Birutė KARBAUSKIENĖ
Maždaug prieš penkerius metus susizgribta, jog kalėjimai užkišti vištvagiais, kuriuos brangu išlaikyti. Seimo vyrai nutarė leisti tokius įstatymus, kad už nesunkius nusikaltimus ir pažeidimus būtų ne kišama į kalėjimus, o skiriama daugiau baudų. Atrodytų, protinga išeitis, tačiau kodėl mes šiandien tokie neturtingi, jei tokie protingi?
Paskirtos baudos nepastebėjo
Šiaulietis Alfonsas Stasaitis - verslininkas. Sovietmečiu buvo elektrikas, o dabar verslininkas, valdantis nedidelę firmelę. Kas, kad Alfonsas neragavo aukštųjų mokslų - dabar verslininkui tai neprivaloma. Svarbiausia, jog A. Stasaitis įdarbinęs kelis žmones, kurie kas mėnesį ne bedarbio pašalpos reikalauja, o mums visiems, tai yra valstybei, po sumelę mokesčių pavidalu sumoka.
Tačiau kalbama ne apie pono Alfonso verslą, o apie konfliktą su dviem policininkais. Mat vėlų rytą banke sutvarkęs verslo reikalus, A. Stasaitis savo seną automobilį "Ford Sierra" pasuko Dvaro gatve ir nepastebėjo, jog į jo seną kledarą greičio matuoklį nutaikęs policininkas - toje vietoje, prie mokyklos, stovi greitį iki 40 kilometrų per valandą ribojantis ženklas. Tuščioje gatvėje verslininkas buvo įsibėgėjęs iki 53 kilometrų per valandą, todėl sulaukė pareigūno mosto sustoti. A. Stasaitis sustojo, tačiau atsisakė policininkui duoti savo vairuotojo pažymėjimą. Tiesą sakant, jis ir neturėjo ką duoti - du (!) jo vairuotojo pažymėjimai sulaikyti už Kelių eismo taisyklių pažeidimus. Iš kur du? Verslininkas "Akistatos" korespondentui štai ką papasakojo. Kai garaže buvo pavogta jo striukė su dokumentais, A. Stasaitis teisėtai gavo naują vairuotojo pažymėjimą (dublikatą). Pasak Alfonso, netrukus atsirado vagių išmestas senasis pažymėjimas, tad A. Stasaitis, praktiškas žmogus, vežiojosi abu. Tuoj pamatysite, kaip tai patogu. Pernai vasarą vairuodamas Kelmės rajone Alfonsas leistiną greitį viršijo maždaug 25 kilometrais per valandą. Tai užfiksavę policininkai paėmė jo vairuotojo pažymėjimą ir paskyrė 225 litų baudą. A. Stasaitis nė nemirksėdamas "Akistatos" korespondentui prisiekinėjo tuomet... nepastebėjęs, jog pareigūnas paėmė jo vairuotojo pažymėjimą ir davė laikiną! Laikino pažymėjimo jis, tikėkime, irgi nepastebėjo, nes išmetė. Galbūt išsiblaškėlis nepastebėjo ir jam paskirtos 225 litų baudos, nes nemokėjo.
Grumtynės su dujomis
Šiemet birželį A. Stasaitis prie vairo dar kartą pažeidė Kelių eismo taisykles, tad neteko ir antrojo vairuotojo pažymėjimo. Ir vėl gavo popiergalį - laikiną vairuotojo pažymėjimą. Kadangi A. Stasaitis ir tos baudos nesumokėjo, tai su tuo popiergaliu ir važinėjosi, jį parodė ir prie mokyklos sustabdžiusiam policininkui. Būtent parodė, o ne padavė, nes sėdėdamas mašinoje A. Stasaitis dokumentą tik prispaudė prie uždaryto durelių stiklo. Pažeidėjas neklausė policininko reikalavimo duoti dokumentus ir persėsti į policijos mašiną, kur būsiąs surašytas pažeidimo protokolas. Vietoje to jis pareigūnams perskaitė paskaitą apie tai, kad jam, tokiam kietam vyrui, Kelių eismo taisyklės negalioja, o greitį ribojantis ženklas prie mokyklos pastatytas tik tam, kad žaliaskverniai galėtų stabdyti dorus vairuotojus ir reikalauti kyšių. Įsijautęs A. Stasaitis pritauškė ir daugiau visokių nesąmonių: policininkams siūlė važiuoti pas jo pažįstamą komisarą, kuris "žmoniškai išsiaiškintų visas aplinkybes" - suprask, įsakytų vairuotoją paleisti nenubaustą.
Matydamas, jog išsiprašyti gražiuoju nepavyksta, A. Stasaitis, pasak policininkų, užvedė savo fordo variklį ir vos neužvažiavo ant prieš automobilį stovėjusio viršilos Sauliaus Pastoraičio. To jau buvo per daug - atšokęs pareigūnas atplėšė mašinos dureles ir A. Stasaitį jėga išvilko iš automobilio. Pareigūnai neneigia išsigandę žemo ūgio verslininko, todėl į akis papurškė dujų, pargriovė, surakino antrankiais. Įvyko tikras bušido raundas, kurio metu vienam policininkui buvo padaryta "popa", iširo jo uniformos siūlė, o A. Stasaitis išdegintomis akimis raitėsi ir klykė, kad yra žudomas, praeivių maldavo pakviesti visas įmanomas tarnybas: komisarus, prokurorus, greitąją pagalbą, advokatą ir t. t. O policininkai per raciją išsikvietė kelis ekipažus kolegų, kurių pagalbos jau nebereikėjo.
Ištyrusi iš ligoninės, kur keturias paras gydėsi dujomis apdegintas akis, grįžusio nukentėjėlio pareiškimą, Šiaulių policijos vadovybė nustatė, jog policininkai tarnybinių įgaliojimų neviršijo. Atsisakyta kelti bylą ir A. Stasaičiui už pasipriešinimą pareigūnams, jis tik nubaustas minimalia 50 litų bauda už greičio viršijimą. Dabar akylas skaitytojas paklaus: kuo neprotingo vairuotojo tramdymas susijęs su policijos biudžetu? Ogi daug kuo, ir tiesiogiai. Apsvarstykime incidentą kapitalistiškai, iš finansinės pusės. Buhalteriai pasakytų - išveskime balansą.
"Duok durniui kelią"
Už bandymą suvažinėti policininkas taip supyko, kad fiziškai silpną A. Stasaitį palaikė mafijos tėvu ir taip išdegino Alfonsui akis, kad tas 4 paras gydėsi Šiaulių ligoninėje. Pasak šios gydymo įstaigos vadovų, tai ligonių kasai kainavo mažiausiai 490 litų. Dar kelis šimtus litų valstybei teko skirti komisarų ir prokuroro, tyrusių A. Stasaičio skundą, atlyginimams, o šie, žinia, ne už minimalią algą kelnes trina. Kažkiek dešimčių litų prarasta ir dėl grumtynių metu sugadintos policininko uniformos, nemažai kainavo ir policininkui padarytos mėlynės tyrimas pas ekspertą. Argi visa tai atperka 50 litų bauda? Tiesa, ją paskyrus nuostoliai nesibaigė, nes A. Stasaitis baudą apskundė Administraciniam teismui. Suraitė juokingą, pasmerktą pralaimėti skundą, tačiau jo nagrinėjimas kainuos dar kelias gražias šimtines (apie teisėjų algas iš viso patylėsime). Taigi dėl 50 litų valstybė prarado mažiausiai tūkstantį! Ir visa laimė, jog susinervinęs A. Stasaitis nesuvažinėjo policininko, žioplinėjusio priešais užvedamo automobilio nosį - tuomet "didvyrio" poelgis būtų valstybei kainavęs dešimtis tūkstančių (laidotuvės, milžiniška kompensacija šeimai plius vairuotojo išlaikymas "valdiškuose namuose" mažiausiai 7-10 metų.
"O ką gi reikėjo daryti?" - paklaus ne tik sukritikuoti Šiaulių policininkai. Ogi jei jau "protingas" verslininkas, kuriam (jo nuomone) įstatymai bei teisėti policininko reikalavimai negalioja, užvedė variklį, derėtų nestovėti prieš mašinos nosį lyg legendiniam A. Matrosovui prieš fašistų dzotą. Tegul tik savavališkai nuvažiuoja - negi sunku per raciją pasišaukus pagalbą tokį pavyti ir gretimoje gatvėje sulaikyti? Gal pareigūnai nežino lietuviškos išminties, nurodančios duoti "durnam" kelią? Taip pat puiku ir pigiau būtų, jei pareigūnai mokėtų valdyti savo ambicijas ir dėl pasakyto piktesnio žodžio nepultų su kiekvienu gatvėje ristis, akis dujomis plikyti (o gal viršila S. Pastoraitis su sulopyta uniforma mano, jog nuo šiol A. Stasaitis ėmė policiją ir įstatymą labiau gerbti?). Praktinio skaičiavimo išvada tokia: jei, užuot plikę akis, policininkai būtų savavališkai nuvažiavusį rėksnį gyvą ir sveiką sulaikę gretimoje gatvėje, būtų valstybei uždirbę 3 000-4 000 litų baudą (ATPK 130 str. 1 d.).
Menkos milijoninės baudelės
Tačiau kartais mūsų policija, ypač ekonominė, moka per pusdienį valstybei uždirbti milijonus (!), tiesa, popierinius. Skaitytojams pateiksime porą pavyzdžių, kurie, kalbama, užsienio koledžuose jau pateikiami kaip įstatymleidybos bei valdininkų mąstysenos totalinio bukumo pavyzdys.
Kai prieš trejus metus buvo keičiamos alkoholio butelių banderolės į naujesnes, Vilniaus pramogų centre "Max" visas perklijuoti laiku nespėta, tad policija ne itin didelį kiekį šampano butelių su senomis banderolėmis rado sandėlyje. Ar žinote, kokia bendrovei paskirta bauda? Per pusantro milijono litų! "Argi čia didelė bauda?" - paklaustų bendrosios Lietuvos ir Vokietijos bendrovės "Tora" vadovai, kuriuos valdininkai už vieno sandėlininko žioplumą nubaudė daugiau kaip vienuolikos milijonų litų bauda!
1998-ųjų kovą Šiaulių ekonominė policija patikrino sunkvežimį su spalvotojo metalo laužo kroviniu. Mašina riedėjo iš tolimo "Toros" padalinio - spalvotųjų metalų supirktuvės Šiauliuose. Pasvėrus krovinį nustatyta, jog sunkvežimio kėbule metalo yra truputį daugiau nei nurodyta važtaraštyje.
Sandėlio vedėjui R. Kudžmai buvo surašytas protokolas, jam teismas paskyrė 1 000 litų baudą. Nors pažeidėjas teisinosi, kad sandėlyje dirba neseniai, kad galėjo apsirikti metalą sverdamas, tačiau su teismo nutartimi sutiko ir sąžiningai sumokėjo, atrodytų, labai drausminančią 1 000 litų baudą.
Po kelių dienų Šiaulių ekonominės policijos pareigūnai atliko reviziją ir pačioje "Toros" metalo supirktuvėje Šiauliuose. Pareigūnai rado apie 3 tonas neužpajamuoto metalo, surašė aktą, kurio net nepasivargino nusiųsti "Toros" vadovams į kontorą Kaune. Po pusmečio, spalį, "Toros" kontorą pasiekė raštas iš Mokesčių inspekcijos, įvaręs šoką visiems, kas tik jį skaitė:
"...UAB "Tora" aikštelės Nr. 10 vedėjas įsigijo ir sandėlyje be dokumentų laikė 3 221 kg metalų laužo už 8 108 Lt supirkimo kainomis, arba už 13 249 Lt pardavimo kainomis, t. y. daugiau kaip už 3 MGL (...). Vadovaujantis LR mokesčių administravimo įstatymo 50 str. 5 p. bendrovei "Tora" skiriama 11 314 975 Lt bauda".
Ant vieno sprando net du
Tokių atvejų ne vienas. Alaus šventės Klaipėdoje metu ekonominė policija rado neužpajamuotą butelį alaus už 2,80 lito. "Švyturio" alaus daryklai buvo paskirta penkiaženklė (!) bauda.
Bendrovių vadovai, laukdami užtarimo ir sveikos logikos, kreipiasi į Mokestinių ginčų komisijas, teismus, kitas instancijas. Vilniaus "Max", pavyzdžiui, laimėjo tik tiek, kad jam bauda sumažinta 2,5 karto. Valdininkai niekaip nesuprato, kodėl Vilniaus "Max" nesumoka, jų nuomone, niekingos pusės milijono litų baudos. Ką mūsų valdytojai pasiekė? Netrukus "Toroje" visai atsisakyta prekybos metalais. Vietoje milijonų į biudžetą prie Darbo biržos sulaukta šimtinės žmonių - tiek buvo atleista "Toros" "metalistų". Vilniaus "Max" visai bankrutavo, taip pat pailginęs eilę prie Darbo biržos. Ir ne tik "Max" - drakoniškąsias baudas sumoka tik kas dešimta įmonė, kitos bankrutuoja, reorganizuojasi, skaidosi, pervadinamos.
Taigi kol mūsų pareigūnai bei valdininkai neišmoko skaičiuoti, mokesčiais iš kiekvieno Lietuvos dirbančiojo atimama per pusę uždirbtų pinigų, nes kiekvienam dirbančiajam (ir tam pačiam policininkui su sulopyta uniforma) ant sprando sėdi po 2,3 statistinio išlaikytinio.