Jau nuo šio pavasario norintys įgyti kokybišką išsilavinimą, kuriuo visame pasaulyje garsėja D. Britanijos universitetai ir koledžai, galės tai padaryti neišeidami iš savo namų. Šios šalies vyriausybė ir 12 žymiausių universitetų pradėjo iniciatyvą, kuri suteiks galimybę įsigyti įvairius studijų sertifikatus ir net mokslinius laipsnius internetu.
Interneto galimybes išnaudojančią nuotolinių studijų programą lygiai prieš dvejus metus pasiūlė D. Britanijos Švietimo ir užimtumo valstybės sekretorius Davidas Blunkettas. “UK eUniversities Worldwide” (UKeU, www.ukeu.com) projektui įgyvendinti 2001-2004 m. šalies vyriausybė skyrė 62 mln. svarų sterlingų. Prisidėjo ir IT kompanijos, iš kurių labiausiai išsiskyrė “Sun Microsystems”, parėmusi šią iniciatyvą 5,6 mln. svarų.
Pasak “UKeU” vykdomojo direktoriaus Johno Beaumonto, internetinių studijų programa pirmiausia skirta tiems studentams iš užsienio šalių, kurie vertina britų švietimo kokybę, tačiau negali atvykti čia tęsti savo mokslų.
“UKeU” rengia keletą nuotolinių studijų programų, kurios gali trukti nuo kelių savaičių iki kelerių metų. Nusprendę jomis pasinaudoti ir sėkmingai išlaikę egzaminus ar kitais būdais patvirtinę savo kvalifikaciją gaus studijų programą parengusio universiteto diplomus ar net magistro laipsnius.
Norintys mokytis internetu turi pasirinkti studijų programą, pateikti prašymą ir susimokėti už studijas. Mokestis priklausys nuo pasirinktos programos apimties ir norinčiųjų studijuoti šį dalyką skaičiaus. Paprastai nuotolinio mokymosi studentų grupėje bus iki 30 žmonių, kiekvienam bus paskirtas kuratorius, su kuriuo el. paštu ar internetinių pokalbių tinklapiuose bus galima aptarti rūpimus mokymosi dalykus. Studentai bus aprūpinami vadovėliais ir kitomis mokymosi priemonėmis, už išmoktą kursų dalį atsiskaitinės siųsdami rašto darbus ar dalyvaudami Voratinklio seminaruose. Tiesa, vien internetu išsiversti nepavyks - siekiantys magistro laipsnio ar pasirinkę tam tikras studijų programas vis dėlto turės laikyti egzaminus ir ne virtualioje aplinkoje. Tačiau dėl to nereikės vykti į Angliją - “UKeU” siekia užmegzti bendradarbiavimą su mokymo įstaigomis įvairiose šalyse, tad internetiniai studentai galės važiuoti laikyti egzaminų į artimiausią nuo savo namų “UKeU” akredituotą centrą.
Pirmieji “UKeU” internetinių studijų kursai pradedami siūlyti nuo vasario pabaigos. Kol kas studijų programos tėra trys: “Open University” ir Kembridžo universitetas siūlo 8 mėnesių trukmės programą “Learning in the Connected Economy”, kurią užbaigusiems suteikiami antrosios studijų pakopos diplomai. Jorko (York) universitetas parengė studijų programą “Masters in Public Policy and Management”, siūlančią magistro laipsnį, paprastus diplomus ir studijų sertifikatus. Šefildo Hallamo universitetas norintiems internetu studijuoti informacijos technologijas ir vadybą siūlo magistrantūros studijas. Programa suteikia ir antrosios studijų pakopos sertifikatą (1 metų studijos) ar diplomą (2 metų studijos).
Privalumai studijuoti internetu akivaizdūs, bet už juos reikia mokėti - pavyzdžiui, jau minėtoji Kembridžo universiteto ir “Open University” programa ją pasirinkusiems kainuos apie 2600 svarų. IT vadyba Šefildo Hallamo universitete įkainota 9250 svarų. Tiesa, “UKeU” tinklapyje teigiama, kad kainos gali keistis priklausomai nuo šalies ir pasirinktų bendradarbiavimo partnerių, tačiau akivaizdu, kad norint paragauti britiško išsilavinimo reikės ne tik prie interneto prijungto kompiuterio, bet ir gana storos - mūsų akimis - piniginės.
Šia prasme labai verta prisiminti prieš ketvertą mėnesių pradėtą filantropinę JAV Masačūsetso technologijos instituto (MIT) iniciatyvą, pagal kurią visa akademinė studijų medžiaga internete skelbiama nemokamai, ja gali naudotis visi norintys. Tiesa, baigusiems internetinių studijų programas bus įteikiami ne diplomai ar tikri mokslo laipsniai, o tik kursų baigimo sertifikatai. Tačiau tiems, kuriems svarbiausia žinios, vertėtų užsukti į MIT nuotolinių studijų svetainę (http://ocw.mit.edu/index.html) - čia siūlomų studijų programų daugėja sulig kiekviena savaite.