Kinijos valdžia šiuo metu stengiasi išgyvendinti tarp šalies gyventojų paplitusį įprotį spjaudytis gatvėse, nes gydytojai perspėja, kad tai gali platinti ligas, tokias kaip ūmus respiracinis sindromas (SARS) ir tuberkuliozė.
Su SARS kovojančio Pekino ir Gvandžu gatvėse dirba tūkstantis sanitarų, stebinčių, kad gyventojai nesispjaudytų. Bet koks atsikrenkštimas priverčia praeivius krūptelėti ir pagreitinti žingsnį, nes visi baiminasi kol kas nepagydomos ligos.
Pažeidėjams už spjaudymą ar šlapinimąsi viešose vietose bus skiriamos 50 jaunių (6 JAV dolerių) baudos. "Nors tai bjaurus įprotis, spjaudymas Kinijoje turi seną istoriją. Kai kurie net galvoja, kad nesispjaudydami nebus populiarūs", - sakė Liu Junzhuo, Pekino universiteto sveikatos apsaugos profesorius.
Kinijoje paplitusi nuomonė, kad dažnas vidaus apsivalymas - riaugėjimas, dujų išleidimas ir skrepliavimas - sveika kūnui. Senimas spjaudosi dažniau, tačiau jauni žmonės įsiklausė į valdžios kampanijas, kurių tikslas buvo išgyvendinti įprotį.
Spjaudymasis, kai kitus žmones oru gali pasiekti užkratą nešantys lašeliai, yra respiracinių ligų platinimo būdas. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) teigia, kad Kinijoje yra penki milijonai sergančių tuberkulioze - daugiausiai pasaulyje po Indijos. Daugiau nei 5 tūkst. kinų užsikrėtė SARS.
“Reuters”-ELTA