Prieš kurį laiką vienoje Kauno apskrities valdiškoje vaikų globos įstaigoje nutiko grėsmingas incidentas: alkoholiu stipriai trenkiantis vyriškis pravėrė neužrakintas globos namelių šeimynos duris (buvo poilsio diena, tad administracija nedirbo, vaikus žiūrėjo tik kelios auklytės) ir pareiškė pasiimąs čia laikinai įkurdintą šešiametę savo dukrelę! Girdi, norįs su ja pabendrauti, pasivaikščioti. Auklėtoja, aišku, nesutiko - kaip galima išleisti mažą vaiką su išgėrusiu tėvu, juolab kad jam, kaip ir motinai, jau seniai apribotos tėvystės teisės, kad mažylė greitu laiku bus įvaikinta, turės kitus tėvelius! Išgirdęs neigiamą atsakymą vyriškis ėmė plūstis ir grasinti! Girdi, "sėdėjęs" keturis kartus - nebijąs į cypę pakliūti ir penktąjį - sugriebsiąs savo geležinėmis rankomis auklę už kaklo ir ši "atiduosianti visus galus"! Savaitgaliui, lyg tyčia, šeimynoje buvo pasilikę tik mažiausieji, ikimokyklinukai, kurie nei pagalbą pašauks, nei policiją iškvies. Suglumę vaikai tik susispietė į kampą ir bailiomis akytėmis žiūrėjo, kas bus toliau...
- Net pati neįsivaizduoju, iš kur man tuomet atsirado tiek drąsos, - dabar stebisi su aršiu lankytoju susidūrusi auklėtoja Nijolė. - Nors jis elgėsi neprognozuojamai, atrodė, kad po akimirkos viską, kuo grasinąs, ims ir padarys, juolab kad buvo išgėręs, vadinasi, dar sunkiau valdomas, nusprendžiau jį pabandyti "atvėsinti" gudrumu... Ramiai, šaltakraujiškai ėmiau dėstyti, kad šiandien į globos namus atvykę ir direktorė, ir gydytoja, ir svečių iš užsienio, vyksta seminaras (aišku, visa tai buvo melas), todėl ir negaliu vaiko su tėvu išleisti - kliūtų ir man, ir jam. Ir tyčia pasiūliau tam vyriškiui paėjėti iki direktorės kabineto, pasikalbėti su ja. Išgirdęs, kad įstaigoje yra daugiau suaugusių asmenų, agresyviai nusiteikęs svečias beregint atlyžo ir, burbtelėjęs užsuksiąs kitą kartą bei surikęs nebandyti dėl jo elgesio kam nors pasiskųsti, nes "neliksiąs skolingas", apsisukęs išėjo... Mikliai užsirakinau duris ir dar kelias valandas drebėjau... Visą dieną bailiai žvalgėsi ir mažieji globotiniai...
Kadangi savo piktų kėslų įžūlus vyriškis neįvykdė, auklėtoja Nijolė, pasitarusi su kolegėmis, į policiją nesikreipė. Pabūgo keršto - vis dėlto namo po darbo dažnai grįžta vėlų metą, sutemus... Kita vertus, mažoji globotinė, kaip minėta, jau buvo ruošiama įvaikinti, tad globos namuose ilgai neturėjo užsibūti.
Girti lankytojai - visų globos įstaigų problema
Su išgėrusiais, agresyviai nusiteikusiais tėvais susiduria visų valdiškų vaikų globos įstaigų darbuotojai.
Pasak Vilniaus apskrities sutrikusio vystymosi kūdikių namų direktorės pavaduotojos Jūratės Zacharkienės, ypatingai agresyvūs esti iš įkalinimo įstaigų sugrįžę globotinių tėveliai. Jie į globos įstaigą neretai užeina kompanijomis (su draugais), dvokiantys alkoholio surogatais, atsiduodantys specifine landynių smarve... Tokie esą nepaiso jokių vaikų lankymo tvarkos taisyklių - reikalauja leisti susitikti su dukra ar sūnumi nors ir vidurnaktį! Neretai globotiniai tokių savo tėvų net neatpažįsta (ilgai nematę), išsigąsta (toks baisus elgesys!), nuo jų pasislepia...
Anot direktorės pavaduotojos, dažnai su išgėrusiais, agresyviai nusiteikusiais lankytojais taip ir nepavyksta susišnekėti, susitarti - tenka kviesti policiją (vaikų globos įstaigose, kaip žinia, daugiausia dirba moterys, kurių prašymų "paėmę dėl drąsos" lankytojai nelinkę paisyti). Vieni policijos pabūgsta, išsinešdina, tačiau kai kurie nevengia konfliktų ir su pareigūnais. Beje, atvykę policininkai triukšmaujančius lankytojus dažniausiai tik išlydi iš globos įstaigos - nesiima drausminti griežtesnėmis priemonėmis. O šie tuo ir naudojasi - po kurio laiko vėl girtut girtutėliai, pikti ir įžūlūs praveria globos įstaigos duris ir reikalauja atiduoti vaikus.
Direktorės pavaduotoja J. Zacharkienė prisiminė, kaip kartą po girto lankytojo vizito buvo apvogtas vienos darbuotojos kabinetas. Tasai vyriškis esą atėjęs ne vienas - su draugu. Kol pirmasis aiškinosi, kodėl jam, išgėrusiam, neleidžiama pabendrauti su vaiku, antrasis, manoma, paslapčia įsėlino į neužrakintą tuo metu buvusį gretimą kabinetą ir pastvėrė elektrinį virdulį, kitokių smulkmenų. Vagis už rankos sučiuptas nebuvo, tačiau daiktų pasigesta vos tik aniedu išėjo...
Dar viena, anot direktorės pavaduotojos, didelė bėda yra ta, kad dažniausiai nuolatinės gyvenamosios vietos neturintys, nežinia kokiomis sąlygomis įsikūrę, kur nakvojantys tėvai serga įvairiausiomis ligomis (ypač dažna - užkrečiamoji odos liga niežai) ir savo vaikelius per susitikimą gali lengvai užkrėsti.
Atsiprašymo nepakako
Ignalinos rajono gyventojui Ivanui Kurzajevui (53 m.) agresyvus elgesys su globos namų darbuotoja baigėsi tuo, kad prisiėjo aiškintis rajono apylinkės teisme. Už nederamą elgesį vyriškis įžeistos darbuotojos ne tik turėjo viešai atsiprašyti, bet dar ir sumokėjo teismo skirtą 625 litų baudą.
Kaip "Akistatai" pasakojo Naujojo Daugėliškio vaikų globos namų direktorė Onutė Rimšelytė, pernai vasarą į šiuos globos namelius buvo atvežta septynmetė Ivano dukrelė. Nors ir gaila, pas ją dažniau užsukdavo tėtis - ne mamytė, kurios mažoji be galo laukdavo (mergytės tėvai gyveno skyrium)... Paskutiniuoju metu mama nepasirodė išvis, o kartą išeiginę dieną atvykęs neblaivus tėvas globos įstaigoje sukėlė didelį triukšmą. Išvydęs vaikus dirbančius (plaunančius sienas), o šalia jų - mokytoją Veslavą L., vyriškis ėmė ją visaip plūsti. Girdi, kodėl globotiniai išnaudojami, kodėl verčiami dirbti!? Agresyviai nusiteikęs vyras keiksmažodžius laidė į kairę ir į dešinę tol, kol Veslavai L. trūko kantrybė - ji iškvietė policiją.
Kaip sakė direktorė Onutė Rimšelytė, tai buvo pirmas ir kol kas vienintelis toks nemalonus incidentas su tėveliu. Tai, kad aršuolio elgesys buvo atitinkamai įvertintas, direktorės manymu, turėtų būti rimta pamoka ir kitiems vaikų aplankyti atvykstantiems nedraugiškai nusiteikusiems tėveliams.
Girtuokliai moralų nemėgsta
Vilniaus antrųjų vaikų globos namų direktorė Janina Steikūnienė irgi patvirtino, kad girti lankytojai globos namų darbuotojams - jokia naujiena.
- Su tokiais tenka ilgai ir kantriai "žaisti", - sakė direktorė.
Pasak J. Steikūnienės, ji ir jos kolegės jau yra įpratusios iš "nestabilios būsenos" tėvelių girdėti įvairiausių grasinimų - ir kad būsiančios patykotos, ir primuštos, ir padegtos, ir sušaudytos, net "tiurma" grasinama, tačiau į tai mažai kreipiančios dėmesį. Girdi, išgėrusiems žmonėms kur kas sunkiau sukontroliuoti savo elgesį, išsiblaivę jie esą dažnai gailisi to, ką padarė. Tačiau jei situacija kartojasi, jei aršūs tėveliai išvadų nepadaro, įspėjama, kad viskas gali baigtis kur kas liūdniau - teks aiškintis policijoje, teisme. Dažniausiai tokio įspėjimo pakanka, kad aistros nurimtų, agresyviai nusiteikęs tėvas ar motina susitvardytų.
Anot direktorės, neretai tėvai sukelia konfliktą atvykę pas vaiką po kelerių metų nelankymo ir sužinoję, kad jis jau esąs įvaikintas, auga kitoje šeimoje. O, kaip tokie gimdytojai supyksta, įsižeidžia! Ne save kaltina, o kitus, visų pirma - globos namų darbuotojus! O juk kiekvienam aišku, kad tėvų atstumti, jų globos netekę vaikai turi būti įvaikinami kuo mažesni. Jei tėvai pas sūnelį ar dukrelę nepasirodo metus, dvejus, trejus, ar galima tikėtis, kad kada nors apskritai atsitokės, vaikelį prisimins? "Rūpestingiems" tėveliams kantriai išaiškinama, kad viskas buvo padaryta tik vardan geresnės vaiko ateities, atsižvelgiant į jo prigimtinę teisę augti šeimoje, griežtai laikantis įstatymų.
Beje, kaip ne kartą įsitikino globos namų darbuotojos, gana dažnai tėvelių domėjimasis valdiškoje įstaigoje augančiomis atžalomis būna trumpalaikis. Pasitaiko, kai blaivūs tėveliai pas vaikus niekada nepasirodo - tik stipriai dvokiantys svaigalais, jie prisipažįsta, jog "išgėrus suminkštėja širdis", užplūsta šioks toks gėdos jausmas...