Amerikiečių televizijos kanalas ABC ryžosi patikrinti kai kurių įsigalėjusių tvirtinimų apie žmogaus sveikatą teisingumą. Ilgaamžiškumo ekspertas Maiklas F. Roizenas ir kardiochirurgas Mechmetas Ozas įrodė, jog dauguma tų teiginių išties tėra tik mitai, kuriuos vertėtų išsklaidyti.
Atminties praradimas neišvengiamas
Daugelis teigia, jog žmogus išnaudoja vos 10 procentų protinių sugebėjimų, tačiau tai netiesa. Žmogus naudoja visas savo protines galias, bet ne visuomet.
Svarbu yra smegenis treniruoti. Jos vystosi panašiai kaip raumenys, o treniruojamose smegenyse susidaro neuronų jungtys. Smegenų treniruotėms puikiausiai tinka grojimas kokiu nors muzikos instrumentu, kryžiažodžių sprendimas, užsienio kalbos mokymasis ir net kompiuteriniai žaidimai. Naujausiais duomenimis, valanda žaidimo kompiuteriu 40 savaičių laikotarpiu "atjaunina" smegenis dešimčia metų.
Be to, būtina paneigti dar vieną mitą - žmogaus smegenų dydis neturi absoliučiai jokios įtakos protiniams sugebėjimams. To pavyzdys gali būti Einšteinas, kurio smegenų dydis neviršijo vidutinio statistinio smegenų dydžio ribų.
Kuo lėtesnė medžiagų apykaita, tuo žmogus storesnis
Visi esame ne kartą girdėję, jog liekni žmonės neva išlošė "biologinėje loterijoje", nes jie gali valgyti viską, ką tik panorėję, nesibaimindami sustorėti.
Tačiau lieknų ir storulių žmonių tyrimai rodo, jog žmonių, turinčių problemų dėl svorio, dažniausiai medžiagų apykaita greitesnė, nei lieknųjų. Storuliai labiau linkę į nejudrų gyvenimo būdą ir sėdimą darbą. O juk tuo pat metu kovoti su antsvoriu visai nesudėtinga. Tiesiog paprasčiausiai atsistojant iš už stalo darbo metu galima padidinti metabolizmą 40 procentų.
Vyrai gali išgerti daugiau alkoholio, nei moterys
Tai tiesa. Biologiškai vyrai atsparesni alkoholiui. Svarbu ne tik tai, kad vyrai stambesni ir aukštesni, bet tai, kad jų skrandyje yra papildomas enzimas, kuris, vos pajutęs alkoholį, nedelsiant pradeda jį perdirbinėti. Todėl tik pusė to alkoholio, kuro vyras gali išgerti, patenka į kraują.
Moterų skrandyje tokio enzimo kiekis labai mažas, į kraują patenka daugiau alkoholio, ir jos greičiau apgirsta
Vartojant marihuaną, pagerėja apetitas
Kad marihuana pagerina apetitą - tai tiesa. Ypač norisi saldaus, greit pasisavinamo maisto.
Narkotikas chemiškai veikia smegenis taip, kad išauga interesas maistui.
Iš principo, jei marihuana sukelia alkio pojūtį, vadinasi, yra medžiaga, pasižyminti atvirkštiniu poveikiu - malšinanti alkio jausmą. JAV vykdomi medžiagos, vadinamos rimonabantu, tyrimas. Ši medžiaga blokuoja tuos alkio receptorius, kuriuos marihuana stimuliuoja.
Apsauginis kremas visiškai apsaugo nuo odos vėžio
Teiginys, kad stipraus apsauginio kremo užtenka visiškai apsisaugoti nuo saulės - tėra mitas.
Taip, aukšto apsaugos laipsnio kremas išties suteikia apsaugą nuo žalingų saulės spindulių. Tačiau ši apsauga tik nuo UVB tipo spindulių. UVB - tai trumpieji ultravioletiniai spinduliai, sukeliantys daugelį nudegimų. Kremas, kurio aukštas apsaugos laipsnis (pvz.: 25, 30, 35), puikiausiai nuo jų apsaugo.
Tačiau yra kitokie, ilgieji spinduliai - UVA, kurie prasiskverbia giliai po oda. Jie sukelia raukšlių atsiradimą, gali sukelti vėžį. Daugelis gamintojų tvirtina, jog jų gaminami kremai apsaugo ir nuo UVB, ir nuo UVA spindulių. Tačiau trūkstant kruopščių ir tikslių efektyvumo įvertinimo kriterijų, tai patikrinti gan sudėtinga.
Esama medžiagų, suteikiančią efektyvią apsaugą nuo UVA. Trys labiausiai paplitusios - cinko oksidas, titano dioksidas ir avobenzonas. Rekomenduojama naudoti priemones, kurių sudėtyje būtų dvi pirmosios medžiagos.
Niekas taip nesendina, kaip saulė
Priimta galvoti, jog saulė - pagrindinis ankstyvų raukšlių atsiradimo kaltininkas, tačiau visi tyrimai rodo, jog pagrindinė senėjimo priežastis - stresas. Būtent jis prišaukia arterijų senėjimą, širdies ligas, insultą, atminties praradimą, imuniteto silpnėjimą ir vėžį.
Tačiau ne visi stresai tikrai kenkia organizmui. Pačios pavojingiausios - vadinamosios neišspręstos, "kabančios" problemos, kurias žmogus nuolat atidėlioja. Stresas, patiriamas dėl kokio nors konkretaus įvykio, tarkime, pradūrus padangą kelyje, ne toks pavojingas. Bet stresas, patiriamas dėl mylimo žmogaus netekties, darbo praradimo ir pan., tikrai labiau prisidės prie senėjimo proceso.
Tačiau yra ir gerų naujienų: esti labai daug visai paprastų būdų stresui neutralizuoti. Puikiai padeda gimnastika, gilus kvėpavimas ir, žinoma, juokas. Puiki priemonė nuo senėjimo - bendravimas su draugais.
Labai sportiškas ir labai sveikas
Daugelis iš mūsų mano, jog kuo daugiau mes sportuosime ir mankštinsimės, tuo sveikesni būsime. Tačiau pernelyg didelis fizinis aktyvumas gali būti tiek pat žalingas kaip ir fizinio aktyvumo stoka.
Sporto treniruotės, trunkančios ilgiau nei 2 valandas per dieną, gali sveikatai sukelti aibę problemų: chroniškas nuovargis, blogas miegas, galvos skausmai, depresija, skrandžio ir žarnyno problemos, lytinio potraukio sumažėjimas, menstruacinio ciklo sutrikimas.
Rekomenduojama per dieną pasivaikščioti 30 minučių, 3 kartus per savaitę - pusvalandį aerobikos treniruočių, kartą per dieną - 30 minučių darbas su treniruokliais.
Cholesterinas - pagrindinė širdies ligų priežastis
Šis, populiarus teiginys - absoliučiai neteisingas. Cholesterino lygis kraujyje, aišku, svarbus, tačiau vien juo remiantis, negalima pasakyti, ar ištiks žmogų infarktas. Šiuo atveju pirmumas priklauso hipertonijai.
Esant per dideliam kraujospūdžiui, arterijose gali atsirasti angelių. Šiuos pakenkimus organizmas likviduoja cholesterinu. Jei cholesterinas "naudingas", tai angelės tarsi užglaistomos, jei cholesterinas "blogas", tai ant kraujagyslių sienelių susidaro plokštelės, kurios ilgainiui, lipdamos vienos prie kitų, užkemša kraujagysles. Dėl to ištinka infarktas.
Optimalus kraujospūdis - 115/75, o jei jūsų kraujospūdis aukštesnis nei 140/90 - vadinasi, jau priklausote rizikos grupei.