Kodas 9100819, Vytauto pr. 91, LT-3000 Kaunas Tel. 30 35 23, mob. tel. 8-298 24 761, faks. 8-27 20 99 80, el.p. [email protected]
PRANEŠIMAS ŽINIASKLAIDAI
POLICIJOS PSIHOLOGO REKOMENDACIJOS ŽURNALISTAMS, RAŠANTIEMS APIE SAVIŽUDYBES
2002-12-18 Nr. 422 sp Kaunas
Skelbiant nepaeisti nekaltumo prezumpcijos principo ir nurodyti oficialios informacijos šaltinį
Į gyvenimo akligatvį patekusiam žmogui, t.y. tokiam, kuris mano, kad toliau nebėra kur eiti, užuomina apie savižudybę spaudoje gali paskatinti ją greičiau įvykdyti.
Toks postūmio efektas stipresnis, jei: - smulkiai aprašinėjamos savižudybės detalės; - savižudybė vaizduojama kaip ,,nesuprantama" (,,o juk turėjo viską, ko galima trokšti gyvenime..."); - savižudybės motyvai, tikslai, aplinkybės romantizuojami (,,amžiams susijungę") arba supaprastinami, suprimityvinami (,,savižudybė dėl dvejeto").
Dėmesys savižudybei padidinamas, kai: - pranešimas pateikiamas pirmame laikraščio puslapyje; - žodis savižudybė naudojamas straipsnio antraštėje; - išspausdinama nusižudžiusiojo asmens nuotrauka; - savižudžio elgsena pateikiama kaip verta susižavėjimo, herojiška arba, kai jai pritariama (,,Tokioje situacijoje buvo net labai suprantama, kad...").
Postūmio efektas bus mažesnis, jei: - aiškiai nurodomos alternatyvos, kur savižudis galėjo ieškoti pagalbos; - pateikiami ir tokie pranešimai, kuriuose vaizduojama, kaip buvo įveiktos psichologinės krizės; - skelbiama informacija apie pagalbos galimybes ir pagalbos įstaigų darbo metodus; - pateikiama informacija, kaip atpažinti gresiančios savižudybės pavojų, jos ženklai: grasinimas nusižudyti, mirties troškimas, elgesio pakitimai, depresiškumas, paskutinės valios pareiškimai; - pateikiama informacija, kaip galima užkirsti kelią savižudybei: atvirai apie tai kalbėti, parodyti dėmesį, parodyti, kad nori užmegzti kontaktą ir padėti, prireikus - šauktis specialistų pagalbos.
Ramunė Gražulienė