Misija: sulaikyti nuo pagundų nesąžiningai elgtis...
Aurelija ŽUTAUTIENĖ
Neseniai iš Lietuvos kalėjimų kapelionų asociacijos "Tarnavimas kaliniams" atstovo Nerijaus Čekavičiaus atvykusio į Alytaus pataisos namus buvo paimtas kavos pakelis, kuriame buvo paslėpti 2 mobilojo ryšio telefonai ir viena SMS kortelė.
Sulaikytasis N. Čekavičius teigė nežinojęs, kad toje kavos pakuotėje yra paslėpti draudžiami daiktai - girdi, nepažįstama mergina paprašiusi perduoti siuntinį.
Šiuo metu vyksta tyrimas, vyrui gresia administracinė atsakomybė už mėginimą neteisėtai perduoti draudžiamus daiktus nuteistiesiems.
Po šios žinios nutarėme pasidomėti, kas gi dalyvauja Lietuvos kalėjimų kapelionų asociacijos veikloje, kokie žmonės gali nuolat lankyti pataisos įstaigas ir jų nuteistuosius, kokią jie atlieka misiją.
Kalėjimų kapelionai turi padėjėjų - savanorių
Kaip paaiškino minėtos asociacijos direktorius Gintaras Vėbras, Kalėjimų kapelionų asociacijos steigėjai yra įvairių Lietuvos evangeliškųjų ir protestantiškųjų bažnyčių pastoriai ir kapelionai, ordinuoti dvasiniam darbui laisvės atėmimo įsaigose. Tarp kapelionų asociacijos steigėjų yra daugiausia evangelikų sekminininkų, organizacijos veikloje dalyvauja ir adventistai, baptistai, liuteronai, metodistai. Šiuo metu asociacijoje yra 23 nariai - 12 kapelionų ir 11 savanorių.
Kiekvienai įkalinimo įstaigai asociacija skiria po vieną kapelioną, kuris atsakingas tiek už pastoracinį darbą su nuteistaisiais, tiek už skirtingų konfesijų bažnyčių dvasininkų lankymosi analogiškais tikslais grafiko sudarymą bei priežiūrą.
- Kaip pavyzdį galiu pasakyti, - sakė G. Vėbras, - kad Kauno nepilnamečių tardymo izoliatoriuje- pataisos namose darbuojasi Jungtinės metodistų bažnyčios Ž. Šančių parapijos nariai. Kiekvienas organizacijos narys informuojamas, ką gali daryti, ko negali, kokie daiktai yra draudžiami nešti į laisvės atėmimo įstaigas.
Paklaustas, kaip atsitiko, kad jų savanoris pažeidė nustatytą tvarką ir užsitraukė administracinę atsakomybę, direktorius kiek sutriko:
- Prižiūrėtojai, ir tie neša... O ką norėti - juk tai savanoris, - nepatenkintas prakalbo direktorius ir tuoj ėmė kalbėti švelnesniu tonu. - Kai sužinojome, kas įvyko Alytaus pataisos namuose, mus ištiko šokas. N. Čekavičius priklauso krikščionių bendrijos "Tikėjimo žodis" Alytaus bendruomenei. Jis ir buvo jos narių rekomenduotas dirbti savanoriu. Ir tą dieną net į sąrašus nebuvo įtrauktas - aš net nežinau, kaip jis ten pakliuvo.
Kaip "Akistatai" pavyko išsiaiškinti, N. Čekavičius yra ne kartą kalėjęs ir pataisos namuose "atgimęs krikščionis", susituokęs su Alytaus "Tikėjimo žodžio" bažnyčios pastore Zita. Dar pernai per Lietuvos kalėjimų kapelionų asociacijos atvirąjį suvažiavimą Nerijus dievagojosi turįs vienintelį tikslą - "tapti dar didesniu teisumo tarnu" ir esąs apsisprendęs eiti pasišventimo keliu... Taigi kam kam, bet N. Čekavičiui turėjo būti labai gerai žinoma, kas leistina įkalinimo įstaigose, o kas - ne.
Pataisos namai priima visų konfesijų atstovus
Pravieniškių gydymo ir pataisos namų direktoriaus pavaduotojas Marijus Baltrukonis sako, kad kiekvienas žmogus, atėjęs iš laisvės, nuteistiesiems yra šventė, todėl priimami visų konfesijų atstovai bei jų pagalbininkai.
- Mūsų pataisos namus, kaip ir visus kitus Pravieniškėse, jau 13 metų lanko Karmėlavos klebonas kunigas Egidijus Periokas, - papasakojo M. Baltrukonis. - Tai žmogus, kuris tikrai tam darbui turi pašaukimą. Jis ir Mišias aukoja, ir įvairias šventes organizuoja. Jo apsilankymai nuteistuosius nuteikia rimčiai. Mūsų pataisos namuose kali ligoniai - daugiausiai sergantys TBC, ir gana sunkiomis jos formomis, todėl pamąstyti apie ką yra. Vienam Dievas ženklą davė ir jis nustojo rūkyti, kitam gal lengviau susitaikyti su mintimi, kad nepagydomai serga, trečias gal prašo Dievo atleidimo dėl savo padarytų nusikaltimų.
Pavaduotojas sako, kad galbūt kitų konfesijų atstovai kaliniams patrauklesni, nes jie atveža nuteistiesiems įvairių vaišių, lengviau bendrauja, kartu groja, dainuoja. Juk ir "Carito" atstovai sutraukia daugiau žmonių nei katalikų kunigas.
- Tačiau tai gerai, - tęsia M. Baltrukonis. - Nes žmogus gali pasirinkti, kas jam arčiau širdies. O juk pagrindinė visų mūsų misija - kad nuteistasis suvoktų, ką padaręs, ir pasikeistų, išeitų į laisvę tvirtai nutaręs daugiau čia nebegrįžti. Bet kad mūsų kontingentas - daug sykių teisti, nebeturi artimųjų laisvėje ir į ją visai nesiveržia. Daugeliui laisvė - tai gyvenimas po egle. O dažnas jų serga atvirąja TBC forma, todėl sako: "Geriau mirsiu čia, pataisos namuose... "Čia ir stogas, ir maistas, ir vaistai, ir kunigas šalia...
Visi savanoriai, "Carito" ar kitų labdaringų organizacijų atstovai, norintys apsilankyti pataisos namuose, prieš susitikdami su nuteistaisiais yra patikrinami, ar neneša į "zoną" neleistinų daiktų. Svečiai taip pat privalo visas ryšio priemones palikti saugojimo kameroje. Netikrinami tik į pataisos namus ateinantys katalikų kunigai bei stačiatikių popai.
Nei smerkia, nei kaltina
Pravieniškėse įkurti net 4 pataisos namai. Juose sielovados paslaugas teikia minėtasis Karmėlavos klebonas kunigas Egidijus Periokas. Jo parapijoje - per 7000 tikinčiųjų. Tai ne tik Karmėlavos miestelis, kuriame yra nedidelė bažnytėlė, bet ir aplinkinės gyvenvietės: Ramučiai, Užusaliai, Išorai. Be to, jau 13 metų du kartus per savaitę jis lankosi įkalinimo įstaigose: aukoja Mišias, kalbasi su tais, kuriems to reikia.
- Aš esu Dievo tarnas ir mano misija - padėti nuteistiesiems suprasti, kad jie laukiami visuomenėje, - sako klebonas. - Jei tik jie nori gyventi atsakingai, nori pritapti. Tačiau pasitikėjimas jais sužlugdytas, tad aš turiu padėti pasiruošti ištverti tą laikotarpį, kol tą pasitikėjimą susigrąžins. Aš jų negaliu nei kaltinti, nei smerkti - tą padarė kiti.
Klebonas paaiškino, kad Katalikų bažnyčios vadovybė yra sudariusi sutartį su Teisingumo ministerija dėl sielovados paslaugų teikimo ir į visas šalies įkalinimo įstaigas yra paskyrusi kapelionus. Tačiau visi pataisos namuose besilankantys kunigai turi savo parapijas ir jokiai Kalėjimų kapelionų asociacijai nepriklauso.
- Negaliu pasakyti, kad į šventų mišių aukojimą susirenka daug nuteistųjų, - tęsia pasakojimą klebonas. - Paprastai, kas laisvėje ėjo į bažnyčią, tas ir čia ateina. Kai kam reikia išsikalbėti, atlikti išpažintį. Būna, kad bendravimas, prasidėjęs įkalinimo įstaigoje, tęsiasi ir žmogui išėjus į laisvę. Aplanko, pasipasakoja, kaip jam sekasi. Kitas ir padėkoja... Vadinasi, mano pastangos, mano žodžiai pasiekė tikslą.
Kunigas E. Periokas sako, kad į pataisos namus gali eiti visi, kas tik tvirtai įsitikinęs, jog padės žmogui atsitiesti - tiek katalikų bažnyčios tarnai, tiek kitų konfesijų. Svarbiausia, kad to lankymosi tikslai būtų sąžiningi ir dori.