• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kaliniai gamina makaronus

Lietuvos įkalinimo įstaigose šiuo metu bausmę atlieka apie 8 tūkst. žmonių. Prie kiekvienos įstaigos veikia gamybos įmonės. Tačiau jose sukurtų darbo vietų užtenka trečdaliui kalinių. Likusieji, prasidėjus darbo dienai, neskuba į cechus, o lieka miegoti.

REKLAMA
REKLAMA

"Dalis šiuo metu nedirbančių nuteistųjų norėtų ir galėtų įsidarbinti, bet tam nėra sąlygų. Turime patalpų cechams įrengti. Bet tam reikia investicijų. Mūsų pataisos namuose didžioji dalis jaunų darbingo amžiaus vyrų. Jie gali išmokti dirbti. Darbinius įgūdžius būtina lavinti, kad dar kartą į laisvę neišleistume potencialių nusikaltėlių, kurie duoną pelnytis moka tik vogdami", - tvirtino Vilniaus 2-ųjų pataisos namų direktoriaus pavaduotojas Česlovas Jocius.

REKLAMA

Nors įstatymuose numatyta prievolė dirbti, dalis kalinių atsisako tai daryti. Jų nepaskatina ir uždarbis. Pagal nustatytą tvarką minimalus kalinio atlyginimas yra 380 litų per mėnesį. Tačiau bent šiek tiek darbinės patirties turintys kaliniai uždirba daugiau.

Preliminariais skaičiavimais, visos prie įkalinimo įstaigų įkurtos įmonės pernai dirbo pelningai. Per praėjusius metus šiose įmonėse pagaminta prekių, kurių vertė yra 28,3 mln. Lt.

REKLAMA
REKLAMA

Pagrindiniai darbai, kuriuos atlieka kaliniai, yra metalinių darbastalių, spintų, grotų, vartų, taip pat mokyklinių, biuro, darželiams skirtų baldų gamyba.

Prie Panevėžio pataisos namų įsikūrusioje įmonėje siuvami darbiniai drabužiai, patalynė. Lukiškių kalėjime daugiausiai kalami inkilai, lesyklos, gaminami dekoratyviniai narvai triušiams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dalis pagaminamos produkcijos skirta ne parduoti, o pačių įkalinimo įstaigų poreikiams patenkinti. Lukiškių kalėjime gaminami makaronai, Vilniaus 2-uosiuose pataisos namuose kepama juoda ir balta duona. Pastarojoje įkalinimo įstaigoje siuvami batai, šlepetės, diržai, dėklai ginklams. Jie skirti taip pat ne parduoti, o šalies pareigūnams.

REKLAMA

Nemaža kalinių pagamintų prekių dalis iškeliauja į užsienį. Į Vokietiją ir Olandiją eksportuojami inkilai, lesyklos, narvai triušiams. Praėjusiais metais į Olandiją pradėti eksportuoti ir iš šiaudų bei kėnio šakų nupinti adventiniai vainikai.

Kaliniams patikėta ir atnaujinti keleivinius traukinius. Trys jų jau kursuoja maršrutu Vilnius - Kaunas. Dabar kaliniai rekonstruoja ketvirtąjį traukinį.

REKLAMA

Vasario pabaigoje keliolika Vilniaus 1-uosiuose pataisos namuose kalinčių vyrų įsitrauks į naują veiklą. Šioje įkalinimo įstaigoje rengiamas cechas, kuriame bus surenkami kompiuteriai.

"Jeigu į laisvę kaliniai išeis pasikeitę, turintys darbo patirties ir įgūdžių, visi ramiau miegosime. Pas mus padirbę kaliniai turi daugiau galimybių ir anapus sienos", - įsitikinęs Valstybės įmonės prie Pravieniškių 1-ųjų pataisos namų derektorius Antanas Vilkelis. Pasak jo, imtis rimtesnių darbų trukdo ir tai, kad įkalinimo įstaigose veikiančiose įmonėse vyksta nuolatinė darbuotojų kaita - vieni išeina, kiti ateina.

Dauguma kalinių neturi jokios specialybės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų