• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Keliauja be vizų ir muitų

Nuo visame pasaulyje mirtį sėjančios paslaptingos ligos jau mirė per 500 žmonių. Staigiu ūminiu respiraciniu sindromu (SŪRS) užsikrėtusiųjų skaičius artėja prie 10 000. Netipišku plaučių uždegimu jau sergama ne tik Kinijoje, Honkonge, Singapūre, Kanadoje, bet pavieniai ligoniai jau registruojami ir JAV, Vakarų Europos šalyse, o praėjusią savaitę vienas toks ligonis užregistruotas ir pas mūsų kaimynus lenkus. Nuo šio viruso kol kas nėra jokių vaistų, miršta apie 6 procentus užsikrėtusiųjų. Pasaulinės sveikatos organizacijos ekspertų nuomone, SŪRS epidemija pavojingesnė nei AIDS.

REKLAMA
REKLAMA

Negelbsti nė actas

Pirmieji gripo su plaučių uždegimu susirgimai užregistruoti dar pernai lapkritį Kinijoje, pietinėje Guandano provincijoje. Iš pradžių į šią ligą buvo žiūrima kaip į paprastą gripą ir tik kai žmonės pradėjo mirti ir Honkonge, ir Vietname, ir Kanadoje, medikai paskelbė pavojų. Kinijoje nuo prekystalių kaipmat dingo baltojo acto buteliai. Šį actą kinų liaudies medicina laiko geriausia profilaktine priemone prieš infekcinius susirgimus. Pasakojama, kad Honkonge vienos nedidelės parduotuvės savininkas per dieną pardavė 1 500 acto butelių. Žaibiškai kilo ir acto kaina - nuo 8 iki 100 Honkongo dolerių už puslitrį. Neapsieita ir be aukų. Viena kinų šeima besigelbėdama nuo gripo užduso acto garuose.

REKLAMA

Tačiau Kinijos valdžia nebuvo suinteresuota pasakoti apie naująją epidemiją. PSO ekspertai gąsdino visus, kad paslaptingoji liga gali būti tokia pat pavojinga kaip ir 1918 metais siautusi gripo epidemija, nusinešusi daugiau kaip 20 milijonų gyvybių, o Kinijos valdžia vis dar nenorėjo įsileisti specialistų iš užsienio. Ir tik pamatę, kad pažaboti paslaptingojo viruso vieniems nepavyks, kinai pasikvietė medikus iš PSO. Simboliška, bet į Kiniją atvyko tie patys specialistai, kurie Zaire kovojo su nepagydoma Ebolos liga.

REKLAMA
REKLAMA

Platintojai - lėktuvai

Iš pirmo žvilgsnio, didelio pavojaus lyg ir nėra. Juk net paprasčiausias gripas per metus pasaulyje nusineša iki pusės milijono gyvybių. Nuo maro mirė apie 137 milijonus žmonių. Nuo XX amžiaus maro (taip dažniausiai vadinamas AIDS) nuo 1983 metų pasaulyje mirė 12 milijonų, dar 42 milijonai jau serga ŽIV. Ir vis dėlto manoma, kad SŪRS gali būti pavojingesnė už visas ligas. 1918-ųjų gripo pandemija prasidėjo nuo kelių žmonių, o palietė pusę tuometinių žemės gyventojų. Kanzaso valstijoje (JAV) karinėje stovykloje kovo mėnesį nuo gripo mirė keli kariai, o spalio mėnesį giltinė vien tik JAV papjovė 195 000 žmonių. Vietomis į kapus atgulė iki 28 procentų apsikrėtusiųjų gripu, tačiau bendras mirtingumo procentas buvo 2,5 procento. Nuo SŪRS kol kas miršta apie 5 procentus užsikrėtusiųjų, tačiau prognozuojama, kad mirtingumo koeficientas gali pasiekti net 10 procentų. Dabar ne 1918-ieji ir medicina pažengusi toli į priekį, bet antibiotikai prieš virusą bejėgiai, o skiepai gali atsirasti geriausiu atveju po metų. Be to, 1918-aisiais užsikrėtusiųjų po visą pasaulį neskraidindavo lėktuvai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Virusas mutantas

Pasaulio sveikatos organizacijos specialistai jau buvo apsidžiaugę, kad pavyko išsiaiškinti, iš kur atsiranda ir kaip plinta SŪRS virusas, tačiau gyvenimas įneša įvairių pataisų. Virusas turi savybę staiga pasikeisti ir tampa dar sunkiau sunaikinamas. Iš pradžių manyta, kas virusas plinta tik oru, tačiau dabar jau pastebėta, kad jis išlieka ant įvairių daiktų, vandenyje iki 4 parų. Honkongo gydytojai išrašomiems iš ligoninės pasveikusiems pacientams dar mėnesį draudžia bučiuotis su sveikaisiais, nes jie gali būti viruso nešiotojai. Sklido gandai, kad nuo pavojingos ligos galima apsisaugoti ir geriant stiprius alkoholinius gėrimus ar rūkant, tačiau tai nepasitvirtino. Kaip nepasitvirtino ir tai, jog SŪRS neserga indų kilmės asmenys.

REKLAMA

SŪRS baimė po truputį paralyžiuoja gyvenimą ne tik Kinijoje. Tarptautinė badmintono federacija atšaukė Anglijoje turėjusį vykti pasaulio čempionatą. Taivane atšaukta viena didžiausių pasaulio kompiuterių parodų. Toronte (Kanada) neįvyko Eltono Džono koncertas. Neišvyko į Kiniją ir lietuvių turistų grupė. Kinijos sostinė Pekinas praktiškai jau uždarytas. Ištuštėjo viešbučiai, oro uostuose beveik nesileidžia lėktuvai, tuščios autobusų sotys. Kinijoje įprasta švęsti Gegužės 1-ąją, važiuoti tą dieną į svečius. Šiemet visi sėdėjo namuose. Mažesni Kinijos miesteliai ir kaimai iš purvo bei akmenų statėsi barikadas, kad keliautojai neatgabentų pavojingo viruso.

Nuo šio viruso bandoma apsisaugoti ir kitose šalyse. Daugelyje oro uostų visiems atskridusiesiems matuojama kūno temperatūra, specialiais skysčiaus plaunamos miesto gatvės, žmonės vaikšto su respiratoriais. PSO specialistai perspėja, kad SŪRS tikriausiai palies visus žemynus, visas šalis. Pavojaus varpas - visa laimė, kad apgaulingas - jau skambėjo ir Vilniuje. Verslininkas, lankęsis Azijoje, į Vilnių grįžo gripuodamas ir sirgdamas plaučių uždegimu. Jis pats kreipėsi į medikus, papasakojo, kur buvęs, tačiau ypatingo dėmesio nesusilaukė, nebuvo izoliuotas nuo visuomenės. Per televiziją matėme, kad palatoje šalia jo - ne tik gydytojai, kurie jau bent buvo su kaukėmis, bet ir besišypsantys giminaičiai, žurnalistai. Visa laimė, kad žmogus sirgo tik paprastu gripu. O kas būtų buvę, jai tai būtų buvęs SŪRS? Tikriausiai šiandien izoliatoriuje gulėtų ne vienas. Beje, tuo metu, kai verslininkas grįžo iš kelionių, Lietuvos medikai dar net neturėjo jokių priemonių diagnozuoti paslaptingąją ligą. Šiandien tuo jau pasirūpinta. Lietuvos AIDS centro laboratoriją pasiekė diagnostinė sistema SŪRS virusui nustatyti iš ligonio išskyrų. Tyrimo rezultatas gaunamas per dvi valandas. AIDS centre bus atliekami tyrimai visiems Lietuvos gyventojams, kilus įtarimui, kad jie gali būti užsikrėtę SŪRS.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų