• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kaip nuginčyti ir įrodyti tėvystę?

Nuolatinė laikraščio skaitytoja V. K. iš Biržų rajono norėtų sužinoti, kaip yra nuginčijama tėvystė, taip pat kur reikia kreiptis norint nustatyti vaiko tėvystę, kiek tai kainuoja. Ar kreipiantis į teismą išlaidos būtų mažesnės?

REKLAMA
REKLAMA

Advokatas Aidas Venskus paaiškino, jog duomenis gimimo įraše apie vaiko motiną ar tėvą leidžiama nuginčyti tik teismo tvarka. Duomenų vaiko gimimo įraše apie vaiko motiną ar tėvą, įrašytų remiantis įsiteisėjusiu ir galutiniu teismo sprendimu, nuginčyti negalima. Nuginčyti tėvystę, kai vaikas gimė susituokusiems tėvams arba nepraėjus daugiau kaip 300 dienų po santuokos pabaigos, galima tiktai įrodžius, kad asmuo negali būti vaiko tėvas. Nuginčyti motinystę ar tėvystę, pripažintą pareiškimu dėl tėvystės pripažinimo, galima tiktai įrodžius, kad vaiko motina ar tėvas nėra biologiniai tėvai.

REKLAMA

Pareikšti ieškinį dėl tėvystės (motinystės) nuginčijimo gali asmuo, vaiko gimimo akto įraše įrašytas kaip vaiko motina ar tėvas; asmuo, minėtuose dokumentuose neįrašytas kaip motina ar tėvas, bet juo save laikantis; nepilnamečio vyro, kuris vaiko gimimo įraše nurodytas kaip tėvas, tėvai ar globėjai (rūpintojai); vaikas, sulaukęs pilnametystės ar nepilnametis, įgijęs visišką veiksnumą. Jei vaiko motina ar tėvas yra neveiksnūs arba ribotai veiksnūs, pareikšti ieškinį gali jo globėjai ar rūpintojai.

REKLAMA
REKLAMA

Kreiptis į teismą dėl tėvystės (motinystės) nuginčijimo nustatomas vienerių metų ieškinio senaties terminas. Šis terminas skaičiuojamas nuo tos dienos, kada asmuo, kuris kreipiasi į teismą, sužinojo apie ginčijamus duomenis, įrašytus vaiko gimimo įraše, arba paaiškėjo aplinkybių, duodančių pagrindą teigti, kad duomenys neatitinka tikrovės. Jeigu asmenys, įrašyti kaip vaiko motina ar tėvas, apie įrašymą sužinojo būdami nepilnamečiai ar neveiksnūs, vienerių metų terminas skaičiuojamas nuo tos dienos, kai jie sulaukė pilnametystės arba tapo veiksnūs.

Pagrindas tėvystei nustatyti ir nuginčyti yra moksliniai įrodymai (ekspertizių įrodyto giminystės ryšio išvados) ir kitos Civilinio proceso kodekse numatytos įrodymų priemonės. Jei atsakovas atsisako ekspertizės, teismas, atsižvelgdamas į bylos aplinkybes, gali tokį atsakovo atsisakymą įvertinti kaip tėvystės įrodymą. Siekdamas išsiaiškinti nagrinėjant bylą kylančius klausimus, reikalaujančius specialių mokslo, medicinos žinių, teismas, atsižvelgdamas į byloje dalyvaujančių asmenų nuomonę, gali skirti genominę ekspertizę, paskirti ekspertą arba pavesti atlikti ekspertizę kompetentingai ekspertizės įstaigai. Prireikus gali būti skiriami keli ekspertai ar ekspertų komisija. Ekspertu gali būti skiriamas asmuo, turintis reikalingą kvalifikaciją išvadai gauti. Teismai genomines ekspertizes dažniausiai skiria atlikti Lietuvos teismo ekspertizės institutui (Lvovo g., 19a, Vilnius). Tokia ekspertizė kainuoja apie 1 000 litų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų