• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

KALĖJIMAI ....................

Nutildyti skambinėjančius kalinius nepavyksta

Irena ZUBRICKIENĖ

Skambinti mobiliaisiais telefonais nuteistieji, atsidūrę anapus tvoros, legaliai negali. Tačiau ne paslaptis, kad draudžiamas vaisius yra saldus, todėl dažniausiai ir pasiekiamas: kaliniai mobiliaisiais tauškia ir dieną, ir naktį. O palaikydami ryšį su laisvėje esančiais bendrininkais, "zonos" gyventojai turi galimybę susitarti dėl kvaišalų permetimo laiko ir vietos, planuoti ir vykdyti kitus nusikaltimus. Tai ypač pajutę senyvo amžiaus vieniši žmonės, kurie, patikėję jiems paskambinusių kalinių melu apie neva į bėdą patekusius artimuosius, lengvabūdiškai atidavė sukčiams nemenkas pinigų sumas.

REKLAMA
REKLAMA

Teisėsaugininkai teigia, kad telefoninių sukčių, nestokojančių kūrybinės fantazijos ir artistų sugebėjimų, "lopšys" - Marijampolės pataisos namai, kuriuose prieš keletą metų ir buvo pradėtas šis neretai pelningas kalinių "verslas". Ši priežastis ir tuomet didžiausias šalyje nuteistųjų skaičius Marijampolės "zonoje" paskatino Kalėjimų departamento vadovus, ne vienerius metus svarsčiusius ir derinusius brangios įrangos, blokuojančios mobiliuosius telefonus, klausimus, pirmiausia "nuginkluoti" būtent Suvalkijos sostinės kalinius - palikti juos be mobiliojo ryšio. Be to, Marijampolės pataisos namai kartu su Pravieniškių 2-aisiais pataisos namais-atvirąja kolonija tuo metu pirmavo ir bandytų perduoti į "zoną" mobiliųjų telefonų skaičiumi.

REKLAMA

2006-ųjų rudenį Kalėjimų departamentas viešai džiūgavo, kad ne už kalnų ta diena, kai mobilieji telefonai "zonoje" bus beverčiai. Tuokart pirmoji įsigyta mobiliojo ryšio blokavimo įranga šių metų pavasarį buvo sumontuota Marijampolės pataisos namuose. Ji pradėjo veikti apie birželio mėnesį, prieš tai ilgai bandyta, derinta ir tobulinta.

REKLAMA
REKLAMA

Nuteistieji labai įvairiai reagavo į minėtos įrangos atsiradimą: vieni džiaugėsi, kad baigsis likimo draugų skambinėjimai naktimis, kiti juokėsi - esą šią modernią įrangą bus galima apeiti.

Dabar jau aišku: nuteistieji buvo įžvalgesni už įkalinimo įstaigos darbuotojus. "Apeiti" modernios įrangos net nereikėjo, nes netrukus buvo galutinai įsitikinta, kad mobiliojo ryšio blokavimo įranga suvaržė ne tik pataisos namų kaimynystėje gyvenančių marijampoliečių laisvę - ta pati problema prislėgė ir šiame mikrorajone dirbančius žmones (įmonėse, kirpyklose, parduotuvėse, medicinos klinikoje - maždaug pusės kilometro spinduliu nuo pataisos namų tvoros į miesto centro pusę).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Įrangos laukusiems šalies valdininkams ir pareigūnams Suvalkijoje teko nusivilti: apie pusę milijono litų kainavusi blokavimo sistema, Marijampolės "zonoje" veikusi apie mėnesį, buvo išmontuota ir išgabenta į analogišką Pravieniškių įstaigą (Kaišiadorių r.), kur arti nėra gyventojų. Marijampolės pataisos namų direktorių laikinai pavaduojanti Zenonas Kunca, paklaustas, ar dėl to Marijampolės kaliniai džiaugėsi, be entuziazmo atsakė: "Turbūt džiaugėsi ir tebesidžiaugia - bet ne į akis".

REKLAMA

Dabar Marijampolės "zonoje" - vėl netolimos praeities nuotaikos su visomis dėl mobiliųjų telefonų buvusiomis problemomis. Z. Kuncos teigimu, vėl akyliau tenka dirbti prižiūrėtojams, operatyvininkams ir kitiems darbuotojams, nes didžiulės įstaigos teritorijos tvoros visose vietose "įkandamos" kone visiems bent kiek pasitreniravusiems metikams, išskyrus tik vietą ties pačiu administracijos pastatu, per kurį paleista "dovanėlė" neperskristų. Artimiausiuose įstaigos planuose - papildomos vaizdo kameros ir vadinamosios gaudyklės "zonos" viduje (per tvorą įmesti draudžiami paketai nukrenta ant specialaus tinklo).

REKLAMA

- Jeigu nuteistieji sėdėtų kamerose, o ne bendrabučio tipo namuose, tokios įrangos nereikėtų, - įsitikinęs Z. Kunca.

Šiuo metu mobiliojo ryšio blokavimo įranga yra tik vienuose šalies pataisos namuose, nors Ryšių reguliavimo tarnyba tokią sistemą buvo leidusi įrengti iš viso 6 įstaigose - visose keturiose, esančiose Pravieniškėse, Marijampolės ir Alytaus pataisos namuose. Anot Z. Kuncos, tai sudėtinga įranga, todėl ir įdiegiama lėtai. Štai Latvijoje šiuo metu ji veikia ir jau yra "nutildžiusi" tik vieną įkalinimo įstaigą, kurioje derinimo ir bandymų darbai, kol buvo pasiektas norimas rezultatas, truko apie 2 metus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

***** Kalėjimų departamento statistika skelbia, kad šiuo metu Lietuvos įkalinimo įstaigose kali apie 8000 nuteistųjų. Per metus jose sulaikoma ir aptinkama apie 2000 draudžiamų "zonoje" perduoti ir turėti mobiliųjų telefonų.

Eugenijaus NAIKELIO nuotr.:

- Marijampolės "zonos" darbuotojai toliau rinks tokius perskridusius per tvorą paketus su mobiliaisiais telefonais (2 nuotraukos)

- Sulaikytiems draudžiamų daiktų metikams pirmasis šokas, neretai aplaistomas ašaromis, paskui dar tęsiasi teisme

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų