Antanas ALIŠAUSKAS
Pergalingą rinkimų naktį R. Pakso šalininkai įsivėlė į konfliktą su policijos pareigūnais, gavo ašarinių dujų ir buvo surakinti antrankiais. Vienas sulaikytųjų - Klaipėdos miesto tarybos deputatas Tomas Bielinskas - policininkus dėl jų veiksmų prilygino nusikaltėliams. Taip buvo parašyta vietos laikraštyje. Kitą dieną klaipėdiečiai T. Bielinskas ir D. Lopatinas paprašė Klaipėdos miesto apylinkės prokuratūros iškelti baudžiamąją bylą policijos pareigūnams "dėl taikių piliečių užpuolimo, ašarinių dujų ir antrankių panaudojimo bei laisvės apribojimo daugiau nei 3 valandoms, tarnybinių įgaliojimų viršijimo". Vyriausiasis komisaras atliko tarnybinį patikrinimą ir, kad nebūtų apkaltintas šališkumu, surinktą medžiagą persiuntė Policijos departamento Vidaus tyrimų tarnybai. O prokurorė J. Sarpalienė nusprendė atsisakyti kelti baudžiamąją bylą.
Taikūs piliečiai
Pasak "taikių piliečių", 2003-iųjų sausio 6-ąją, apie 2 valandą nakties, D. Lopatino automobiliu BMW vežė T. Bielinską namo ir jie "buvo užpulti neaiškių policijos pareigūnų".
Policininkai, pastebėję be šviesų dideliu greičiu važiuojantį automobilį, nutarė patikrinti dokumentus. D. Lopatinas nepakluso išlipti iš automobilio ir buvo išlaipintas jėga. Pareikalavus, kad padėtų rankas ant automobilio stogo, D. Lopatinas vengė sulaikymo, kėsinosi smogti viršilai, todėl buvo surakintas antrankiais. T. Bielinskas įžeidinėjo policininkus, o jaunesniajam inspektoriui automobilio lango stiklu prispaudė ranką. Viršila gindamas savo kolegą panaudojo pipirines dujas, kurių vieną kartą įpurškė į automobilio saloną. Vėliau T. Bielinskas sukėlė pavojų saugiam eismui, kėsinosi smogti policininkams, todėl buvo panaudoti antrankiai (ir ne vieną kartą). Nuvežti į ligoninę girtumui nustatyti sulaikytieji vengė patikrinimo, tačiau abiem buvo nustatytas lengvas girtumo laipsnis.
T. Bielinskas už įvairius Kelių eismo taisyklių pažeidimus buvo baustas 5 kartus, o D. Lopatinas - vieną kartą.
Keistas klausimynas
Policijos "klientai" pasiskundė Seimo nariui V. Žalnerauskui, kad su jais buvo žiauriai elgiamasi, kad jie buvo kankinami.
Seimo narys ėmėsi parlamentinio tyrimo ir pirmiausia pareikalavo, kad Klaipėdos policija atsakytų į 31 klausimą, pateiktų įvairių dokumentų, susijusių su incidente dalyvavusių pareigūnų tarnyba, kopijas. Seimo nariui parūpo, ar įvykyje dalyvavę pareigūnai turėjo pirmosios medicinos pagalbos suteikimo kursų baigimo pažymą, ar yra išlaikę įskaitas ir turi teisę vairuoti transporto priemones su specialiais garso ir šviesos signalais; ar panaudotos dujos turi atitikties sertifikatą; koks pareigūnų darbo stažas vidaus reikalų sistemoje. Panūdo jis dirstelėti ir į Klaipėdos miesto vietinių maršrutų ir postų, kuriuose tą naktį dirbo incidente dalyvavę pareigūnai, išdėstymo planus, maršrutų kortelių kopijas; išrašą iš instruktažų apskaitos žurnalo, apie atliktą šiems pareigūnams instruktažą prieš išvykstant į maršrutus; panaudotų antrankių atitikties sertifikatą; duomenis apie tądien ieškotas transporto priemones ir pan. Nors, kaip jis sakė, kai kas buvo filmuojama, bet... vyrai gėrė ir su policija stumdėsi konfidencialiai. Mat V. Žalnerauskas pareikalavo atskiro tyrimo, "kaip ir kodėl buvo paviešinta konfidenciali informacija apie šį incidentą su nurodytomis bendrapartiečių pavardėmis".
Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Aloyzas Sakalas, sužinojęs apie kolegos atliekamą tyrimą, nusprendė, kad tai Seimo nario kišimasis į policijos darbą, ir pasiūlė V. Žalnerausko elgesį apsvarstyti Seimo etikos ir procedūrų komisijoje.
"Ševeliūros" ieškojimas
Svarstant vienas komisijos narys papriekaištavo, kad V. Žalnerauskas jau ne sykį dalyvauja konflikte su policijos pareigūnais. Pasak Seimo nario, jo programoje yra vienintelis rinkiminis pažadas - ginti žmonių laisves ir teises. Sprendimui daryti įtakos jis nesistengęs. Manąs, kad incidentas turėjęs politinį atspalvį. Įvykių aprašymas spaudoje Seimo nariui sukėlė nepasitikėjimą, nes "aktyviai reiškėsi prokuratūros atstovė spaudai". Straipsniai buvo nukreipti prieš prezidentą ir Liberaldemokratų partiją. Jis iš "policijos klientų" (taip pavadino savo partijos draugus - A. A.) gavo kreipimąsi su prašymu apginti jų pažeistas teises, nusprendė ne tiesiogiai reaguoti, o pasidomėti, kaip viskas buvo iš tikrųjų. Tada ir kreipėsi į Klaipėdos policiją su klausimais...
- Nepadariau jokio pažeidimo, o principingai vykdžiau Seimo nario pareigas, - gynėsi V. Žalnerauskas.
Komisijos nariai stebėjosi tokiu klausimynu
- Ar neatrodo, kad ieškome "ševeliūros" ten, kur plaukai neauga? - klausė Etikos komisijos narys Antanas Stasiškis. - Po rinkimų jūra visiems buvo iki kelių, visi pilni ambicijų, dar "šnapsiuko" paėmę, žodis po žodžio, ir susikivirčijo. Dabar turime "politinę" problemą prieš visą valstybę. Už kišimąsi į kvotėjų darbą galima užsidirbti ir baudžiamąją bylą. Tad Etikos komisija ir nusprendė prašyti, kas Generalinė prokuratūra ištirtų, ar Liberaldemokratų frakcijos narys Vladas Žalnerauskas nepažeidė įstatymų, rūpindamasis į incidentą su policija įsivėlusiais partijos kolegomis.