Praėjusį sekmadienį Pasvalio rajono Joniškėlio seniūnijos Gustonių kaime apie 4 valandą ryto savo namuose, lovoje, buvo rastas mirusios Reginos Bilaišienės (35 m.) kūnas. Našlaičiais liko mažamečiai dvylikos ir keturiolikos metų vaikai, o staigi jaunos moters mirtis kaime spėjo apaugti gandais.
Vieni kaimo žmonės smerkė jaunos moters ir jos vyro Stasio Bilaišio gyvenimo būdą, kasdieninius girtavimus, muštynes, barnius. Kita dalis kaimo gyventojų, pripažįstančių tokį gyvenimą kaip normalų, jų nesmerkė, o priešingai, teigė, kad gyveno kaip visi kaimo žmonės: darbų neturėjo, tad gėrė kaip visi, mušėsi kaip visi ir nugyveno kaip visi.
Jauna Stasio ir Reginos Bilaišių šeima su dviem mažyliais į Gustonių kaimą pas čia gyvenantį Reginos tėvą prieš gerą dešimtmetį atsikėlė iš Utenos rajono. Pasiligojęs senukas, vienas nepajėgė tvarkytis savo ūkelyje. Reikėjo jaunų, tvirtų rankų ūkio darbams nudirbti, gyvuliams prižiūrėti. Gyvendamas kad ir nedideliame, bet gana tvarkingame mūrinuke, tvartelyje laikė gyvulių, kumelę, karvę, prieauglio. Jauna šeima iš pradžių irgi noriai prisidėjo prie ūkio darbų, kumele apdirbdavo ne tik savo, bet ir vietinių kaimo žmonių žemės plotelius, ardavo, sodindavo ir nukasdavo bulves, nesunkiai užsidirbdavo smulkioms išlaidoms. Bet uždarbis vis dažniau buvo paverčiamas alkoholiu, kuriuo su malonumu svaiginosi abu sutuoktiniai. O bene prieš penketą metų, mirus Reginos tėvui, gyvenimas dar greičiau pradėjo slysti jaunai šeimai iš po kojų. Alkoholis tapo kasdieniniu šeimos palydovu. Vienintelė darbininkė šeimoje - kumelė - suvargo, be normalaus pašaro ir priežiūros sunyko, pradėjo kvailioti, daužytis, tad vietiniai veterinarai, įtardami pasiutligę, arklį pasiūlė nušauti. Medžiotojai savo darbą atliko nepriekaištingai, tačiau ištyrus paaiškėjo, kad kumelė ne pasiutlige sirgo - tiesiog suvargo iš bado... Nelikus maitintojos kumelės, gerokai sumažėjo ir rūpesčių, o darbų nebeliko visiškai. Tėvo tvarkingai prižiūrėtame ūkelyje nebeliko jokio gyvulio nei paukščio, bet kasdieniniai gėrimai nesiliovė. Šeima gyveno tik iš vaikams ir bedarbiams valstybės skiriamų pašalpų. Tiesa, Bilaišiai vaikais rūpinosi. Gaudavo maisto produktų iš seniūnijos, Europos Sąjungos skiriamų maisto produktų vargingai gyvenančioms šeimoms.
Kaimynai pasakojo, kad pastaruoju metu buvo labai pašlijusi Reginos sveikata. Vos ne kasdien užeidavo priepuoliai, po 7-8 kartus per dieną apalpdavo. Reikėjo rimtai susirūpinti sveikata, darytis galvos tyrimus, bet skurdas ir amžinas laiko trūkumas neleido kreiptis pas gydytojus specialistus.
Vyras Stasys Bilaišis, darbo biržos buvo siųstas mokytis Panevėžyje suvirintoju, jau atlikinėjo ir praktiką Panevėžio įmonėse, tikėjosi susirasti nuolatinį darbą.
Lemtingą praėjusį šeštadienį Bilaišių šeima žiūrėjo televizorių ir vaišinosi gėrimais pas kitoje kaimo gatvelės pusėje gyvenantį kaimyną. Šis patvirtino, kad apie 8 valandą vakaro Regina jau išgėrusi išėjo namo, o štai Stasys vakarojo ilgėliau, buvo netgi prisnūdęs. Gal tik švintant, apie 4 valandą ryto patraukė į savo namus. Grįžęs paprašė žmonos, kad ši pasislinktų lovoje, bet Reginos kūnas jau buvo atšalęs... Nieko nelaukęs atbėgo atgal pas kaimyną kviesti medikų, kurie atvykę jau buvo bejėgiai.
Susirinkę gustoniškiai kalba, kad ant R. Bilaišienės veido matė kraujosruvų. Gandai auga ir jau girdisi kalbų, kad moteriškė galėjo būti papjauta ar mirė nuo patirto smurto.
Policijos pareigūnai pradėjo ikiteisminį tyrimą mirties priežasčiai nustatyti, laukia Panevėžio teismo medicinos ekspertų išvadų. Po Joninių, atnešusių tiek mirčių Panevėžio apskrityje, išvados tikrai nebus labai sparčios.
Pasvalio rajono Joniškėlio apylinkės seniūnijos Socialinės rūpybos skyriaus darbuotojoms Bilaišienės šeima buvo žinoma kaip problematiška. Gaudavo socialinę pašalpą, maisto paramą, vaikams skirtas nemokamas maitinimas mokykloje. Savivaldybė padėdavo susimokėti už suvartotą elektros energiją. Net arklio netekus, išmokėjo vienkartinę pašalpą. Moteris seniūnijos darbuotojoms skųsdavosi prasta sveikata, guosdavosi, kad daug pinigų išleidžia vaistams, kad vyras neduoda savo bedarbio pašalpos ir t. t. Socialinės darbuotojos iškart po Reginos laidotuvių ruošiasi aplankyti šią globojamą šeimą, spręsti mažamečių vaikų tolesnio gyvenimo problemą.