• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kaip lietuvė prarado namą

Nekilnojamojo turto srityje - vien blogos naujienos. Per pastaruosius metus iš namų iškeldintų žmonių skaičius Didžiojoje Britanijoje išaugo 48 proc., namai pinga, jų pirkimas krenta, bankai išduoda vis mažiau paskolų. Tokioje situacijoje ne vienas namą už paskolą įsigijęs lietuvis pajunta šaltuką - ar neateis tokia diena, kai teks eiti į gatvę?..

REKLAMA
REKLAMA

Prieš keletą mėnesių tokia diena atėjo vienai Londone gyvenančiai lietuvei. Jadvyga V. (vardas pakeistas) sutiko papasakoti, kaip prarado už paskolą pirktą namą. Ilgus metus tvarkingai įnašus mokėjusiai lietuvei užteko poros mėnesių, kai ji neišgalėjo sumokėti, ir namas buvo atimtas.

REKLAMA

Namą pražudė 4000 svarų

Prieš 6 metus įsigijusi nuosavą būstą Jadvyga V. buvo labai patenkinta - galiausiai po daugybės kraustymųsi nuomojant butus ji galės įsikurti ilgam ir jaustis šeimininke. Moteris atliko kosmetinį remontą, įsigijo baldus, sodelyje pasisodino medžių, krūmų, užveisė gėlynus.

REKLAMA
REKLAMA

Kurį laiką mokėjo vien palūkanas, bet prieš metus nusprendė padaryti perkainojimą, nes norėjo ne vien palūkanas mokėti, bet ir pradėti dengti paskolą. Jos gaunamos pajamos tada buvo pakankamos, ir moteriai atrodė, kad ji susidoros su gerokai išaugusiomis kasmėnesinėmis išmokomis. Tačiau sunkiai susirgo motina.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jadvyga grįžo į Lietuvą, kad galėtų ją slaugyti. Ten išbuvo bemaž porą mėnesių ir per tą laiką ne tik kad nieko neuždirbo, bet dar prisidėjo ir išlaidos pragyvenimui Lietuvoje bei mamos slaugai. Per tą laiką susidarė 4000 svarų įsiskolinimas bankui. Bankas ją padavė į teismą.

REKLAMA

Tą kartą buvo sutarta, kad Jadvyga įsiskolinimą padengs palaipsniui, kas mėnesį prie 1600 svarų įmokos papildomai pridėdama dar po 50 svarų. Tačiau dėl motinos ligos ir mirties moters finansinė situacija visiškai pašlijo. Gal būtų galėjusi pasiimti dar vieną trumpalaikę paskolą su didelėmis palūkanomis, tačiau suprato, kad jos pečiams tai bus per didelė našta. Galiausiai ji gavo pranešimą, kad vyks teismas dėl jos iškeldinimo iš namo.

REKLAMA

Baisioji diena

"Baisi diena. Teismas nusprendė, kad namas bus atimtas. Atsiuntė laišką, kur nurodyta, per kiek laiko išsikraustyti. Aš vyliausi - gal nemes į gatvę, bet - jokių kalbų: "Pasiimk būtiniausius daiktus, mes keičiame spynas, tu eini lauk. Mums neįdomu, kur tu eini - kreipkis į konsulą, pas draugus eik, lįsk į kokį nori užpakalį", - su ašaromis akyse tą dieną prisimena Jadvyga.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gatvėje su dukra atsidūrusi moteris kelioms dienoms įsiprašė pas pažįstamus. Ji sakė kreipusis į savivaldybę, tačiau be naudos. "Jie pradėjo prašyti visokių dokumentų. Aš sakau - jų neturiu, namas užrakintas, galėsiu pasiimti tik tada, kai viską iškraustysiu. Tai tada, sako, mes niekuo negalime padėti. Man sakė, kad 17 000 žmonių vien toje savivaldybėje neteko namų, sako, neturime, kur jūsų dėti, išgraibstyti visi namai", - pasakoja moteris.

REKLAMA

Galiausiai darbdavys su savo pažįstamu susitarė, kad šis išnuomos Jadvygai namą privačiai, ne per agentūrą. Finansinių nepriteklių prispaustai moteriai tai buvo labai gerai, nes darbdavio pažįstamas nereikalavo depozito, kurį sutarė sumokėti tada, kai turės atliekamų pinigų.

REKLAMA

Visi nuostoliai - skolininkui

Jadvygos paskola nebuvo šimtaprocentinė - ji įnešė 10 proc. depozitą. Namas buvo pirktas už 150 000 svarų ir 6 metus mokėtos palūkanos. "Aš ėmiau 135 000 paskolą. Kai padarė perkainojimą, paskola išaugo iki 156 000, dabar bankas dar atsiskaičiuos tai, ko jiems neįmokėjau, plius turėsiu padengti spynos keitimo išlaidas ir sumokėti palūkanas už tą mėnesį, kol namas stovėjo neparduotas. Taigi jeigu liks man 5000, bus gerai, o jei ne, gal ir nulis. Bankai nieko nepralošia, visi nuostoliai - man", - skaičiuoja Jadvyga. Ji džiaugiasi, kad namas parduotas brangiau negu paimta paskola.

Moteris sako, kad jeigu tą namą būtų pardavusi prieš 2 metus, būtų uždirbusi maždaug 50 000, bet tada niekas nė neįtarė, kad kainos gali kristi. Tuo labiau ji neįsivaizdavo, kad nutiks taip, jog ji neišgalės susimokėti mėnesinių įmokų. "Namą už 177 000 svarų pardavė. Jei dabar ta krizė būtų atsitikus, kažin ar būtų jį pardavę už 160 tūkstančių. Kas tada? Man iš savo kišenės mokėti tūkstančius?" - baisisi moteris.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų