Petras KURMELIS
Apie narkotikus ir jų prekybą pasikalbėjome ir su jaunimu, ir su specialistais kovojančiais su kvaišalų platinimu. Pasirodo, kad niekam ne paslaptis, jog jaunimo klubuose, diskotekose, vakarėliuose masiškai vartojami narkotikai. Ir ne tik Palangoje, o visoje Lietuvoje.
Kokainas - turtingųjų privilegija
Prestižiniuose klubuose, žvaigždžių vakarėliuose dabar madinga naudoti kokainą. Šis narkotikas brangus - vienas gramas kainuoja apie 200 litų, todėl įkandamas tik turtingiesiems. Tuo labiau, kad pripratus, gramo ir nepakanka. Kokainą vartoti labai patogu - jį galima uostyti, rūkyti, gerti, ištepti dantenas ir, aišku, susileisti į veną. Poveikis prasideda po kelių minučių, tačiau tas netikras džiaugsmas trunka tik kokį pusvalandį. Vėliau visos bėdos sugrįžta ir žmogus jaučiasi dar labiau prislėgtas ir vėl jam reikia eilinės dozės. Žmogų įklimpusį į kokainą išgydyti labai sunku. Medikai sako, kad apie 90 procentų gydytų vėl sugrįžta prie savo pomėgio.
Tie, kurių kišenės ir piniginės tuštesnės klubuose perka ekstazio tabletes (vienos kaina nuo 8 litų, klubuose kainuoja apie 15 litų), amfetaminą (tabletė kainuoja apie 10 litų, dozė nuo 10 iki 20 litų). Ilgą laiką buvo manoma, kad ekstazis yra lengvas, nekenksmingas dirgiklis, padedantis pasiekti susijaudinimą. Tačiau vaikinai ir merginos besilinksminantys klubuose turėtų žinoti, kad ši maža tabletė negailestingai niokoja žmogaus organizmą, psichiką.
Ekstazio tabletėje esanti biologiškai aktyvi medžiaga MDMA buvo atrasta dar 1912 metais. Ji buvo užpatentuota kaip apetitą mažinanti priemonė. 1953 metais JAV kariuomenės biologai su šiomis tabletėmis bandė paveikti priešo psichiką ir naudojo kaip teisybę atskleidžiantį serumą. 1985 metais JAV vyriausybė uždraudė naudoti šią medžiagą, bet džinas jau bvo paleistas iš butelio. Ekstaziu ėmė prekiauti narkotikų prekeiviai, jis kaip mat pasiekė ir Europą. Daugelis džiaugėsi, kad žmogaus organizmas netampa ekstazio vergu, tačiau džiūgauta per anksti. Atlikus tyrimus paaiškėjo, kad maža tabletė griauna smegenų veiklą. Ir po ekstazio, kaip ir po kitų narkotikų, ateina pagirios - kūno drebulys, mėšlugis, baimės priepuoliai, depresija ir kitos negandos.
Legalus ir pigus
Klubuose ir vakarėliuose išpopuliarėjo ir izobutilo nitritas. Į Lietuvą nedidelius spalvotus buteliukus pirmiausia atvežė emigrantai iš Didžiosios Britanijos, o vėliau jis pasirodė ir mūsų sekso reikmenų parduotuvėse. Atsukus šio preparato buteliuką ir patraukus garų žmogų apima svaiginantis pojūtis, kuris trunka iki kelių minučių. Didžiojoje Britanijoje, Nyderlanduose juo prekiaujama be jokių apribojimų, o štai Vokietijoje šį preparatą pardavinėti draudžiama. Tokslikologinėse duomenų bazėse izobutilo nitritas įvardijamas kaip oro gaiviklis arba aromatizatorius. Gyvybei pavojingas jis tampa tik išgėrus, tačiau kai kurie užsienio šalių ekspertai nurodo, kad 2-3 savaites kasdien vartojant izobutilo nitritą prie jo irgi priprantama, o nutraukus vartojimą, pasireiškia abstinencijos simptomai. Šį preparatą ypač pavojinga vartoti sergantiems kraujagyslių ar širdies ligomis. Didžiojoje Britanijoje buteliukas izobutilo kainuoja apie 10 litų, o Lietuvoje, sekso reikmenų parduotuvėse, net 50 litų. Pigiau galima nusipirkti internetu arba klubuose. Beje, klubuose populiarėja ir grybai.
Bedantė policija
Izobutilo nitritas kol kas nėra draudžiamas, tai ir svaigintis juo legalu. Tačiau, kodėl policija negaudo narkotikų platintojų klubuose ir vakarėliuose, nors visi žino, kad apie 80 proc. šokėjų yra apsvaigę nuo narkotikų? Pasirodo policija yra bejėgė, įstatymai jai išmušė ir paskutinius dantis. Norint nubausti narkotikų pardavėją, būtina užfiksuoti patį pardavimo faktą. Pirkėjas - niekada neliudys. Net ir įteisinus nusikalstamos veiklos imitavimo modelį - tada, kai narkotikus perka slaptas policijos agentas - pardavimo faktą būtina užfiksuoti vaizdo kamera, padaryti bent garso įrašą. Tačiau klubuose taip triukšminga, kad ir geriausia technika yra bejėgė. Tad sulaikytas prekeivis paprastai nubaudžiamas tik už narkotinių medžiagų laikymą. O jų jis visada turi tim minimalų kiekį. Todėl policijai neverta gaišti laiko klubuose, nes rezultatai dažniausiai lygūs nuliui. Dabar ryškėja ir dar viena tendencija - teismai, net ir įrodžius pardavimo faktą, narkotikų platintojams skiria vis mažesnes bausmes. Įstatymas numato, kad už narkotikų platinimą galima bausti nuo 2 iki 8 metų nelaisvės, o už labai didelį kiekį - nuo 10 iki 15 metų. Įprasta, kad, jei nėra sunkinančių ar švelninančių aplinkybių, taikyti numatytų bausmių vidurkį. Tačiau faktai kalba ką kitą - už nusikalstamą veiklą, susijusią su narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis, vidutiniškai kalima 2 metus ir 2 mėnesius. O kiek platintojų iš vis išteisinami? Todėl pareigūnai ir muša pavojaus būgnus: jei norime sutramdyti nusikaltėlius, griežtinkime bausmes. Tuo labiau, kad narkotikai Lietuvoje pinga. Amfetaminas, heroinas, ekstazis, marihuana, hašišas, grybai per pastaruosius 5 metus atpigo bene dvigubai. Net ir kokainas, kurio kaina brangiausia ir stabiliausia, per 5 metus nuo 350 litų už gramą atpigo iki 200 litų.
Esant tokiai situacijai nėra ko stebėtis, kad diskotekose šėlstantis jaunimėlis apsvaigęs. Greitai panašus vaizdas gali būti ir gatvėse, mokyklose ar studentų auditorijose.