Sveikata
"Bendradarbė pavaišino ką tik sudžiovintų žolelių arbata, - rašo skaitytoja Aldona B. iš Kauno raj. - Arbata kvepėjo melisa, bet bendradarbė tikino, kad tai - katžolė. Labai norėčiau daugiau sužinoti apie šį vaistingą augalą, kuris labai maloniai kvepia".
Katžolė - tai iki 40 - 100 cm išaugantis daugiametis žolinis augalas. Jis skleidžia kvapą, kuris labai patinka katėms. Taigi nuo to kilęs ir pavadinimas. Katžolė kilusi iš Vidurio Europos ir Azijos, tačiau šiuo metu plačiai paplitusi visur ir net specialiai auginama.
"Dopingas" katėms
Katžolė savaime auga patvoriuose ir krūmynuose, tačiau daug kas ją augina daržuose ir soduose ne tik kaip vaistinį, bet ir kaip dekoratyvinį augalą. Ji nereikli drėgmei ir auga įvairioje dirvoje, tik svarbu papurenti žemę apie ją. Katžolė turi eterinio aliejaus, kuris atbaido vabzdžius. Vaistams pjaunama žolė, kai augalas žydi. Vasaros pradžioje nupjautos katžolės atželia ir žydi dar kartą rugpjūčio - rugsėjo mėnesiais.
Gydymui vartojami švieži ir džiovinti lapai, stiebeliai su žiedais. Saulėtos dienos vėlyvas rytas - pats tinkamiausias metas skinti ir džiovinti katžoles. Kuo jos greičiau sudžiūva, tuo jų kokybė geresnė (džiovinamos pavėsyje, kur gera ventiliacija).
Katžolės atbaido vabzdžius, o štai katės... Viso pasaulio kates šis kuklus augalas neapsakomai traukia. Ko tik jos neišdarinėja apie šią gėlelę! Jos trinasi į katžolę, ją uosto, griaužia jos lapus ir žiedus. Katės tampa nepaprastai žaismingos - katžolės paveiktos, jos voliojasi ant žemės aiškiai apimtos ekstazės, vaikosi įsivaizduojamas peles. Teigiama, kad ši žolelė net padeda jas auklėti... Ji gali būti naudojama eliksyruose ir antpiluose, skirtuose sustiprinti ryšiui su katėmis.
Raminanti priemonė
Šilta katžolės arbata sukelia prakaitavimą, todėl viduramžiais ji būdavo vartojama nuo gripo, nervingumo, slogos ir karščiavimo. To meto gydytojai ją paskirdavo ligoniams pagerinti virškinimui, esant vidurių diegliams, viduriavimui, sergant vaikiškomis ligomis ir netgi nuo persileidimų, priešlaikinių gimdymų, rytinių pykinimų. Kartais ji būdavo vartojama klizmoms.
Šiuo metu katžolė vartojama kaip atpalaiduojanti, raminanti, priešspazminė priemonė. Ši graži žolelė pasižymi atsikosėjimą lengvinančiomis, organizmą stiprinančiomis savybėmis. Ja gydomas bronchitas ir bronchų astma, migrena. Ji palengvina nemigos, streso simptomus, sumažina menstruacinius ir žarnyno spazmus. Žinoma, jos poveikis nėra labai stiprus.
Štai receptas minėtos paskirties arbatai paruošti. Paimti šaukštelį džiovintos katžolės su žiedais arba be jų (arba 2 šaukštelius šviežios žolelės), užpilti 200 g verdančio vandens ir palikti 5 - 10 minučių prisitraukti. Tada arbatą nusunkti ir gerti pagal poreikį 1 - 2 puodelius per dieną.
Katžolės eterinio aliejaus sudėtyje yra monoterpenų, kurių poveikis dar platesnis negu valerijono. Taigi katžolė vartojama kaip raminantis, migdantis preparatas, taip pat - mažina patinimą.
Ši žolelė pasižymi pilvo pūtimą mažinančiu poveikiu. Šiam tikslui labai silpnos arbatos galima duoti net kūdikiams.
Paprastoji katžolė tinka ir raumenų skausmams raminti.
Katžolė tinka vartoti ir išoriškai. Jos nuoviras vartojamas egzemai, spuogams, niežams, pūliuojančioms žaizdoms gydyti. Juo skalaujama gerklė sergant angina. Lapai turi silpną antibiotinį veikimą, todėl prieš sutvarstant žaizdą, ją galima uždengti susmulkintais katžolės lapais. Tai gali padėti išvengti infekcijos patekimo į žaizdą.
Įdomus faktas: katžolių eterinis aliejus vilioja kates, tačiau atbaido uodus ir tarakonus. Nustatyta, kad šis eterinis aliejus beveik 10 kartų veiksmingesnis kovojant su uodais, nei kitos tam skirtos priemonės.
Katžolės vartojimo būdas: 1 - 2 šaukštelius žolės užpilti 250 ml vandens ir pamirkyti apie 10 - 15 minučių (negalima virti, nes tai išsklaidytų eterinius aliejus). Rekomenduojama gerti 2 - 3 puodelius per dieną.
Katžolė labai kvapni, todėl ja paskaninami kompotai, aromatizuojamos arbatos, likeriai ir kiti alkoholiniai gėrimai, padažai, salotos. Jos kvapas ir skonis šiek tiek panašus į melisos, malonus, primena citrusinius vaisius. Katžolių arbata turi vitamino C stiprina sveikatą. Ji skani, bet truputį traukia burną, todėl geriama su cukrumi. Džiovintų lapelių ir žiedų dedama į padažus, gardinamos mišrainės, sūriai, beriama į gėrimus. Katžolės eterinis aliejus vartojamas arbatos, įvairių sūrių, tonizuojančių gėrimų aromatizavimui. Jis pasižymi aukštomis antimikrobinėmis savybėmis, randa paklausą parfumerijos pramonėje.
Katžolė turi ir pašalinį poveikį: ilgą laiką geriant jos arbatas, gali sutrikti geležies ir kitų mineralų apykaita. Be to, negalima vartoti nėštumo metu.
Paruošė Ona Naruševičienė