Mantas LIDEIKIS
Netikri pinigai nuo neatmenamų laikų visuomet rasdavo nišą greta tikrųjų savo brolių. Tokių pinigų gamintojai ir platintojai buvo persekiojami ir griežtai baudžiami. Nepaisant to, padėtis nė kiek nepakito - netikri pinigai kaip buvo taip ir tebegaminami. Skirtumas tik tas, kad itin ištobulėjo "gamintojų" sumanumas ir tą daryti leidžiančios technologijos. Kai kurios kupiūros suklastojamos taip meistriškai, jog neretai jas atskirti sugeba tik patyrę specialistai arba itin jautri identifikacinė technika. Betgi yra ir tokių klastotojų, kurie banknoto kopiją atsispausdina paprasčiausiu spausdintuvu.
Beje, kartas nuo karto pasitaiko, jog netikrų pinigų platintojai įkliūva tuomet, kai bando realizuoti savo produktą - tai yra netikruosius pinigus iškeisti į tikrus. Dažniausiai tam pasirenkami turgūs arba mažytės parduotuvėlės, kuriose, galimas daiktas, nėra pinigų tikrinimo aparato. Nors šiuos, beje, įsigiję jau vos ne visi prekybininkai.
Netikri pinigai - kasdienybė
Kauno VPK Ekonominių tyrimų skyriaus pareigūnai neseniai yra demaskavę grupę pinigų klastotojų. Šie žmonės buvo įsikūrę ir veikė Jonavoje, Kaune bei, manoma, kituose apskrities miestuose. Susekus galimus įtariamuosius Jonavos miesto Kosmonautų gatvės viename iš daugiabučių atlikus kratas buvo aptikti 214 netikrų 100 litų nominalo banknotų. Šiuos pinigus atskirti nuo tikrų pajėgė tik ekspertai. Taip pat paaiškėjo, jog dar ne vienas šimtas tokių šimtinių per kurį laiką jau buvo iškeista ir už tai nusikaltėliai susižėrė ne vieną tūkstantį tikrų litukų. Beje, šie pinigai sėkmingai platinti net ir specialią pinigų tikrinimo įrangą turinčiose parduotuvėse ir nesukėlė įtarimų. Įtarimai, kad tai netikri banknotai kilo tik tuomet, kai jie buvo dar sykį tikrinami kupiūras priduodant į banką.
Tačiau tai prekybininkų ir nusikaltėlių reikalai. Vieni tuos pinigus stengiasi įkišti sąmoningai, kiti to tarpu - žūt būt neapsigauti. Betgi kartais nutinka ir taip, jog kupiūrą padavęs pardavėjui žmogus ne tik sužino, jog turimas pinigas yra netikras, bet dargi tampa ir įtariamuoju netikrų pinigų platinimu. Bandęs atsiskaityti įtartina kupiūra asmuo yra sulaikomas ir apklausiamas policijos pareigūnų. Taigi, tai vienaip ar kitaip yra susiję jei ir ne su nemalonumais, tai bent jau su tam tikra gaišatimi.
Kaltas tas, kas turi kupiūrą
Kaunietis Justinas Kavaliauskas (31 m.) tą yra patyręs savo kailiu. Savo draugams ir pažįstamiems Justinas pasakojo, jog kartą užėjo apsipirkti į brangesniais drabužiais prekiaujančią parduotuvę, kur išsirinkęs prekes ketino atsiskaityti grynais. Tačiau užuot atidavusi įšsirinktą prekę ir pinigus pasidėjusi į kasos aparatą, kasininkė vieną iš banknotų atidėjo į šalį ir iškvietė apsaugininką.
Kai šis prisistatė, Justinui buvo paaiškinta, jog šis mėgino atsiskaityti viena netikra šimto litų vertės kupiūra. Anot vyriškio, jį tą kartą ištiko šokas. Apsaugos darbuotojas nuo jo nesitraukė tol, kol atvyko pareigūnai. Įtartinas pinigas buvo paimtas į maišelį, o pats Justinas nugabentas apklausai į komisariatą.
Vyriškis tvirtina nė kiek nesijaudinęs dėl savo padėties, mat jis tvirtai žinojo, jog nėra pinigų padirbinėtojas ir tikėjo, jog pareigūnai tą vienaip ar kitaip išsiaiškins. Tačiau jam teko sugaišti ne vieną valandą, kol buvo apklausiamas, pasakojo, kaip ir iš kur galėjo gauti tuos pinigus. Tuo tarpu Justinas ir šiandien gūžčioja pečiais ir tvirtina neturįs jokio supratimo, kaip tarp jo kitų pinigų atsidūrė netikras banknotas (mat ekspertizė vėliau patvirtino, jog pinigas iš tiesų padirbtas). Gali būti, jog gavo jį kai pardavė savo automobilį, o gal kompiuterį. Justinas dabar nebeatsimena ir nebegali atsekti pinigų gavimo kelio, mat kaip tik ruošėsi išvykti gyventi į užsienį ir todėl išpardavinėjo nereikalingus daiktus, už kuriuos pirkėjai atsiskaitydavo į rankas. Vienu iš tokių momentų jis matyt ir bus gavęs tą netikrą banknotą. Po to įvykio žmogus nunešė visus kitus turėtus pinigus į banką, kad patikrintų, tačiau daugiau įtartinų banknotų nebuvo aptikta.
Tačiau įtampos ir streso žmogus teigė išgyvenęs iš tiesų nemažai. Anot jo, laimei, kad tyrėjai buvę geranoriški ir supratingi. Juk ta šimtinė buvo taip suklastota, kad vizualiai ir dar nepatyrusi akis jos atskirti nuo tikros beveik nesugebėtų. Nuo to laiko vyriškis itin atidžiai apžiūri visus iš pašalinių asmenų gaunamus pinigus, nors abejoja, ar pats savarankiškai sugebėtų atskirti meistriškai padirbtą banknotą.
Svarbiausiai - nebūk žioplas
Kauno stoties turguje mobiliųjų telefonų priedais prekiaujantis Tomas Gaižauskas (26 m.) tvirtino, jog su padirbtomis kupiūromis jam yra tekę susidurti, tačiau visgi jų auka netapo. Anot vyriškio jam net visai neseniai bandyta įkišti 20 litų kupiūra, bet taip nevykusiai padirbta, kad iš karto neliko abejonių, jog tai yra netikras pinigas.
Anot Tomo, tai buvo greičiausiai ant popieriaus spausdintuvu išleista banknoto kopija. Vyriškis norėjęs atsiskaityti tuo pinigu ketino iš Tomo pirkti penkių litų vertės juostelę mobiliajam telefonui ant kaklo kabinti. Įbrukęs netikrą pinigą, jis tikėjosi gauti grąžos jau tikrais pinigais. Pirkėjas buvo įtartinas ir dėl savo išvaizdos, labai jau priminusios išgerti mėgstantį pilietį.
Gali būti, jog tuo naudojosi kokie gudrūs moksleiviai, sumanę taip prasimanyti pinigų ir tam "pasamdę" vietos girtuoklėlį. Tomas tvirtino tą kartą supykęs, bet atidavęs tuos pinigus atgal ir pavijęs pirkėją šalin. Kiti prekeiviai siūlė arba apkulti tą žmogelį arba policiją kviesti, bet Tomas tik numojo ranka. Kam jam tas vargas - paskui tampykis po apklausas, teismus. Čia svarbu pačiam nepakliūti.
Tačiau paklaustas, ar sugebėtų atskirti kokybiškiau padirbtą pinigą, žmogus abejodamas gūžtelėjo pečiais - sunku pasakyti. Anot jo, kai atsiskaitoma stambesniais banknotais ir kyla įtarimų arba reikia paprašyti tą pinigą pakeisti, arba jo iš viso neimti. Šiaip vyriškis tvirtino žinąs, kaip reikia patikrinti, kad bent jau preliminariai įsitikinti ar pinigas yra tikras - tai ir tam tikri iškilumai banknoto popieriuje, ir hologramų spalvos, ir serijos numeris. Mat jei atsiskaitoma keliais padirbtais banknotais galio būti, jog sutaps visų kupiūrų serijų numeriai.
O šiaip Tomo kredo paprastas - nebūk žioplas ir niekas tavęs neapmaus.
Pragertos smegenys
Kauno rajono policijos kriminalistai šią vasarą tyrė bylą, nutikusią vienoje Domeikavos parduotuvių. Čia jau ne pirmą kartą mėginta atsiskaityti netikrais pinigais. Birželio mėnesį pardavėjams buvo "įbruktas" gan neblogai padirbtas 100 litų banknotas. Tad kai neseniai su akivaizdžiai padirbta šimtine užsuko vienas žinomas vietos girtuoklis, apie mėginimą įbrukti netikrą pinigą buvo kaip mat informuoti policijos pareigūnai. Tik kad ta šimtinė buvo taip prastai padirbta, kad ir vaikui būtų buvę aišku, jog ji netikra. Tik visiško girtuoklio smegenyse galėjom kilti mintis apmauti pardavėjus rašaliniu spausdintuvu atspaustu banknotu, kurio net serijos numeris buvo vieni nuliai. Pastovios gyvenamosios vietos neturintis 47 metų vyras uždarytas į areštinę.
Nemalonumai Vengrijoje
O štai vienai merginai iš Kelmės, įtartai netikrų pinigų platinimu Vengrijoje, gresia dideli nemalonumai su šios šalies teisėsauga. Šiuo metu į vidurinės mokyklos 12-ąj klasę turėjusi eiti mergina sulaikyta ir remiantis Europos arešto orderiu bus perduota Vengrijos pareigūnams. Tirdami atsiskaitymo netikrais pinigais bylą šios šalies pareigūnai nustatė, jog kelmiškė praėjusių metų kova vienoje iš degalinių už pirkinius atsiskaitė netikra 200 eurų kupiūra. Dvyliktokė neigia padariusi tokį nusižengimą svečioje šalyje ir tikina, jog tai - nesusipratimas. Ji pareigūnams aiškino nežinojusi, kad tie pinigai gali būti netikri. Betgi, kad ir kaip ten būtų, dabar šį nesusipratimą lietuvaitei teks narplioti Vengrijos teisėsaugos institucijose. O jei bus įrodyta, kad ji kalta iš šios šalies mergina gali negrįžti ir penkerius metus - tokia nelaisvės bausmė gali būti skirta už netikrų pinigų platinimą.