Ramutė PEČELIŪNIENĖ
Vakar Vosiliškio kaimo kapinaitėse (Raseinių raj.) buvo palaidota Plėšikų bei žmogžudžių kruvino darbo auka - gretimame Meiliškių kaimo vienkiemyje gyvenęs 89 metų senolis Vacys Dalangauskas. Našle likusi sunkiai sužalota Pranė Dalangauskienė (80 m.) šiuo metu gydoma Kauno medicinos universiteto klinikose. Jai buvo atlikta sudėtinga galvos operacija.
Senukų gyvybės vos ruseno
Leisgyvius senukus praėjusio sekmadienio popietę aptiko Valerija Kelbauskienė. Kiekvieną sekmadienį Vosiliškio kaimo bažnytėlėje ji pasimatydavo su Pranute (taip aplinkiniai vadino P. Dalangauskienę), tačiau šįsyk šv. Mišiose senutė nedalyvavo. V. Kelbauskienę užvaldė nerimas, kažkokia negera nuojauta, todėl ilgai nesvarsčiusi ji sėdo ant dviračio ir pasuko į maždaug už trijų kilometrų esančią V. ir P. Dalangauskų sodybą. Moteris senukų namo duris rado užremtas lentgaliu, o langas su gerokai aplaužytais rėmais buvo įstumtas vidun. Net neužėjusi vidun, tik žvilgtelėjusi pro lango kiaurymę, moteris pakraupo iš siaubo - kambaryje ant grindų tarp suverstų skudurų tysojo du kūnai. V. Kelbauskienė puolė šaukti felčerį Feliksą Petrėtį ir Vosiliškyje gyvenančius senukų giminaičius.
Subėgę žmonės išsiaiškino, jog žiauriai sumušti namo šeimininkai dar gyvi. Rankoje gniauždamas laikraščio skiautę ir rodydamas į koją, Vacys guodėsi, jog jam labai skauda. Žmona gulėjo ant grindų kniūbsčia, surištomis rankomis, praradusi sąmonę. Atvertę senutę susirinkusieji jos nepažino - veidas buvo žiauriai sumuštas, tiesiog sudarkytas. Išverstos spintos, knygų lentynos, išmėtyti daiktai bylojo, jog vidun įsibrovę nusikaltėliai sutuoktinius kankino ir ieškojo pinigų. Kiti daiktai jų nedomino - liko nepaliesti ir pilni buteliai alaus... V. Dalangauskas spėjo pasakyti, jog namuose šeimininkavo 3-4 kaukėti plėšikai, iš jo pagrobę apie 4 500 litų. Senukas teigė, jog žmogžudžiai reikalavo 15 000. Tokią sumą sutuoktiniai galėjo turėti, tačiau dalį pinigų laikė banke. Abu senukai buvo žiauriai kankinami.
Kančia paženklintos dienos
Kol kas tiksliai nenustatyta, kada į sutuoktinių namus įsibrovė plėšikai. Nors iš pradžių buvo manoma, jog neprašytų svečių jie sulaukė ketvirtadienio naktį, tačiau įvykį tiriantys pareigūnai to kol kas negali patvirtinti. Juolab jog P. Dalangauskienės trečiosios eilės pusseserė Eugenija pasakojo girdėjusi, kad dar penktadienį Vacys vaikščiojo po kiemą, prie jo namų sustojusioje autoparduotuvėje nusipirko du butelius degtinės... Vadinasi, plėšikai sutuoktinius nuskriaudė penktadienio, o gal net šeštadienio naktį. Abu nukentėjėliai buvo labai nusilpę, ilgą laiką negėrę ir nevalgę, negalėjo net pajudėti - senukas lyg ir bandė šliaužti iki virtuvėje stovėjusio kibiro su vandeniu, tačiau pritrūko jėgų. Netoli namų besigananti ožka taip pat ilgai buvo nemelžta - moterys primelžė daugiau nei pusę kibiro pieno...
Prašė gelbėti žmoną
Raseinių ligoninės medikai, kurių globon pateko stipriai sumuštas V. Dalangauskas, konstatavo, jog senukui sulaužytas šlaunikaulis. Vis dėlto vyriškio sveikatos būklė buvo geresnė nei jo žmonos. Tarsi tai patvirtindamas, Vacys į namus atskubėjusio felčerio prašė pirmiausia gelbėti Pranutę, esą jis išsikapstysiąs pats. Deja, šiems jo žodžiams išsipildyti nebuvo lemta. Pirmadienį ligoninėje apie septintą valandą vakaro dar normaliai kalbėjęs, po valandos V. Dalangauskas netikėtai mirė. Na, o iš pirmo žvilgsnio labiau nukentėjusi Pranutė pamažu kapstosi iš mirties nagų.
Nespėjo pamatyti dukrai pastatyto paminklo
Antradienį Dalangauskų sodyboje šeimininkavęs žentas Jonas Ladyga negalėjo nuslėpti apmaudo dėl to, kas įvyko. Lentomis užkaldamas namelio langus vyriškis sakė šios tragedijos tikėjęsis jau seniai, maždaug prieš ketverius metus - kad užpuldinėjami ir apiplėšiami arba net nužudomi vieniši senukai, buvo rašoma spaudoje, kalbama per televiziją. Skaudžiausia tai, jog šį rudenį jis ruošėsi žmonos tėvus apgyvendinti savo namuose. Deja, uošvio jau neparsiveš. J. Ladyga buvo vedęs vyriausiąją Dalangauskų dukrą Eleną, gyvena Mažeikiuose, neseniai baigė statytis namą. Prieš tris mėnesius po penkias savaites trukusios labai netikėtos ir sunkios ligos mirė jo žmona. Vyriškis iki šiol negali susitaikyti su šia netektimi, sako, jog Elena buvo auksinis žmogus. J. Ladyga per šį laiką spėjo ant žmonos kapo pastatyti paminklą, ruošėsi jį parodyti uošviui. Deja... Vakar, taip ir nespėjęs aplankyti Elenos kapo, amžino poilsio atgulė ir jos tėvas, kuriam pavasarį, kovo 13 dieną, būtų sukakę 90 metų. Beje, Dalangauskai šiek tiek anksčiau neteko dar vienos dukters. Šiuo metu vienintelė trečioji jų dukra su šeima gyvena Vilniuje.
Nukentėjusius sutuoktinius gerai pažinojusių aplinkinių teigimu, tai buvo paprasti, visų gerbiami žmonės. Vacys itin mėgo knygas, laikraščius, buvo labai apsišvietęs. Savo namuose jis buvo sukaupęs labai daug knygų. Net 10 metų vyriškis praleido Sibiro lageriuose, todėl kaip tremtinys gaudavo padidintą pensiją. Visą laiką taupiai ir tvarkingai gyvenęs, kartu su žmona susitaupė pinigų, kurie ir tapo negailestingų plėšikų masalu.
Pastarųjų mėnesių aukos
Raseinių rajono prokuratūros darbuotojai bei jiems talkinantys kriminalistai patikino turį ne vieną versiją, yra įsitikinę, jog byla nukeliaus į teismą. Na, o Vosiliškio kaimo gyventojai, kuriuos pastaruoju metu šiurpina panašūs apiplėšimai, sakėsi įtarią, kas galėjo tai padaryti. Žmonės įsitikinę, jog čia veikia arba banditai iš toliau, kuriems talkina vietinis vedlys (žmogus, gerai pažįstantis kaimo žmonės ir žinantis apie jų materialinę padėtį), arba tai vietinių nusikaltėlių darbas. Per pastaruosius du mėnesius žmonės suskaičiavo net šešis jų kaime bei apylinkėse įvykdytus apiplėšimus. Vos prieš dvi savaites plėšikai nuskriaudė Stefaniją Dagienę (85 m.). Išgirdusi lojant šunis ir manydama, jog sodybą puola šernai, moteris išėjo į kiemą, tačiau buvo užpulta trijų kaukėtų vyrų ir moters. Įrėmę į kaklą peilį (iki šiol likęs randas), jie pareikalavo išsisegti auskarus, antraip pagrasino nupjausią ausis. Prisakę niekam nesiskųsti, nes uždegsią namus, plėšikai pasišalino. Iš 88 metų Irenos Rainienės nusikaltėliai pagrobė labai brangų palikimą - dar jos motinos dovanotą siuvimo mašiną "Singer". Moteris skaudžiai dėl to išgyveno, juolab kad ši dovana jau buvo pažadėta anūkei. Nuo plėšikų nukentėjo ir sutuoktiniai Vytautas (85 m.) bei Eugenija (82 m.) Rainiai - jie neteko pinigų bei auksinių vestuvinių žiedų. 80 metų perkopusi V. Kosevičienė trumpam išskubėjo į netoliese esančias kapinaites palaistyti gėlių, tačiau grįžusi pasigedo 400 litų (išvakarėse ji buvo gavusi pensiją). Šiek tiek anksčiau, pavasarį, nuo plėšikų nukentėjo ir kita kaimo gyventoja - Jadvyga Aniulienė (85 m.). Moteris išvažiavo į Kauną aplankyti dukters, tačiau tą pačią dieną namo nesugrįžo. Rytą kaimynas pastebėjo vėjo daužomas atdaras duris. Tik parvykus šeimininkei paaiškėjo, jog į namus įsibrovę vagys pagrobė televizorių, anūkės dovanotą naują stalo įrankių rinkinį, pūkinę antklodę...
Keisti pareigūnų darbo metodai
Nieko nuostabaus, jog plėšikų aukomis tampa seni (visi apiplėštieji buvo perkopę 80 metų slenkstį), vieniši, bejėgiai žmonės. Nusikaltėliams su senatvės palaužtais senukais susidoroti nėra sunku. Paprastai tokie turi santaupų, kurias laiko paskutinei savo gyvenimo dienai. Žmonės yra įbauginti, todėl pareigūnams nesiskundžia. Kaimiečiai piktinasi ir policijos darbu. Kuomet pranešama apie įsilaužimą ar vagystę, policininkai neskuba tirti įvykių, net nevažiuoja įvykio vieton, dažniausiai apsiriboja klausimu: "Ar numanote, kas tai galėjo padaryti?". Dar juokingiau, kai po Dalangauskų apiplėšimo atvykę pareigūnai gatvėje bei parduotuvėse susibūrusių žmonių klausinėjo, ką šie įtaria padarius minėtą nusikaltimą. Tokia vieša apklausa jokios naudos duoti negalėjo, nes net ir turėdamas kokių nors žinių ar įtarimų, žmogus neišdrįs viešai ir garsiai to įvardinti, nes paniškai bijo nusikaltėlių keršto. Visi prisimena, kaip prieš porą metų buvo apiplėšti aštuoniasdešimtmečiai sutuoktiniai Jadvyga ir Povilas Laurinavičiai. Įsibrovėliai senukus sumušė, išnešė mėsą, kitus maisto produktus. Namų šeimininkas buvo labai išgąsdintas, patyrė šoką. Nors pareigūnams ir nurodė, jog atpažino jį apiplėšusius du kaimo gyventojus, tačiau jų atžvilgiu baudžiamoji byla buvo nutraukta pritrūkus įrodymų. Tai sužinojęs nuskriaustasis senukas itin skaudžiai išgyveno dėl tokios, jo manymu, neteisybės. Netrukus J. Laurinavičius mirė (neabejojama, jog šis apiplėšimas ir jo pasekmės turėjo mirčiai įtakos). Šį kartą kaimiečiai korespondentei irgi įvardijo įtariamuosius. Jų pavardes paskelbsime, jei šie įtarimai pasitvirtins.