Tai, kad Kinijos valdžia filtruoja, jos požiūriu, nepriimtiną interneto tinklapių turinį, jokia naujiena, bet kad cenzoriai pradėjo budėti ir interneto pokalbių (chat) kambariuose, trindami ar neišleisdami “į eterį” kritiškų vartotojų pasisakymų, aptikta tik dabar.
Pasak “BBC News”, visuomeninė organizacija “Reporters Without Borders” atliko specialų populiariausių Kinijos pokalbių svetainių tyrimą ir aptiko ne tik jose nuolat budinčius cenzorius, bet ir nustatė, kad valdžią kritikuojantys internautai yra sekami, o kai kuriais atvejais - ir įkalinami. “Reporters Without Borders” mano, kad Kinijoje apie 30 tūkstančių žmonių nuolat stebi, ką jų tėvyniniai veikia internete.
Mėnesį trukusio tyrimo metu buvo nuolat bandoma skelbti nuomones populiariuose Kinijos pokalbių kambariuose. Priklausomai nuo politinio pobūdžio kritikos stiprumo provokuojančios nuomonės buvo įvertintos nuo 1 iki 10 balų. 1 balo žinutėse Kinijos valdžia visai nebuvo peikiama ir jos visos pateko į pokalbių tinklapius. 10 balų įvertintuose pasisakymuose buvo reikalaujama paleisti į laisvę disidentus ir aštriai kritikuojama vyriausybės vykdoma politika. Beveik visos tokios nuomonės nebuvo paskelbtos, o jei kai kuriais atvejais ir pasirodydavo tinklapyje, netrukus būdavo ištrinamos. Daugiau nei 70 proc. 7 ar 8 balų kategorijos žinučių, kuriose buvo aptarinėjamos “jautrios” politinės aktualijos, bet tiesioginės kritikos išvengta, pasirodydavo pokalbių kambariuose, bet po kelių valandų prapuldavo.
Pagal Kinijoje galiojančius įstatymus kiekviena interneto paslaugas ketinanti teikti organizacija privalo pasirašyti vadinamąją “savidisciplinos” sutartį, pagal kurią įsipareigoja stebėti savo vartotojų veiksmus ir cenzūruoti pasisakymus valdžios nurodytomis draudžiamomis temomis. Tarp jų - ne tik politika, bet ir žmogaus teisės, Taivano nepriklausomybės problema, pornografija, oralinis seksas, SARS, uždraustasis “Falung Gong” judėjimas ir kt.
“Reporters Without Borders” duomenimis, 36 žmonės Kinijoje buvo suimti ir įkalinti vien tik dėl to, kad internete reiškė nepasitenkinimą šalies valdžios veiksmais.