontrabandos reikalų. Tai buvo siejama su konkurencija tarp Šviniaus ir R. Gajausko. Nušautasis buvo iš Šviniaus aplinkos, o M. Hirchas-Levčenkovas - iš R. Gajausko.
Konfliktas dėl veidrodėlio
Pernai rugpjūtį Klaipėdoje buvo nušautas Mindaugo brolis Egidijus Levčenkovas. Konfliktas vyko A. Kundroto individualios įmonės veiklai išnuomotame garaže, kur E. Levčenkovą mirtinai sužeidė "Aro" pareigūnas Algirdas Deringis. Konfliktas įvyko dėl tiesiog banalios priežasties - automobilio veidrodėlio, už kurį pirkėjas norėjo atgauti prieš kurį laiką sumokėtus pinigus. Pirkėją į sandėlį atlydėjo penki "Aro" pareigūnai. Sandėlyje tarp keturių tauragiškių ir klaipėdiečių įvyko konfliktas, pasibaigęs šūviais. Iš teisėtai turimų ginklų buvo iššauta apie 10 kartų. Keli šūviai pataikė įmonės komercijos direktoriui E. Levčenkovui į pilvą. 28 metų vyras ligoninėje mirė. "Aro" pareigūnas buvo apkaltintas tyčiniu nužudymu viršijant tarnybinius įgaliojimus.
Na, o kokia padėtis Tauragėje šiandien? Korespondentė Virginija Grigaliūnienė pakalbino rajono PK vyr. komisarą Algirdą Meiženį.
Saugumo nebus per daug
- Ar, išsklaidžius mieste "švininius", liko nusikalstamų grupuočių?
- Mūsų turima informacija, šiuo metu mieste susibūrusios dvi trys grupuotės, tačiau jos aktyviai nesireiškia. Tų grupuočių nariams - iki trisdešimties metų. Pareigūnai akylai stebi grupuotėms priklausančių asmenų veiksmus ir imasi tam tikrų priemonių, apie kurias plačiau nenorėčiau kalbėti.
- O ar jaučiasi mieste Šviniaus, dirbančio Marijampolėje, Vilniuje, bet namą turinčio Tauragėje, ranka?
- Ypatingo aktyvumo iš Šviniaus pusės tikrai nesijaučia. Kaip minėjau, kriminogeninė situacija yra stebima, kontroliuojama. Kita vertus, apie Šviniaus įtaką vietos nusikaltėlių grupuotėms nelabai norėčiau kalbėti.
- Tauragė visais laikais - net prie Smetonos - buvo kontrabandininkų miestas. Ar dabar irgi galėtumėte tai patvirtinti?
- Jaučiama smulkioji kontrabanda - tabako gaminiai, cukrus.
- O gal sugaunami tik smulkūs kontrabandininkai?
- Taip.
- Kitaip sakant, "stambios žuvys" veikia gudriau, todėl neįkliūva?
- Na, galėčiau pasakyti, kad Tauragė nėra pasienis - tai ne koks Šilutės rajonas ar Pagėgiai, kur teritorija tiesiogiai ribojasi su pasieniu. Kita vertus, mūsų pareigūnai yra sulaikę nemažai kontrabandininkų, taip pat ir stambesnių, todėl nenorėčiau sutikti, kad papuola tik smulkmė.
- Ar daug yra "tamsių" bylų, kuriose ilgus metus nenustatomi nusikaltimų vykdytojai? Pavyzdžiui, pirmas sprogimas Lietuvoje 1989 metais, kuomet buvo susprogdintas Liorančas. Ar yra tikimybė, kad sprogdintojai po tiek laiko vis dėlto bus nustatyti?
- Sunku dabar pasakyti... Aš tuo laiku Tauragėje dar nedirbau - tik žinau, kad toks sprogimas buvo... Beje, pastaraisiais metais Tauragės rajone nebuvo užregistruota rezonansinių nusikaltimų, kurie iki šiol nebūtų išaiškinti.
- Tauragė "garsi" ir tuo, jog prieš kurį laiką už draugystę su "švininiais" iš darbo buvo atleistas vyriausiasis rajono prokuroras. Kokie šiuo metu policijos santykiai su apylinkės prokuratūra, rajono apylinkės teismu?
- Visa tai buvo ne mano laikais - kiek anksčiau. Na, o jei kalbėsime apie dabartinius policijos ir prokuratūros bei teismo santykius, tai policija tarpusavio bendravimu yra visiškai patenkinta. Visas šias struktūras sieja normalūs darbiniai santykiai, diskuotajame, aiškinamės, ieškome bendro sutarimo.
- Policijos departamente Tauragė minima iš blogosios pusės ir dėl nepakankamo pareigūnų išsilavinimo...
- Problemų dėl išsilavinimo apstu ne tik Tauragėje, bet ir daugelio kitų šalies rajonų policijos komisariatuose. Taip, tai tiesa, mums labai trūksta kvalifikuotų žmonių. Sakysime, šiandien komisariate trūksta 29 darbuotojų. Bėda ta, kad ir trūkstant darbuotojų negalime jų priimti, nes nuo gegužės 1-osios beveik pusei darbuotojų buvo sumažinti atlyginimai, be to, nuo sausio mėnesio taikoma indeksacija - išmokama tik 90 procentų atlyginimo. Taigi priimti naujus darbuotojus su tuo pačiu mokos fondu, kitaip sakant, visiems dar sumažinti ir taip menkus atlyginimus, yra gana sudėtinga. Antra vertus, aukštąjį išsilavinimą įgiję specialistai į Tauragę nelabai ir veržiasi. Beje, įvertinę esamą padėtį, skatiname jaunus darbuotojus kelti kvalifikaciją, siunčiame mokytis, tad po metų kitų, tikimasi, padėtis kvalifikacijos srityje tikrai pagerės.
- Internetiniame Tauragės savivaldybės puslapyje pateikti dalies rajono gyventojų apklausos rezultatai rodo, kad pusė žmonių mieste jaučiasi nesaugūs. Kaip manote, kodėl taip yra?
- Tauragėje nesaugu? Nežinau, neseniai rajono ir apskrities laikraščių žurnalistai irgi atliko panašų tyrimą, tačiau jų apklausti žmonės nesaugumu kažkodėl nesiskundė. Žinoma, niekada to saugumo nebus per daug, niekada jo ir nepakaks, tačiau policija tikrai daro viską, kad rajono gyventojai jaustųsi saugūs. Beje, vadinamųjų gatvės, viešose vietose įvykdomų nusikaltimų - plėšimų, chuliganizmo atvejų, vagysčių - pastaruoju metu Tauragės rajone mažėja, o sunkių rezonansinių kriminogeninių procesų pastaraisiais metais, kaip minėjau, išvis neužregistruojama.