Ramutė PEČELIŪNIENĖ
Tikriausiai ne be reikalo kiekvienam, išvykstančiam į tolimesnę kelionę, linkime sėkmės. Deja, net ir nuoširdžiausi linkėjimai ne visada išsipildo... Pastarosiomis dienomis vienas paskui kitą pasipylė pranešimai apie užsienyje įvairiomis aplinkybėmis žuvusius ar mirusius tautiečius. Ne be cinizmo gaidelės galima teigti, jog... pasisekė artimiesiems tų mirusiųjų, kurie buvo apdraudę savo sveikatą ir gyvybę. Tokiu atveju visi palaikų pargabenimo į tėvynę rūpesčiai gulė ant draudikų pečių. Na, o jeigu žmogus išvyko neapsidraudęs, atsitikus nelaimei jo artimiems žmonėms tenka patirti ne tik sunkius išbandymus, bet ir išleisti daugybę pinigų. Mat kelionė cinkuotame karste kainuoja tūkstančius litų...
Nesėkminga kelionė pas dvasios brolius
Į savo gimtinę karste grįžo pirmąją šių metų dieną autoavarijoje Didžiojoje Britanijoje žuvusi Vilma Tolvaišienė (28 m.). Sunkias traumas patyręs jos sutuoktinis Vidas iki šiol gydomas vienoje Anglijos ligoninėje (jam jau atliktos dvi operacijos). Neseniai vyriškis paskambino savo uošviui ir pranešė, jog sustiprėjęs iškart grįš namo. Likti gyventi ir dirbti šalyje, kurioje parado savo žmoną, jam būtų pernelyg sunku...
Vilma už Vido ištekėjo prieš devynerius metus. Jauna šeima kol kas vaikų neturėjo. Sutuoktiniai buvo įsikūrę Gargžduose (Klaipėdos rajonas), Vido tėvų namuose, todėl jau seniai norėjo gyventi atskirai. Nors abu dirbo, iš gaunamų atlyginimų susitaupyti būstui nebuvo įmanoma. Tad visai neatsitiktinai kilo mintis išvažiuoti padirbėti į užsienį. Prieš keletą mėnesių pirmoji į Didžiąją Britaniją išvyko Vilma. Ji dirbo įvairius darbus ir laukė atvykstant sutuoktinio. Vilma kiekvieną savaitgalį paskambindavo į namus, tačiau nė karto nepasiskundė, jog jai sunku ar nesiseka. Ji guodė sergantį tėvą bei mamą, sakydama, jog netrukus pati uždirbs pinigų ir jiems padės... Pagaliau pernykštę gruodžio 10-ąją į Angliją išvažiavo ir Vidas. Jis turėjo pradėti dirbti pirmosiomis šių metų dienomis. Deja, nelaimingas atsitikimas visus planus pavertė niekais. Lemtingąją dieną lietuvaičiai skubėjo į Jehovos liudytojų bendrijos susirinkimą. Juos vežė pažįstamas lenkas. Deja, kelyje šiai mašinai susidūrus su kitu automobiliu, kelionė virto tragedija. Beje, per avariją buvo sunkiai sužalotas ir vairuotojas lenkas - jis net dvi savaites prabuvo komoje. Nors Anglijos teisėsaugos pareigūnai tiria minėto įvykio aplinkybes, tačiau kažin ar tyrimo rezultatai Vilmos artimuosius paguos - juk jos jau neprikels jokios išvados...
Artimuosius prislėgė netektis ir didžiulės skolos
Sunkiai dukters mirtį išgyvenantis Bitėnų kaimo (Pagėgių savivaldybė) gyventojas Andrius Tolvaišas neslėpė, jog be dvasinio sukrėtimo jį slegia ir didžiulė finansinė našta. Mat Vilmos palaikų pargabenimas į Lietuvą kainavo net 13 000 litų. Dar ne vieną tūkstantį teko išleisti laidotuvėms, kitiems su šia nelaime susijusiems reikalams. Sunkia liga sergantis vyriškis (jam nustatytas neįgalumas) džiaugėsi bent tuo, jog jo šeimai sunkiomis akimirkomis labai padėjo dvasios broliai - Jehovos liudytojų bendruomenė, kuriai priklauso ne tik jis su žmona, bet ir kiti šeimos nariai. Būtent jie sutvarkė visus dukters palaikų pergabenimo reikalus, parėmė finansiškai. Deja, minėtą pinigų sumą teks grąžinti. Kaip reikės tai padaryti - vyriškis sakė nežinąs. Mat jis gauna tiktai invalidumo pensiją, o 11 metų jaunesnė žmona Genovaitė yra bedarbė. A. Tolvaišas minėjo, jog buvo kreipęsis į Pagėgių savivaldybės darbuotojus, tačiau šie pasiuntė vyriškį į Gargždus - esą tokiu atveju pagalbą turėtų suteikti žuvusiosios gyvenamosios vietos savivaldybė. Tačiau iš čia jis buvo pasiųstas atgal į Pagėgių savivaldybę. Praėjusią savaitę vyriškis pripažino, jog paskutinė jo viltis - sulaukti mero ir sužinoti jo sprendimą. A. Tolvaišui yra žinoma, kad įstatymai numato paremti asmenis, kuriems tenka parsigabenti užsienyje žuvusių artimųjų palaikus. Vyriškis viliasi, jog jeigu būtų atlyginta bent trečdalis tos sumos, kuri buvo išleista dukters palaikų parvežimui ir laidotuvėms, būtų labai gerai... Dėl patirtų išgyvenimų priešinfarktinės būklės vyras sakė besidžiaugiąs bent tuo, jog nereikės mokėti už žento gydymą Didžiosios Britanijos ligoninėje. Nors nelaimės metu jis niekur nedirbo, vyriškiui galiojo socialinis draudimas, nes iki tol jo žmona legaliai dirbo ir buvo socialiai apdrausta.
Nuskendo poilsiaudama
Į Lietuvą jau pargabenti 27 metų vilnietės Jūratės palaikai. Jauna moteris netikėtai žuvo ilsėdamasi šiuo metu viename populiariausių Egipto kurortų - Šarm el Šeiche. Kokios šios skaudžios nelaimės aplinkybės - Užsienio reikalų ministerijos Konsulinio departamento darbuotojai nekomentuoja, tačiau žinoma, jog vilnietė nuskendo jūroje, visai netoli viešbučio, kuriame buvo įsikūrusi su draugu. Manoma, jog nelaimė įvyko merginai benardant, nes ji rasta vandens paviršiuje su nardymo kostiumu. Nors vietos medikai dėjo visas pastangas, vilnietės atgaivinti nepavyko. Kur tuo metu buvo jos kelionės palydovas - nėra žinoma. Viena draudimo bendrovė informavo, jog šios moters artimiesiems neteko patirti daug rūpesčių, nes palaikų pargabenimu į Lietuvą rūpinosi draudikai.
Tragiškas skrydis snieglente
Kita nelaimės užsienyje auka - lietuvaitis Arvydas Žygis (39 m.). Nuo 2004-ųjų rugsėjo Bosnijos ir Hercegovinos aliuminio oksido gamyklos "Birač" direktoriumi dirbęs tautietis žuvo snieglente leisdamasis nuo kalnų turistų pamėgtame Jahorinos slidinėjimo centre. Užpraėjusį šeštadienį A. Žygis su draugais lietuviais (jie dirbo minėtoje įmonėje) nuvyko paslidinėti. Jis nepaisė įspėjimo, jog pasirinkta kalnų zona slidinėjimui pavojinga. Besileidžiant žemyn rizikos nepabijojusį jauną vyrą užgriuvo sniego lavina. Nors skubiai iškviesti gelbėtojai maždaug po 40 minučių nelaimėlį atkasė, jo gyvybė buvo jau užgesusi.
Pakirto liga ir kelionės nuovargis
Sudėtinga situacija susiklostė ir kitu atveju... Namo iš tolimosios Italijos nebuvo lemta sugrįžti 29 metų kaunietei Rūtai Bučiūnaitei. Neįgali, įgimta sunkia liga sirgusi ir savarankiškai judėti negalėjusi mergina buvo išvykusi į tarptautinį jaunųjų piligrimų susitikimą, kuris šiemet vyko Milane. Deja, ilga kelionė autobusu jauną moterį labai išvargino, tad vos nuvykus į Italiją, Rūtos sveikata labai pablogėjo ir jai teko gultis ligoninėn. Nors mergina buvo intensyviai gydoma, keletą kartų perpiltas kraujas, atliekamos visos kitos gyvybinėms funkcijoms svarbios procedūros, tačiau netrukus mirė. Paskutinei piligrimės kelionei reikalingus pinigus surinko Taizės vienuoliai, tačiau juos reikės grąžinti, o merginos artimieji tokios galimybės neturi. Į klausimą, kodėl mirusiosios palaikų pargabenimo nesiėmė finansuoti draudikai (juk prieš kelionę ji, kaip ir visi keliauninkai, buvo apsidraudę), draudimo bendrovės atstovai paaiškino, jog mergina išvyko, žinodama, jog sunkiai sirgo, todėl pati rizikavo savo sveikata bei gyvybe. Be to, kuomet buvo draudžiama visa piligriminės kelionės dalyvių grupė, draudikai apie merginos ligą esą nebuvo informuoti.
Mirtis lėktuve
Kelionė namo iš atostogų egzotiškoje šalyje netikėtai nutrūko ir 35-erių metų Lietuvos piliečiui. Skrendant reisiniu lėktuvu "Boeing 767" iš Karibų jūroje esančios Margaritos salos miesto Porlamaro į Amsterdamą, kuomet iki nusileidimo liko maždaug pusvalandis, vyriškis staiga pradėjo blaškytis, draskytis - jį vos išlaikė du pripuolę vyrai. Buvo įtarta, jog jam prasidėjo epilepsijos priepuolis. Kartu su nelaimėliu keliavusi moteris nežinojo, kas yra jos draugui. Netrukus vyriškis mirė. Kai lėktuvas nusileido Amsterdamo oro uoste, jį apsupo policijos pareigūnai ir net keturias valandas krėtė keleivius. Buvo įtariama, jog lėktuve miręs lietuvis savo skrandyje galėjo gabenti narkotinių medžiagų siuntą. Tačiau netrukus šią versiją olandų pareigūnai atmetė.
Geriausia išeitis - kremavimas
Užsienio reikalų ministerijos Konsulinio departamento direktoriaus pavaduotojo Petro Anuso teigimu, jeigu žmogus, išvykstantis į užsienio kelionę apsidraudžia nuo nelaimingų atsitikimų, vėliau, jam sunkiai susirgus, patyrus rimtą traumą arba mirus, draudimo kompanija, sutarusi su atitinkamas paslaugas teikiančia įmone, pasirūpina ligonio (o jei jis mirė - palaikų) pargabenimu į Lietuvą. Tos šalies, kurioje įvyko nelaimė, konsulinių darbuotojų pareiga - sutvarkyti visus reikalingus dokumentus, kad būtų gautas leidimas palaikų pargabenimui. P. Anusas patikino, jog kiekvienoje valstybėje susiklostęs skirtingas požiūris į mirusiojo palaidojimo terminą, todėl atitinkama "skubos tvarka" ruošiami ir dokumentai. Pavyzdžiui, musulmonų kraštuose priimta, kad palaikai būtų palaidoti iki aušros, todėl žymiai greičiau tvarkomi ir tose šalyse mirusių užsieniečių dokumentai. Skandinavijos šalyse mirusieji laikomi ilgai, laukiama, kol suvažiuos visi giminės, todėl ir mirusių svetimtaučių dokumentų tvarkymo procesas vyksta labai lėtai. O juk palaikų niekas neleis išvežti be ekspertų, gydytojų atitinkamų išvadų. Dar daugiau laiko praeina tuomet, jeigu pripažįstama, jog užsieniečio mirtis - smurtinė. Tada žuvusiojo artimieji palaikų gali neatgauti pusmetį ar net metus (kol vyksta tyrimas). Tokiu atveju net neleidžiama palaikų kremuoti. Jeigu artimieji sutinka, mirusįjį galima palaidoti toje valstybėje, o vėliau, esant reikalui, jį ekshumuoti. Kiekvienoje šalyje priimti įstatymai šiuo klausimu yra skirtingi. URM Konsulinio departamento darbuotojai pripažino, jog mūsų tautiečiai daro klaidą atkakliai siekdami mirusių artimųjų palaikus pargabenti namo. Tai iš tiesų kainuoja labai brangiai (jeigu išlaidų nepadengia draudikai), todėl tokiais atvejais patariama kremuoti palaikus užsienyje - bus žymiai pigiau.
Prieš apsidrausdami - perskaitykime taisykles
O ką galėtų patarti draudikai? Draudimo bendrovės "Ergo Lietuva" Kauno regiono Asmens draudimo grupės vadovė Jūratė Osinskienė sakė, jog jeigu žmogus, vykdamas į užsienį, apsidraudžia nuo nelaimingų atsitikimų, įvykus nelaimei jo artimieji gaus draudiminę išmoką ne iš karto, o tiktai atlikus įvairias ekspertizes, nustačius, kad tai tikrai draudiminis įvykis. Tai gali užtrukti mėnesį ar dar ilgiau. Todėl artimiesiems patiems teks pasirūpinti palaikų pargabenimu į Lietuvą. Norint, kad užsienyje rimtai susirgęs ar patyręs sunkią traumą ligonis (o mirties atveju - jo palaikai) būtų pargabentas namo ir visi šie rūpesčiai gultų ant draudikų pečių, būtina apsidrausti Medicininių išlaidų ir repatriacijos draudimu. Priminus neįgalios kaunietės atvejį, draudėja paaiškino, jog kiekvienas žmogus, vykstantis į kelionę, turėtų pats įvertinti savo sveikatos būklę bei rizikos laipsnį. Jeigu jis serga sunkia liga - kelionės geriau atsisakyti. Jeigu užsienyje toks asmuo, net ir būdamas apsidraudęs sveikatą, numirs, draudiminės išmokos jo artimieji negaus. Išmoka arba pargabenimo į namus išlaidos sumokamos tik tuo atveju, jeigu žmogus išvyksta į kelionę sveikas, o užsienyje patiria sunkią traumą arba suserga liga, kuri nebuvo ankstesnio susirgimo priežastis. Asmens draudimo grupės vadovė priminė, jog kiekvienam apsidraudusiajam įteikiamos taisyklės, tačiau, deja, ne visi jas įdėmiai perskaito. Be to, savo sveikatą ir gyvybę galima apdrausti ir išvykstantiems į užsienį ilgesniam laikui, pavyzdžiui, dirbti. Tokiais atvejais draudiminės įmokos dydis priklauso nuo buvimo užsienyje trukmės. Pavyzdžiui, jeigu važiuojant į kokią nors Vakarų Europos šalį 5 dienoms už sveikatos draudimą vienam žmogui tenka sumokėti 13 litų, metams ši įmoka bus 1159 litai. Kiekvienas užsienyje dirbantis žmogus gali save apdrausti. Žinoma, draudikai prieš tai įvertins, kokį darbą žmogus ten dirbs. Jeigu ruošiamasi dirbti rizikingą darbą, reikės sumokėti didesnę įmoką. Tačiau nelaimės atveju jo artimiesiems tektų žymiai lengvesnė našta.