Laikraščio skaitytoja D. Z. prašo nurodyti tikslų Europos Žmogaus Teisių Teismo adresą, domisi, kokia kalba galima rašyti skundą, kiek tai kainuoja, kokius dokumentus reikia pateikti ir t. t.
1995 metų balandžio 27 dieną LR Seimas ratifikavo Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvenciją ir taip sudarė galimybę Lietuvos gyventojams ginti jų visuotinai pripažintas teises bei laisves. Jeigu manote, jog jūsų atžvilgiu buvo pažeistas kuris nors Konvencijos straipsnis ir išnaudoję visus teisinius būdus Lietuvoje negavote jus tenkinančio sprendimo, galite kreiptis į Europos Žmogaus Teisių Teismą (toliau - Strasbūro teismas). Strasbūro teismas gali nagrinėti pareiškimus tik dėl Konvencijoje ir jos protokoluose nurodytų vienos ar kelių teisių pažeidimų. Teismas nėra apeliacinis teismų atžvilgiu ir negali panaikinti ar pakeisti jų priimamų sprendimų. Teismui galima skųstis tik dėl valstybės institucijų (pvz., Seimo, Vyriausybės, teismų ar pan.) veiksmų. Teismas negali nagrinėti ir nenagrinėja skundų prieš privačius asmenis ar privačias organizacijas. Strasbūro teismas priima skundą tik tuo atveju, jei jis atitinka kelias sąlygas: jeigu yra išnaudotos visos valstybės vidaus teisinės gynybos priemonės, jei nuo galutinio valstybės institucijos sprendimo nėra praėję 6 mėnesiai, jei analogiško skundo nenagrinėja kita tarptautinė institucija (pvz., Jungtinių Tautų Žmogaus teisių komitetas) ir jeigu skundas nėra anonimiškas.
Į Strasbūro teismą reikia kreiptis siunčiant pareiškimą raštu. Teismas nepriima pareiškimų, pateiktų telefonu, elektroniniu paštu arba asmeniškai atvykus į Strasbūrą, jei nėra papildomai pateikto paštu atsiųsto pareiškimo varianto. Oficialios Strasbūro teismo kalbos yra anglų ir prancūzų, tačiau jeigu jums patogiau, Teismo kanceliarijai galite rašyti ir lietuviškai. Visi raštai dėl bylos turi būti siunčiami adresu:
The Registrar Europen Court of Human Rights Council of Europe F67075 STRASBOURG CEDEX
Gavusi jūsų pirmąjį pranešimą, Strasbūro teismo kanceliarija jums atsakys ir nurodys preliminaraus pareiškimo numerį, kurį privalu nurodyti visuose raštuose Strasbūro teismui. Vėliau jūsų gali būti paprašyta pateikti papildomą informaciją ar dokumentus. Įsidėmėkite: kanceliarija negali jūsų konsultuoti valstybės įstatymų ar jų taikymo praktikos klausimais. Pareiškimo formuliaras pareiškėjui atsiunčiamas susirašinėjimu su Strasbūro teismu pradžioje. Užpildytas formuliaras bus laikomas jūsų pareiškimu teismui, jo pagrindu bus nagrinėjama byla.
Svarbu skubiai ir išsamiai atsakyti į kanceliarijos laiškus. Jei delsite atsakyti ar išvis nepateiksite jokio atsakymo į kanceliarijos raštus, teismas gali manyti, kad nesate suinteresuotas palaikyti savo bylą. Todėl jei per vienerius metus negrąžinsite užpildyto formuliaro ar tinkamai neatsakysite į kokį nors kanceliarijos laišką, jūsų byla bus nutraukta.
Pagal Strasbūro teismo reglamentą savo pareiškime privalote: pateikti apskundžiamų faktų santrauką ir skundo pobūdį; nurodyti, kuri Konvencijoje įtvirtinta teisė, jūsų manymu, buvo pažeista; nurodyti, kokias teisinės gynybos priemones panaudojote savo valstybėje. Be to, būtina išvardinti oficialius sprendimus jūsų byloje, nurodant kiekvieno jų datas ir juos priėmusias institucijas, bei pridėti šių sprendimų kopijas (ne originalus, nes dokumentai nebus grąžinti; kopijų notariškai tvirtinti nereikia). Strasbūro teismo reglamentas reikalauja, kad pareiškėjas ar jo atstovas būtinai pasirašytų pareiškimo formuliarą. Jeigu nepageidaujate viešai skelbti savo asmens tapatybės, turite apie tai pranešti Strasbūro teismui ir paaiškinti, kodėl to siekiate. Teismas gali įslaptinti pareiškėjo asmens tapatybę tik išimtiniais atvejais.
Jeigu ketinate kreiptis į Strasbūro teismą padedamas advokato ar kito atstovo, atsiųskite teismui įgaliojimą jam veikti jūsų vardu. Proceso pradžioje pareiškėjo atstovas nebūtinai turi būti advokatas, tačiau vėlesnėje bylos nagrinėjimo stadijoje (išskyrus išimtinius atvejus) jums atstovauti galės tiktai teisininkas, turintis teisę užsiimti advokato praktika vienoje iš Konvenciją ratifikavusių valstybių. Jums atstovaujantis advokatas turėtų bent šiek tiek suprasti vieną iš oficialių teismo kalbų (anglų arba prancūzų). Teisinis atstovavimas yra privalomas teismo posėdžių metu arba po to, kai priimamas sprendimas dėl bylos priimtinumo.
Bylos nagrinėjimo pradžioje teismas neapmoka jūsų teisinio atstovavimo išlaidų. Vėlesnėje bylos nagrinėjimo stadijoje (po to, kai teismas nusprendė pateikti klausimus dėl bylos Vyriausybei ir buvo gauti jos atsakymai) jums gali būti suteikta galimybė prašyti nemokamos teisinės pagalbos, jei neturite pakankamai lėšų susimokėti už advokato paslaugas. Būsite atskirai informuotas, jei tokia galimybė jūsų byloje atsiras. Teismo reglamente numatyta, jog nemokama teisinė pagalba neišgalintiems susimokėti asmenims gali būti suteikta tik pripažinus skundą priimtinu. Paprastai teismo procesas vyksta raštu ir tik ypatingais atvejais šaukiamas žodinis bylos nagrinėjimo posėdis. Jei pareiškimas pripažįstamas nepriimtinu, jis nagrinėjamas iš esmės. Tokiu atveju byla gali pasibaigti teismo sprendimu dėl esmės arba sprendimu, patvirtinančiu šalių pasiektą taikų susitarimą. Taikaus susitarimo atveju valstybė ir pareiškėjas susitaria dėl sąlygų (pvz., piniginės kompensacijos ir t. t.), kuriomis pareiškėjas sutinka užbaigti skundo nagrinėjimą. Sprendimu dėl skundo esmės teismas pripažįsta, kad teisė arba laisvė buvo pažeista arba nebuvo pažeista. Konstatavęs pažeidimą teismas iš valstybės gali priteisti piniginę kompensaciją, kuri turi būti sumokėta ne vėliau kaip per 3 mėnesius nuo sprendimo įsiteisėjimo dienos.