Ramutė PEČELIŪNIENĖ
Atidėjęs bausmės vykdymą arba lygtinai paleidęs iš laisvės atėmimo vietos prieš laiką, teismas kiekvienam tokiam asmeniui paskiria tam tikrus įpareigojimus. Pavyzdžiui, nurodoma, jog jis negali keisti gyvenamosios vietos, privalo atlyginti padarytą žalą, turi įsidarbinti arba tęsti mokslus (tai dažniausiai taikoma nepilnamečiams), o svarbiausia - nuolat registruotis pataisos inspekcijose. Ar žmogus vykdo šiuos įpareigojimus - jau Pataisos inspekcijos darbuotojų reikalas.
Pataisos inspekcija - sunkiai pasiekiama
Kauno miesto ir rajono pataisos inspekcijos įskaitoje šiuo metu įregistruoti 1 578 asmenys. Iš jų 1 092 bausmės vykdymas atidėtas, 333 lygtinai paleisti iš laisvės atėmimo vietų. Su jais dirba 13 inspektorių. Kasdien tenka priimti nuo 60 iki 80 asmenų, Ši inspekcija įsikūrusi Kauno nepilnamečių auklėjimo pataisos darbų kolonijos -tardymo izoliatoriaus patalpose, o žmonės priiminėjami... šios įstaigos garažuose įrengtuose kabinetuose. Įstaiga įsikūrusi pačiame miesto pakraštyje, tad norint ją pasiekti tenka važiuoti keliomis transporto priemonėmis, o nuo galutinės troleibusų stotelės tenka pėsčiomis keliauti dar maždaug kilometrą.
Pagal grafiką į inspekciją atvykęs kaunietis Artūras, čia besilankantis jau trečias mėnuo, sakė, jog viena tokia kelionė jam kainuoja 3 litus (dalį kelio jis važiuoja zuikiu ir gana rimtai rizikuoja užsitraukti administracinę baudą - t. y. pažeidimą). Šiuo metu vaikinas lanko kompiuterių kursus, gauna nedidelę stipendiją. Ypač sunku čia atkeliauti esant blogoms oro sąlygoms - kelias būna purvinas, slidus, todėl žmonės čia atvyksta visais įmanomais būdais - kas pėsčiomis, kas zuikiu, o kas - dviračiu.... Du kabinetai visiškai nepritaikyti asmenims priimti. Čia tamsu, nejauku, nėra apšildymo. Kaip dirbti tokiomis sąlygomis? Ir vis dėlto žmonės dirba.
- Svarbu žmogaus, grįžusio iš įkalinimo vietos, neišleisti iš akiračio, palaikyti ryšį, domėtis jo gyvenimu, interesais, išsiaiškinti jo draugų ratą, - teigė Kauno miesto ir rajono pataisos inspekcijos viršininkė S. Jatautienė. - Tokiu atveju mes kaupiame ne tik operatyvinius duomenis, bet ir prireikus stengiamės jam padėti.
Tokių apsilankymų metu išsiaiškinama, ar žmogus turi pastogę (esant reikalui padedama apsigyventi Kauno nakvynės arba neseniai atidarytuose Benamių namuose), asmenys supažindinami su įstaigų ir organizacijų, teikiančių socialinę pagalbą, adresais, padedama susitvarkyti asmens dokumentus (tiems, kurie neturi paso), gauti pašalpas, paaiškinama, kur ir kokią pagalbą gali gauti alkoholikai ir narkomanai, moterys, auginančios mažamečius vaikus (jas laikinai gali priglausti Kauno kartų namai). Visą šią informaciją, kaip ir priminimą, kas gresia už teismo nurodymų nevykdymą, žmonės gauna per pirmąjį apilankymą. Deja, pasitaiko ir gana liūdnų atvejų. Šios įstaigos darbuotojams neretai tenka išgirsti skaudžių ir netgi tragiškų gyvenimo istorijų. Žmonės su ašaromis akyse guodžiasi jau kelinta diena nieko nevalgę, prašo bent kelių litų duonai. Inspektorių širdys ne akmeninės, todėl kartais jie atveria savo pinigines, nors ir supranta, kad tokia parama beviltiška. Beje, atsiranda ir tokių (ypač šiuo metu, prasidedant žiemos sezonui), kuriems pabosta (arba tiesiog pristinga lėšų) nuolat lankytis pataisos inspekcijoje, kurie neturi pajamų, todėl darbuotojams garsiai prisipažįsta bandysią kuo greičiau įvykdyti tokį nusikaltimą, kad gautų kuo didesnę bausmę - kad ilgesniam laikui apsirūpintų pastoge, kad nereikėtų kasdien galvoti, ką įsidėti burnon, ant ko atsigulti, kuo užsikloti...
Darbas vietoj kolonijos
Nuteistųjų įdarbinimo klausimus pataisos inspekcijos derina su savivaldybių ekonominės plėtros skyriais, kurie pateikia duomenis apie darbo vietas. Paprastai tokiems asmenims siūlomi nekvalifikuoti, jokio specialaus išsilavinimo nereikalaujantys darbai. Pavyzdžiui, Kaune šiemet daugiausia žmonių buvo pasiųsta į Panemunės butų ūkio tarnybos organizuojamus darbus - buvo tvarkomos kapinės, kultūros centrai ir t. t. Daug darbo jėgos reikia mokykloms. Vis dėlto tokių darbininkų darbdaviai truputį prisibijo - yra susiklosčiusi nuomonė, jog nuo tokių asmenų galima nukentėti. Kauno regiono pataisos inspekcijos darbuotojai patikino, jog pasitaikė tik vienas atvejis, kuomet pasiųstas dirbti žmogus apsivogė. Vis dažniau atsiranda priešingų pavyzdžių - nemokamus darbus dirbęs vyriškis taip gerai užsirekomendavo, jog darbdavys jam pasiūlė nuolatinę darbo vietą. Deja, didžiausia problema - darbų trūkumas, juk bet kokio užsiėmimo kantriai laukia būriai bedarbių - neteistų, nebaustų, tvarkingų ir kvalifikuotų žmonių...
Jeigu žmogus įvykdė teismo įpareigojimus, neturi nuobaudų, pasibaigus bausmės vykdymo atidėjimo terminui Pataisos inspekcija kreipiasi į teismą ir prašo jį galutinai atleisti nuo bausmės.