Tik po kelias savaites užtrukusių įtemptų derybų suformavusi Vyriausybę, valdančioji koalicija iki šiol negali pasidalinti viceministrų ir apskričių viršininkų postų. ypač didelį apetitą čia rodo Seimo rinkimus laimėjusi, bet ministrų daugumos neišsiderėjusi Darbo partija.
Ketvirtadienį iki vėlaus vakaro užtrukusiose derybose Darbo partijos, Socialdemokratų partijos, Naujosios sąjungos bei Valstiečių ir Naujosios demokratijos partijų sąjungos atstovams nepavyko susitarti, kiek kuri politinė jėga galės deleguoti viceministrų ir apskričių viršininkų. Derybas numatoma baigti tik pirmadienį.
Koalicijos partnerės iki šiol nesusitarė ne tik kuriuos, bet ir kiek postų gaus. "Apetitai keičiasi, keičiasi požiūriai. Be to, reikia sužinoti ir ministrų nuomonę, ką jie norėtų matyti savo pavaduotojais", - Eltai teigė vienas iš derybininkų, prašęs jo neįvardyti.
Kol kas tvirtai sutarta tik dėl vieno dalyko - tam tikrą ministrą delegavusi partija negalės toje pačioje ministerijoje gauti ir viceministro posto.
Seimo rinkimus laimėjusi, tačiau Vyriausybėje daugumos neužsitikrinusi Darbo partija tikisi atsigriebti dalijantis viceministrų kėdes. "Darbiečiai" pageidauja skirti savo atstovus į visų ministrų, atstovaujančių kitoms koalicijos partnerėms, pavaduotojus. Tokiu atveju jie deleguotų aštuonis viceministrus: į socdemų vadovaujamas Aplinkos, Finansų, Krašto apsaugos, Susisiekimo bei Švietimo ir mokslo ministerijas, socialliberalams atitekusias Socialinės apsaugos ir darbo bei Užsienio reikalų ministerijas ir "valstiečių" išsikovotą Žemės ūkio ministeriją.
Du ministrų postus iškovoję socialliberalai greičiausiai gaus tik vieną viceministro postą - Ūkio arba Finansų ministerijose. Valstiečių ir Naujosios demokratijos partijų sąjungos greta vieno ministro posto tikisi deleguoti du viceministrus - vidaus ir kultūros.
Eltos šaltinių teigimu, greičiausiai du viceministrus turėsiantys socialdemokratai iki šiol nėra nurodę konkrečių ministerijų. Jiems gali atitekti sveikatos apsaugos, teisingumo ar kurio nors iš socialliberalų arba "valstiečių" pageidaujamų viceministrų postų.
Pasak derybininkų, kur kas sunkiau sekasi derėtis dėl apskričių viršininkų postų. Ketvirtadienį šios derybos esą vėl buvo pradėtos nuo nulio, mat galutinai suformavus Vyriausybę buvo iš naujo perskaičiuotos proporcijos. Darbo partija pageidauja, kad jos atstovai vadovautų pusei - penkioms apskritims. Socialdemokratams turėtų atitekti trys, kitoms koalicijos partnerėms - po vieną apskričių viršininkų postą.
Pagal tokią pačią proporciją ketinama skirti ir apskričių viršininkų pavaduotojus. Tiesa, kadangi Vilniaus apskrities vadovas turi du pavaduotojus, papildomą postą greičiausiai gaus "valstiečiai".
Anot vieno iš derybininkų, jau pasidalyta dauguma apskričių, tačiau galutinį susitarimą pasiekti trukdo didžiausia ir įtakingiausia Vilniaus apskritis. Į jos viršininko postą pretenduoja ir Darbo partija, ir dabartinį vadovą skyrę socdemai. "Ši apskritis yra didžiausia bėda, nes čia kertasi mūsų interesai", - teigė Eltos pašnekovas.
Darbo partija tikisi deleguoti Alytaus, Utenos, Tauragės apskričių vadovus. Kad iškovotų Vilniaus apskritį, "darbiečiai" pasiryžę ją "išmainyti" į bet kurią kitą apskritį.
Šiuo metu socialdemokratai vadovauja penkioms, Naujosios sąjungos nariai - keturioms apskritims. Panevėžio apskričiai, kuri buvo atitekusi socdemams, laikinai vadovauja apskrities viršininko pavaduotoja socialliberalė.
ELTA