• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Genetinės, žuvies notothenioid, kuri gyvena lediniuose Antarktidos vandenyse, studijos, paaiškino jos adaptaciją, kuri įgalina šią žuvį išgyventi vienoje iš atšiauriausių  planetos vietų. 

REKLAMA
REKLAMA

Nacionalinės Mokslų Akademijos studijos, buvo pirmieji tyrinėjimai, ieškoję Antarktinės notothenioid žuvies genomo paslapties, paaiškinančios jos pritrenkiančią ištvermę.

REKLAMA

Yra aštuonios notothenioid žuvies šeimos, ir penkios jų gyvena lediniuose vandenyse, supančiuose Antarktidą. Šios žuvys gali atlaikyti tokią temperatūrą, kuri pačią žuvį gali paversti į ledą. Jų gebėjimas gyventi šaltame ir deguonies prisotintame vandenyje stebina mokslininkus, jie samprotauja, jog šitokį pranašumą nuo kitų žuvų notothenioid žuvis galėjo įgyti, dėl savo specifinių audinių, kuriuose yra didesnė išraiška tam tikrų baltymų.

REKLAMA
REKLAMA

Mokslininkai tyrinėjo bei lygino šią Antarktidoje gyvenančią žuvies rūšį, su kitomis šiltesniuose vandenyse gyvenančiomis žuvimis. Buvo išsiaiškinta, jog daugumoje „šalčio žuvies“ genų užkoduota perteklinė baltymų koncentracija, o kiek yra žinoma, baltymai padeda išvengti aplinkos įtampos ir įveikti stresines situacijas. Žuvies genomo kode buvo aptikta ir vadinamųjų „karščio šoko baltymų“, kurie apsaugoja kitus baltymus nuo pažeidimo stresinėse situacijose, tokiose kaip ekstremalus šaltis (arba karštis).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ilinojaus universiteto biologijos profesoriaus Arthur DeVries, dar 1960-ųjų pabaigoje atrado, kad kai kurios notothenioid šeimos žuvys gamina savo „aušinamojo skysčio baltymus“ (angl. antifreeze proteins). Šitie baltymai rišasi su lediniais kristalais kraujyje, ir neleidžia žuviai sustingti į ledą, tiesiogine to žodžio prasme.

REKLAMA

Daktarė Cheng ir jos kolegos aiškinosi ir tyrinėjo, kuriuose Antarktinės notothenioid žuvies audiniuose labiausiai išreikšti baltymų genai.  Jie analizavo genų išraišką keturiuose audiniuose: smegenyse, kepenyse, inkste (pirminiame kraują formuojančiame žuvies organe) bei kiaušidėse.  Tikėjęsi didžiausią baltymų genų koncentraciją rasti inkste, jei nustebo, kad kiekviename iš tirtų audinių yra  baltymų genai yra išreikšti nuo nuo mažo genų komplekto iki didžiausio.

Daktarė Cheng pasakojo, kad rezultatai padėjo mokslininkams suprasti, kaip visuotinio klimato nuolatinis šilimas paveiks šaltavandeninę žuvį. „ Jei klimatas ir toliau taip drastiškai šils, mes nežinome ar Anktartinės žuvys spės adaptuotis ir neišmirs, jei įvyks blogiausias scenarijus, tada Anktartidos biologinė mitybos grandinė bus negrįžtamai sugriauta.“


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų