• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kaip surašyti testamentą

Kiekvieną mėnesį Lietuvos gyventojai notarų biuruose patvirtina po 2000 - 3000 testamentų, kuriuose nurodo, kam paliks savo turtą mirties atveju, kaip tinkamai parengti testamentą? - keletas skaitytojų klausia.

REKLAMA
REKLAMA

Sudaryti testamentą gali kiekvienas veiksnus asmuo, kuris suvokia savo veiksmų reikšmę ir pasekmes.

REKLAMA

Surašyti testamentą, padeda notaras, jis jį tvirtina ir saugo. Visi notaro patvirtinti testamentai registruojami Centrinės hipotekos įstaigos testamentų registre. Po žmogaus mirties notaras paskiria testamento paskelbimo dieną ir apie ją praneša žinomiems įpėdiniams - rūpinasi, kad palikimas atitektų asmenims, kuriuos savo valia pasirinko buvęs turto savininkas.

REKLAMA
REKLAMA

Notaro biure tvirtinami testamentai vadinami oficialiaisiais. Jie sudaromi raštu dviem egzemplioriais. Oficialiajame testamente nurodoma testamento sudarymo vieta ir laikas, testatorius, išvardijamas paliekamas turtas ir įpėdiniai. Surašytas testamentas perskaitomas vienam testatoriui arba dalyvaujant liudytojams. Patvirtintas testamentas registruojamas notariniame registre. Vienas egzempliorius atiduodamas testatoriui, kitas lieka notaro biure.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Testamentą galima parašyti pačiam. Tada jis turi būti surašomas testatoriaus ranka. Jame būtina nurodyti testamentą surašiusio asmens vardą, pavardę, testamento sudarymo datą ir vietą, kam ir koks turtas paliekamas. Tokį testamentą užklijuotame voke galima perduoti saugoti notarui ar Lietuvos konsuliniam pareigūnui užsienyje. Kadangi teisininkai negali patikrinti, ar asmeninis testamentas surašytas tinkamai, išlieka rizika, kad po jo sudarytojo mirties testamentas gali būti pripažintas negaliojančiu arba ne visą jo valią bus galima įvykdyti. O sudarę testamentą padedant notarui, būsite garantuoti, kad jūsų turtas pateks į patikimas rankas - tiems žmonėms, kuriems jis skirtas.

REKLAMA

Jei testamento sudarytojas dėl sveikatos priežasčių negali atvykti į notaro biurą, notarą galima iškviesti į namus ar ligoninę. Tvirtinti testamentą gali ir gydymo įstaigų, kalėjimų, senelių namų vadovai, seniūnai, kai kuriais atvejais - ir kiti pareigūnai.

Visą arba dalį turimo turto galima palikti vienam ar keliems asmenims. Jie gali būti įpėdiniai pagal įstatymą, giminaičiai ar draugai. Turtą galima palikti ir valstybei, savivaldybėms, juridiniams asmenims, visuomenei naudingiems ir labdaros tikslams. Dalis turto, nepriklausomai nuo testamento turinio, gali atitekti vaikams, sutuoktiniui, tėvams, kuriems palikėjo mirties dieną reikalingas išlaikymas.

Testamente galima nurodyti, kas iš artimų giminių negali pretenduoti į paliekamą turtą, tai yra atimti iš tam tikro asmens paveldėjimo teisę. Taip atėmus paveldėjimo teisę, įmanoma išvengti galimo giminių bylinėjimosi teismuose. Testamento sudarytojas gali nurodyti kitą įpėdinį tam atvejui, jei jo numatytas pirmas įpėdinis numirtų anksčiau arba nepriimtų palikimo. Testamente galima nurodyti prievoles ar įsipareigojimus, kuriuos turi vykdyti turtą paveldintys asmenys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų