Nežinau, kaip galvoja kiti, bet aš šimtu procentų esu įsitikinęs, jog vaikų agresyvumą (o drauge ir nusikalstamumą) daugiausia propaguoja televizija. Žiaurūs filmukai, kompiuteriniai žaidimai, kuriuose irgi gaudo ir žudo. Aš pats ne kartą gatvėje girdėjau, kaip paaugliai šnekasi apie tuos žaidimų diskus, dalijasi patirtimi, kur daugiau kovos veiksmų, tas, vadinasi, geresnis. Ne paslaptis, kad vaikų agresyvumas, žiaurumas dažnai sustiprėja ir iš nevilties. Jei tėvai beveik niekuomet neišsiblaivo, šeimoje niekas nedirba, niekam neįdomu, ar vaikai pavalgę, ar buvo mokykloje, jie pasijunta tokie vieniši ir nelaimingi, kad trokšta bet kokiu būdu pasijusti reikšmingi ir galingi. Tokie, nuo kurių kas nors priklauso.
Daug negerovių įvyksta iš nuobodulio ar net smalsumo. Didžiulis ir grupės poveikis. Jei penkių ar šešių nuobodžiaujančių paauglių grupelėje nors vienam kyla negera mintis, kur kas labiau tikėtina, jog ji bus įgyvendinta. Vienas, manau, tikrai to nesiimtų, du pasvarstytų ir gal atsisakytų, bet visi drauge jau gali imtis žiauraus akto.
Kas sugeba, apie vaikų agresyvumo priežastis galėtų parašyti disertaciją, nes nūdienos visuomenėje dominuoja jėgos kultas. Nusikaltėlių vadeivos spaudoje ir per televiziją vadinami autoritetais, o šis žodis pozityvus, todėl jo šiuo atveju negalima vartoti. Propaguojama ir alkoholizacija - patraukliai rodomi (dažniausiai dideliu planu) girtuokliai, o reikėtų pateikti visai kitaip. Didelė dalis jaunimo nei dirba, nei mokosi, o mes jam organizuojame naktinius renginius. Be to, vaikų agresijos priežastis ir lengvas protinis neišsivystymas - tėvų alkoholizmo priežastis.
Viduje silpnas ir nelaimingas paauglys, elgdamasis agresyviai, gali tapti "kietas" jį priėmusios gaujos narių akyse. Jam apsimoka būti agresyviam net ekonomiškai - atima iš kitų pinigus alkoholiui, narkotikams, prostitutėms.
Kita opi problema - nebaudžiamumas. Iki 14 metų tarsi nereikia už savo veiksmus atsakyti, policija dažniausiai priversta paleisti. O priešingai, reikėtų sustiprinti tą atsakomybę, nes gaujos tokių besišlaistančių nebaudžiamųjų jau rimtai terorizuoja suaugusiuosius. Ir dar.
Nors sovietiniais laikais tikėjimams buvo draudžiamas, bet vaikai nebuvo tokie pikti. Bet gal jie nebuvo ir tokie alkani, suvargę. Kai kas teigia, kad vaikų agresyvumą ir žiaurumą skatina tai, kad Lietuva ne valstybė, o tik šalis arba kraštas, kuriame anarchija. Silpnai veikia Konstitucija, neveikli teisėsaugos sistema, abejingos valdžios institucijos. Niekas negarantuoja teisių ir laisvių.
Kęstutis Astrauskas, Raseinių r.