• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Klastinga liga nesitraukia...

Algirdas Milašius, gydytojas epidemiologas

Daugelis net nežino, kad tuberkuliozė, dar vadinama džiova, pavojinga ne tik sergančiajam, bet ir aplinkiniams. Gal todėl sergantysis tuberkulioze šią ligą dažnai slepia nuo artimųjų ir laiko ją "Dievo rykšte", gėdingu dalyku, pyksta ant visų ir spėlioja, dėl ko liga pasirinko būtent jį. Nuo seno žinoma, kad tuberkuliozė yra vargo, skurdo, blogų gyvenimo sąlygų sukeliama liga. Jei žmogus susirgo atvirąja tuberkuliozės forma, ligos pradžioje jis pavojingas aplinkiniams.

REKLAMA
REKLAMA

Kodėl praėjus daugiau nei šimtui metų nuo šios ligos sukėlėjo atradimo, už kurį vokiečių gydytojas Robertas Kochas gavo Nobelio premiją, ir turint platų vaistų asortimentą tuberkuliozės nugalėti nepavyksta?

REKLAMA

Štai 57 metų vyras kurį laiką kosėja ir skrepliuoja. Pradėjęs dusti išsikviečia greitąją medicinos pagalbą ir išvežamas į Romainių tuberkuliozės ligoninę, o ten iš karto paguldomas į skyrių.

Kitas pavyzdys: 41 metų vyras, aukšto ūgio, tvirto kūno sudėjimo, sveriantis per 100 kilogramų, anksčiau sveikata nesiskundęs, kelerius metus be poilsio ir atostogų važinėdavęs į Vokietiją (kur supirkdavo buitinę techniką), kartą sugrįžęs iš kelionės skrepliuose pastebėjo kraujo ir kreipėsi į Kauno medicinos universiteto kliniką. Jam nustatyta atviroji plaučių tuberkuliozė.

REKLAMA
REKLAMA

Tuberkuliozė pradėjo plisti šeimose. Kauno visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus duomenimis, nuo 2000 metų iki šiol trijose kauniečių šeimose užregistruota po tris ligos atvejus, o vienuolikoje šeimų serga po du šeimos narius. Visa tai kelia didelį susirūpinimą. Galima daryti išvadą, kad visuomenė nesupranta ir nesisaugoja net pavojingų užkrečiamųjų ligų. Štai vienoje ramioje Žaliakalnio gatvelėje, pusrūsyje esančiame bute, atliekant epidemiologinį tyrimą rasta girtaujanti kompanija, tarp kurių - 21 metų amžiaus atvirąja plaučių tuberkulioze serganti motina, suspėjusi pagimdyti keturis vaikus. Užsikrėtė ji nuo savo tėvų, sergančių taip pat atvirąja plaučių tuberkulioze. Kas ateityje laukia jaunos moters ir jos vaikų?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tuberkuliozė - lėtinė užkrečiamoji liga, kurią sukelia tuberkuliozės mikobakterijos. Jas ligonis sveikam žmogui perduoda oro lašeliniu būdu. Dėl nemažėjančio invalidumo ir mirtingumo, palyginus su kitomis užkrečiamosiomis ligomis ilgo gydymo bei bakterijų atsparumo vaistams, tuberkuliozė išlieka aktualia problema.

REKLAMA

Atvirąja tuberkulioze du kartus dažniau serga vyrai, taip pat kaimo gyventojai. Labai retai ja serga vaikai iki 16 metų amžiaus, nes paskiepijami tuberkuliozės vakcina (BCG) gimdymo skyriuose.

Žmogaus organizmo atsparumą tuberkuliozės bakterijai silpnina netinkama mityba, pervargimas, neigiamos emocijos, išgyvenimai, lėtinės plaučių, skrandžio ligos, cukrinis diabetas, nesaikingas alkoholio vartojimas, rūkymas. Ligai talkina prasta asmens ir aplinkos higiena.

REKLAMA

Tuberkuliozės sukėlėjas gali išgyventi, plisti ir užkrėsti žmogų:

* Mažyčiais seilių, skreplių lašeliais ore iki 5 metrų atstumu - 5 valandas.

* Išdžiūvusiose išskyrose, tamsioje, šaltoje patalpoje - iki 1 metų.

* Gatvės dulkėse - 10 dienų.

* Paviršiniuose vandens telkiniuose - iki 150 dienų.

* Mirusių nuo tuberkuliozės žmonių lavonuose - 3 metus.

Mikobakterijos iš žmogaus organizmo išsiskiria su skrepliais, šlapimu, išmatomis. Sergant aktyvia tuberkuliozės forma, viename laše skreplių būna apie 2-3 milijonus tuberkuliozės mikobakterijų. Užsikrėsti tuberkulioze nuo sergančiojo atvirąja ligos forma galima bučiuojantis, per bendrus indus, patalynę, baltinius, rankšluosčius. Gyvenant kartu su sergančiu tuberkulioze žmogumi ligoniui reikia skirti atskirą kambarį (esant galimybei), lovą, drabužių kabyklą, atskirus indus, baltinius, patalynę, rankšluosčius, asmens higienos priemones. Patartina laikinai atsisakyti kilimų, minkštų baldų, kitų sunkiai valomų bei plaunamų daiktų. Ligonio aplinkoje ir daiktuose, ypač jei patalpos retai vėdinamos, valomos, tamsios ir šaltos, susikaupia daug ligos sukėlėjų. Tada būtina dezinfekcija. Naudojant chemines dezinfekcines medžiagas, reikia laikytis saugaus darbo taisyklių: stengtis, kad medžiagos nepatektų ant odos ar į akis. Tam mūvimos guminės pirštinės, naudojami apsauginiai akiniai, respiratoriai. Atvirosios tuberkuliozės židiniuose cheminę dezinfekciją atlieka Visuomenės sveikatos centro dezinfekuotojai. Dabartiniu metu naudojamos efektyvios dezinfekcinės medžiagos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Buityje galima naudotis šiais bakterijų kenksmingumo pašalinimo būdais :

* Menkaverčius daiktus, popierių sudeginti.

* Drabužius, patalynę lyginti lygintuvu.

* Indus, kitus nedegančius daiktus kaitinti orkaitėje ar mikrobangėje krosnelėje.

* Patalpas valyti kasdien drėgnu būdu, vėdinti kuo dažniau.

* 2 procentų sodos tirpale (1 litrui - keturi kupini šaukšteliai sodos) galima dezinfekuoti indus, lovos skalbinius, rankšluosčius, spjaudykles ar skreplines su skrepliais. Dezinfekuojama virinant 15 minučių.

REKLAMA

Ligonis turi griežtai laikytis higienos reikalavimų - nespjaudyti ant žemės, kosėdamas ar skrepliuodamas užsidengti burną ranka arba vienkartine servetėle.

Ligonį galima įtarti sergant tuberkulioze, jei aptinkamas bent vienas iš simptomų:

* kosulys;

* karščiavimas;

* skausmas krūtinėje (visų šių simptomų trukmė - trys savaitės ir ilgiau);

* atsikosėjimas krauju.

Tuberkuliozė - išgydoma liga. Svarbu laiku kreiptis į gydytoją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų