Šarūnas NARUŠEVIČIUS
Už tyčinį ir itin žiaurių senutės nužudymą bei plėšimus anksčiau ne kartą teistas Stanislovas Orda kalės 20 metų. Tai nusprendė Vilniaus apygardos teismas. Be to, nužudytosios artimiesiems priteista 3500 turtinės ir 50 000. litų neturtinės žalos atlyginimo. 46 metų S.Orda nuosprendžiu pripažintas kaltu pernai sausį itin žiauriai nužudęs Anykščių rajone, Žiurlių kaimo sodyboje gyvenusią 76 metų pensininkę ir Ukmergės rajone apiplėšęs 95 metų ir 97 metų senukus.
Šulinyje atsidūrė dar gyva
Nusikaltimas prieš pensininkę Ireną J. buvo įvykdytas praeitų metų sausio 13-osios vakare. Artimiausi kaimynai, kurių sodybos nuo Irenos nutolę per keliasdešimtis metrų, ją penktadienį dar matė, o kitą dieną moteris jau buvo dingusi. Pagalvota, jog susirgusi vieniša sodybos gyventoja galėjo išvykti į ligoninę. Ir tik sekmadienį užsukę į jos namus kaimynai pamatė, jog trobos durys neužrakintos, ir sprendžiant iš visko, moteriškė turėtų būti kažkur namuose. Jokių įsilaužimo pėdsakų niekur nebuvo matyti, daiktai neišvartyti, todėl iš karto pagalvota, jog senutę galbūt ištiko kokia bėda namuose ar sušlubavo sveikata. Tačiau nei troboje, nei aplink ją pensininkės rasti nepavyko. Ir tik vienai iš kaimynių atsitiktinai dirstelėjus į šulinį, pastebėtas ten plūduriuojantis dingusiosios kūnas.
Kad moteris čia neįkrito, o buvo įmesta, neliko jokių abejonių. Mat ištraukus iš šulinio aptikta, kad jos rankos ir kojos supančiotos. Nustatyta, jog žiaurus nusikaltėlis ne tik kankino moterį, bet po to dar gyvą įmetė į šulinį, kur ji ir prigėrė.
Teismo metu S. Orda prisipažino, kad senutė atidavė turėtus 150 litų ir prašė, kad vyras jos pasigailėtų, tačiau šis buvo negailestingas. Įmetęs moterį į šulinį, žudikas susirinko maisto produktus ir nuėjo savo keliais.
Pats susisiuvo žaizdą
Šešis kartus už įvairius nusikaltimus teistas S. Orda paskutinį kartą iš įkalinimo įstaigos buvo grįžęs kiek daugiau nei prieš pusę metų. Jį pažinojusių gyventojų žodžiais, pastovaus būsto šis vyras neturėjo ir nuolat bastėsi iš vienos vietos į kitą. Prieš paskutinį įkalinimą jis turėjo sugyventinę, tačiau ši, sužinojusi apie draugužio darbelius, nebenorėjo su juo turėti jokių ryšių.
Neturėdamas kur priglausti, S. Orda gyvendavo giminaičiams kadaise priklausiusioje, sugriuvusioje atokioje sodyboje Šovenių kaime. Šios sodybos griuvėsiuose jis buvo atsitvėręs vieną patalpą prie krosnies, ją apsikalęs lentomis ir šalčiui nepralaidžios medžiagos gabalais ir taip susirentęs šiokį tokį būstą. Tačiau čia jis būdavo labai retai - dažniau žmonės jį matydavo besibastantį po apylinkes, visą savo turimą mantą susikrovusį ant dviračio. Šiltomis vasaros dienomis jis apskritai gyvendavo miškuose Anykščių ir Ukmergės rajonuose.
Vienas iš išskirtinių S. Ordos bruožų - kairįjį skruostą vagojantis gilus randas. Begeriant alų, amžiną žymę peiliu jam "dovanojo" vienas pažįstamas. Žmonės pasakojo, jog gerai išgėręs S. Orda su kitu savo bičiuliu trečiojo paprašė parodyti turimą aštrų peilį. Niekas nežino, ar jie tuomet prisikabino prie to vyruko, norėdami apiplėšti, ar anam jau pačiam nuo svaigalų buvo susimaišęs protas, tačiau tas, išsitraukęs prašomą parodyti peilį vienam brūkštelėjo per skruostą, kitam - per kaklą. Peilio iš tiesų būta aštraus - S. Ordos bičiuliui tik per plauką nebuvo perpjautos kaklo kraujagyslės. Gydytis žaizdos jis iš karto leidosi į ligoninę, o Stanislovas pasirodė iš kitokio kelmo spirtas - atsistojęs prieš veidrodį, didžiulę žaizdą skruoste pats susisiuvo paprasta adata ir siūlu. Nuo tada ir vaikščiojo randuotas.
Sučiupti padėjo žmonės
Įtariamojo paieška tęsėsi visą mėnesį. Pagaliau jis pastebėtas Prienų rajono Išlaužo gyvenvietėje. Iš būdingo požymio - rando ant skruosto - ieškomą nusikaltėlį pažinusi parduotuvės darbuotoja nedelsdama paskambino šios apylinkės inspektoriui Sauliui Aukščiūnui. Jis apie tai iš karto pranešė kolegoms Prienų policijos komisariate, o pats leidosi link tos vietos, kur buvo pastebėtas įtariamasis.
Pareigūnas nesiryžo važiuoti savo automobiliu ir nenorėjo, iki atvyks pastiprinimas, S. Ordai pasirodyti, mat vilkėjo uniformą ir pabūgo, kad jau beįkliūnąs nusikaltėlis nepabėgtų. Tačiau vykti įsitikinti, ar tai iš tiesų ieškomas žmogus, ir jo nebepaleisti iš akių reikėjo nedelsiant. Čia padėti pasišovė Išlaužo seniūnijos darbuotoja - žemės ūkio ir kaimo plėtros specialistė Angelė Martusevičienė.
Drauge su S. Aukščiūnu moteris sėdo į savo automobilį. Nuvažiavę kelis šimtus metrų įsitaisė taip, kad patys liktų nepastebėti, tačiau galėtų matyti įtariamąjį. Net ir iš toli buvo regėti, jog tai labai į S.Ordą panašus žmogus. Vėliau su gyventojais pasikalbėjęs pareigūnas sužinojo, jog prieš jį sulaikant S. Orda net kelis kartus buvo užėjęs į keletą maisto prekių parduotuvių, esančių prie autobusų stotelės. Jis vis užeidavo ir vėl išeidavo. Sunku pasakyti, kodėl jis taip elgėsi. Galbūt ketino nutaikyti progą ir kurią nors apiplėšti, o gal tiesiog norėdamas ką nors nusipirkti stebėjo, ar jo kas nepažino.
Vėliau jis stabtelėjo prie stotelės, lyg ir svarstydamas, ką čia daryti toliau. Kaip tik tuo momentu prie jo prišoko iš Prienų atvykę viešosios policijos patruliai ir visą laiką iki jiems atvykstant mobiliuoju telefonu ryšį palaikęs S. Aukščiūnas. Viskas įvyko taip greitai ir netikėtai, jog nusikaltėlis net nespėjo susigaudyti, kas vyksta, kai atsidūrė ant žemės ir buvo surakintas antrankiais.
Po nusikaltėlio sulaikymo Prienų rajono policijos komisariato Organizacinio poskyrio viršininkas Arūnas Malinauskas "Akistatai" sakė, kad S. Ordos sulaikymą galima laikyti vienu iš puikiausių visuomenės ir policijos bendradarbiavimo pavyzdžių. Pareigūnas reiškė ypač didelę padėką nelikusiems nuošalyje Išlaužo gyventojams. Mat tik jų dėka šiandien vieniši vienkiemių gyventojai gali jaustis saugesni, nes S. Orda, matyt, neketino nutraukti savo plėšikavimų - tarp jo daiktų rasta kaukė, virvės.
Norėjo grįžti į kalėjimą
S.Orda pareigūnams pasakojo, kad 2006-ųjų vasarą grįžo iš įkalinimo įstaigos, tačiau Traupio miestelyje gyvenanti jo sugyventinė jau buvo susiradusi kitą vyriškį. Neturėdamas kur glaustis, vyriškis apsigyveno niekieno negyvenamame mediniame name. 7 kartus teistas vyriškis suprato, kad yra niekam nereikalingas, ir nusprendė ką nors nužudyti, kad galėtų grįžti į kalėjimą. Tada jis ir nužudė pensininkę, o vėliau apiplėšė dar du vienkiemio gyventojus Ukmergės rajone. 95 metų vyras ir 97 metų moteris teismo nesulaukė - jie mirė praėjusių metų pabaigoje. Vilniaus apygardos teismas S.Ordos bylą išnagrinėjo jam nedalyvaujant. Posėdžio metu jis įžeidinėjo teisėjus, todėl buvo pašalintas iš salės. Teismas paskelbė ikiteisminio tyrimo metu duotus jo parodymus.