Kalėjimų departamento duomenimis, šiuo metu laiką už grotų leidžia 9530 žmonių.
Per pirmuosius šešis 2007-ųjų mėnesius už nužudymus į kalėjimus pateko 152 žmonės. Iš viso kali per 1600 žudikų.
Vidutiniškai už nužudymą paskiriama 10 metų 8 mėnesiai ir 24 dienos nelaisvės, tačiau iš tiesų už gyvybės atėmimą "sėdima" po 5 metus ir 7 mėnesius.
Į laisvę gerokai anksčiau grįžta ir nuteisti už kitus nusikaltimus. Štai žagintojai vietoje vidutiniškai teismo skirtų 5 metų "sėdi" tik 3, kontrabandistai vietoj 8 - tik 2 su puse. Dvigubai mažiau, nei nuteisė teismai, kali ir vagys, sukčiai, turto prievartautojai. Ar tai teisinga?
Štai pasak Klaipėdos miesto pataisos inspekcijos viršininkės Astos Zuzevičienės, šiemet į uostamiestį anksčiau numatyto laiko grįžo 8 už nužudymus sėdėję asmenys. Buvimas už grotų jiems sutrumpėjo nuo 1 iki 3 metų, o likusi bausmė pakeista į lygtinį teistumą. "Tai neblogi žmonės. Jie kelia mažiau problemų nei teisti už kitus nusikaltimus. Iš tų 8 pakartotinai nė vienas nenusikalto",- sako A. Zuzevičienė.
Tačiau ne visada viskas yra gražu. Statistika sako, kad už grotų praleistas laikas žmogų ne visada pakeičia į gera, o lygtinai į laisvę grįžę žudikai vėl griebiasi tų pačių darbų.
Štai šių metų sausį Klaipėdos apygardos teisme nuteistas jau trečią kartą į žmogaus gyvybę pasikėsinęs Klaipėdos rajono gyventojas.
Nei nusikaltėlius kaltinantys prokurorai, nei juos ginantys advokatai nemano, kad teismas, įvertindamas galimą paleidimą į laisvę anksčiau laiko, turėtų skirti didesnę bausmę - kad išėjimas laisvėn įvyktų kuo vėliau.
Kalėjimų departamento vyriausiasis specialistas Gintautas Stalnionis pripažįsta, kad net už labai sunkius nusikaltimus, tokius, kaip nužudymai, nuteisti asmenys bei recidyvistai teismo gali prašyti lygtinio teistumo. "Net nuteistasis iki gyvos galvos po keliasdešimties metų, praleistų už grotų, gali svajoti apie laisvę", - sakė jis.
Paprastai kreiptis dėl lygtinio paleidimo į laisvę galima atlikus tris ketvirtadalius bausmės laiko. Dar geriau tiems, kurie turi nepilnametį vaiką iki 7 metų ar du vaikus, nesulaukusius pilnametystės - jie prašyti paleidimo iš kalėjimo anksčiau laiko gali atlikę trečdalį paskirtos bausmės. G. Stalnionis konstatuoja, kad žudikai, siekdami grįžti į laisvę, dažnai tuo pasinaudoja. "Ne paslaptis, kad atsiranda už grotų vedančių ar net nepilnamečius įsivaikinančių nuteistųjų. Įstatymų rengėjai apie tai nepagalvojo, o pataisos vis dar rengiamos", - sako pareigūnas.
Esama ir kitų galimybių ištrūkti laisvėn. Pavyzdžiui, už nužudymą žmogus nuteisiamas 12 metų. Teismas nurodo, kad kalėjime jis praleis pirmus 5 metus, likusius - pataisos namuose. Jei nuteistasis gerai elgsis bei bus paskirtas į lengvąją grupę, taip pat galima tikėtis lygtinio teistumo.
"Į laisvę anksčiau laiko nepaleidžiami tik pakartotinai nusikaltusieji už grotų ar tie, kurie įvykdė nusikaltimus prieš valstybę. Likusiųjų prašymus sprendžia teismas. Atsižvelgiama ir į psichologų išvadas, ar žmogus gali grįžti į visuomenę ir panašiai", - teigia A. Zuzevičienė.
Bet šiurpios istorijos byloja, kad už grotų praleistas laikas žmogų ne visada pakeičia į gerą, o lygtinai į laisvę grįžę žudikai vėl griebiasi tų pačių darbų.
Sausio mėnesį Klaipėdos apygardos teisme nuteistas trečią kartą į žmogaus gyvybę pasikėsinęs Klaipėdos rajono gyventojas 50-metis Viktoras Igaunis. Už pasikėsinimą nužudyti moterį teismas jam skyrė 12 metų nelaisvės. Pridėjus anksčiau neatliktą bausmę, už grotų jam teks praleisti beveik 15 metų.
1995-aisiais už nužudymą ir pasikėsinimą nužudyti nuteistas V. Igaunis į laisvę grįžo 2 metais anksčiau numatyto laiko - pernai kovą. Taigi lygtinis teistumas šiam vyrui suteikė šansą įvykdyti naują nusikaltimą.
Pernai rugpjūčio 3-iąją Klaipėdos rajone, Gerduvėnų kaime, sesers namuose V. Igaunis 31 metų Virginijai D. peiliu dūrė 14 kartų. Nulūžus vienam peiliui vyras atsinešė kitą bei, pareiškęs, jog neturi ko prarasti, badė vėl, tada pasišalino. Auka liko gyva, nes sugebėjo atsistoti ir išeiti į gatvę. Praeiviai iškvietė policiją ir medikus.
Prieš keletą savaičių teismas už grotų pasiuntė ir antrą sugyventinę Rietavo savivaldybėje nužudžiusį 52 metų Praną Blažį. Vyras pripažintas pavojingu recidyvistu bei įkalintas 14 metų. Už pirmąjį nužudymą jis kalėjo apie 10 metų.
Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Julius SABATAUSKAS:
"Laisvės atėmimas skirtas tam, kad žmogus pasikeistų, persiauklėtų, įsisąmonintų savo poelgio baisumą. Juk laisvės atėmimas - ne kerštas už blogą poelgį, kaip lietuviai linkę suprasti. Siekiame humaniškumo.
Klausimas tik, ar grįžęs jis nekels grėsmės visuomenei, bet juk reikia tikėtis geriausio. O kaip jūs jaustumėtės, jei patektumėt už grotų? Koks laiko tarpas jums atrodytų pakankamas bausmei atlikti? Nežinote?
Aš ne kartą lankiausi įkalinimo įstaigose. Man įstrigo 13 metų už nužudymą nuteistos moters akys. Ji atsėdėjo 9 metus bei tris kartus prašė malonės. Moteris puolė į gilią depresiją, jos mergaitė užaugo per tą laiką. Svarbiausia, kad sunku įsivaizduoti, kaip jai seksis pritapti grįžus į laisvę.
Problema, kad į visuomenę grįžę asmenys sunkiai adaptuojasi, o mes jais nepasirūpiname.
Lygtinis teistumas, kai žmogus grįžta į laisvę anksčiau laiko, nėra blogai. Juk menkiausias prasižengimas, ir šis žmogus vėl patektų už grotų.
Negaliu atsakyti, kaip mąstyčiau, jei nuo šių žmonių nukentėčiau pats ar mano artimieji. Bet dėl to, kad daugėja nusikaltimų, kalti ne įstatymai, o žmonių auklėjimo spragos, asocialus gyvenimo būdas, alkoholis".