Seime neseniai įregistruotas įstatymo projektas, kuriuo siekiama leisti, neužsitraukiant baudžiamosios atsakomybės, atiduoti nelegaliai laikomus ginklus. Įstatymas galios pusmetį. Pasak įstatymo projekto aiškinamojo rašto, šis projektas teikiamas siekiant sumažinti neteisėtai laikomų ginklų, šaudmenų, sprogmenų kiekį bei užkardyti jų panaudojimą.
Prieš kelerius metus Lietuvoje buvo viešai skelbti dukart panašūs ginklų legalizavimo laikotarpiai. Pagal šiandien galiojančius įstatymus, už nelegalų disponavimą ginklais ar sprogmenimis gresia areštas arba laisvės atėmimas iki 5 metų. Ta proga žurnalas "Ekstra" rašo apie ginklų perpardavinėtojus ir gamintojus.
Šių metų sausį Valstybės saugumo departamento (VSD) pareigūnai kartu su Generalinės prokuratūros darbuotojais Kaune sulaikė buvusį 1996-2000 metų kadencijos seimūną, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narį Algirdą Petrusevičių, turintį "Rankelės" pravardę. Mat Kauno kriminalistai juokauja: duok Petrusevičiui bet ką - jis vis vien padarys vamzdį.
A. Petrusevičius - Lietuvos kariuomenės kūrėjas savanoris, Lietuvos laisvės kovų dalyvis, buvęs Krašto apsaugos departamento "Vytis" ginklų baro viršininkas. Šio tituluoto 69 metų kauniečio namuose Lazūnų gatvėje tą patį vakarą buvo atlikta krata. Apie radinius iki šiol oficialiai neskelbta, tačiau per kratas pas A. Petrusevičiaus aplinkos žmones saugumiečiai rado kelias dešimtis ginklų, įspūdingą kiekį šaudmenų bei amunicijos. Tarp jų buvo ir pistoletų su duslintuvais. A. Petrusevičiaus suėmimas sukėlė didelę politikų reakciją, sulaukta oficialių protestų ir kolektyvinių pareiškimų, ginančių šį žymų kaunietį.
Sulaikius "Rankelę", žiniasklaidoje iškart pasirodė pranešimų, kad artimiausiu metu gali paaiškėti savanorio Juro Abromavičiaus žūties bei tilto per Bražuolės upelį sprogdinimo kaltininkai, tačiau taip neįvyko.
Iškart po skandalingojo eksparlamentaro A. Petrusevičiaus sulaikymo žibalo į ugnį šliūkštelėjo ir buvusi SKAT Kauno rinktinės bendrojo poskyrio viršininkė Kristina Sudžienė, per vieną televizijų pareiškusi, jog "nuo 1992-ųjų būta duomenų, kad pas Petrusevičių galima gauti ginklą - kaip knygą nusipirkti knygyne". Tačiau lietuviškojo šaunamojo ginklo kūrėju ir savanoriu krikštatėviu laikomas kaunietis areštinėje praleido tik dešimt dienų.
Šiandien, kol vyksta tyrimas, skandalingai pagarsėjęs ginklų specialistas ramiai leidžia dienas savo namuose atsitvėręs tylos siena ir atsisako bet kokių akistatų su kartkartėmis jį atakuojančiais žurnalistais.
Dėl nepaaiškinamo ginklų pomėgio buvęs seimūnas A. Petrusevičius teisėsaugininkų akiratyje buvo atsidūręs ne vieną kartą. Dar 1993 m. jo ramybė buvo sudrumsta, kai jis tapo įtariamuoju perdarant dujinius pistoletus. Tačiau, kaip visuomet, pareigūnams nepavyko įrodyti jo kaltės, ir tyrimas buvo nutrauktas.
1997-ųjų lapkritį Kauno pareigūnams gavus operatyvinių duomenų apie vieno kauniečio namuose nelegaliai laikomus ginklus, vėl šmėkštelėjo garsaus pokario rezistento A. Petrusevičiaus pavardė. Tąsyk dėl kratos jo namuose buvo kilęs nemažas triukšmas. Tuo pat metu Kaune buvo tiriama didelės apimties byla dėl neteisėto disponavimo ginklais. Būtent ją tiriantys pareigūnai ir paprašė prokuroro leidimo atlikti kratą A. Petrusevičiaus name. Prokuroras nepatikrino, ar šis asmuo yra Seimo narys, ir tokį leidimą davė. Pareigūnams atlikus kratą, kilo skandalas, kurį netrukus lydėjo griežtos nuobaudos aukštiems teisėsaugos pareigūnams.
Tuomečio generalinio komisaro Kęstučio Šalkausko įsakymu dėl kratos "Rankelės" namuose buvo nubausti keli svarbius postus užimantys policininkai. Kauno Dainavos policijos komisariato vyresniajam inspektoriui Andriui Nutautui už tarnybos drausmės pažeidimą - tarnybinio pranešimo surašymą savo vardu ir nepatikrintų duomenų pateikimą pareikštas papeikimas.
Už nepakankamą kontrolę griežtas papeikimas buvo pareikštas ir dabartiniam Kauno miesto vyriausiojo policijos komisariato (VPK) viršininko pavaduotojui Vitalijui Pacevičiui.
1997-ųjų lapkričio 25-ąją neva A. Petrusevičių apšmeižusį anoniminį telefono skambutį įregistravusiam Kauno Dainavos komisariato kriminalistams vadovavusiam komisarui inspektoriui Alfredui Ostreikai buvo skirta griežčiausia bausmė - jis atleistas iš tarnybos vidaus reikalų sistemoje.
Buvęs kriminalistas A. Ostreika tvirtina iki šiol bendraująs su buvusiais kolegomis iš Dainavos policijos komisariato. Šiandien įdėmiai sekdamas A. Petrusevičiaus bylos peripetijas, jis teigė pastebįs nemažai keistų sutapimų ir sąsajų su kitais iki šiol neišnarpliotais rezonansiniais nusikaltimais visoje Lietuvoje.
"Rankelė" yra nagingas žmogus. Juk ne kiekvienas sugeba gaminti automatinius ginklus. Aš pats irgi mėgstu ginklus ir žinau, kad ginklų gamintojai tarp savų turi autoritetų. Dabar nematau prasmės lieti pykčio ant A. Petrusevičiaus, dėl kurio netekau pareigų policijoje. Jis galėjo pareigūnus paduoti į teismą už tą kratą, matyt, nenorėjo atsidurti viešumoje, o tuometis VRM generalinis komisaras K. Šalkauskas nusprendė viską tyliai užglaistyti, kažkam pavedęs iš pareigų atleisti mane", - įsitikinęs A. Ostreika. Jis turįs duomenų, kad kurį laiką "Rankelė" dirbo ir šalia Kauno esančiame Vijūkų kaime veikiančioje prieštaringais gandais apaugusioje šaudmenų gamykloje.