Žemės ūkio rūmuose surengtame visuotiniame žemdirbių susirinkime nutarta po savaitės paskelbti, kuriai pieno perdirbimo įmonei bus skelbiamas boikotas.
Keletą metų trunkantis kainų mažėjimas lėmė, kad pieno gamintojai nuolat patiria nuostolius. Per pastaruosius dvejus metus pieno supirkimo kainos sumažėjo 30-50 proc., priklausomai nuo rūšies ir pristatomo pieno kiekio. Nors pernai Vyriausybė skyrė 56 mln. litų paramą kainų palaikymui, žemdirbiai vis tiek pajamų gavo 19 mln. Lt mažiau. Jei parama nebūtų skirta, nuostoliai siektų 74,69 mln. Lt.
Šiais metais padėtis ne gerėja, bet ir toliau lieka labai neaiški. Visų laukiama ES parama iš struktūrinių fondų žemdirbius pasieks tik antroje metų pusėje, o iki gegužės mėnesio tenka suktis kaip kas išmano. Įmonės dar pernai metų pabaigoje pasakė, kad daugiau kaip 37-39 ct/kg pieno nemokės.
"Vidutinė sausio mėnesio supirkimo kaina yra apie 429 Lt/t ir yra 29 Lt mažesnė nei 2003 metais ir 194 Lt mažesnė nei 2002-aisiais, kai tona pieno kainavo vidutiniškai 623 Lt", - sakė Pieno gamintojų asociacijos tarybos pirmininkas Bronius Markauskas.
Panevėžio rajono ūkininkas Petras Birbilas pabrėžė, kad geriausias kelias žemdirbiams - kooperacija, kuri yra didelė jėga derybose su žaliavos supirkėjais. Kooperatyvai ne tik gelbėtų boikoto atveju, bet ir užtikrintų smulkesnių ūkininkų ateitį Europos Sąjungoje.
Perdirbimo įmonėms siūloma supirkti pieną už vidutinę 600 Lt/t kainą. Atsakymo bus laukiama iki vasario 17 d. Tą dieną vyksiančiame dar viename visuotiniame pieno gamintojų susirinkime, atsižvelgus į įmonių atsakymus ir jų požiūrį į žemdirbius pastaraisiais metais, bus priimtas sprendimas, kuriai įmonei skelbti boikotą, ir su ta įmone bus nutrauktos pieno pardavimo sutartys.
ELTA