Raumenų mėšlungis - simptomas, verčiantis susirūpinti sveikata. Skausmingą raumenų įsitempimą mėšlungį, ko gero, jautėte kiekvienas. Mėšlungis - tai nevalingas raumenų, dažniausiai šlaunų, blauzdų ar pėdų raumenų, susitraukimas. Būdingi mėšlungio požymiai - tempimo, dūrimo, plėšimo jausmas. Tai ne tik nemaloni būsena, ypač jei ji kartojasi dažnai, bet ir ženklas, kad organizme kažkas sutriko. Viena iš dažniausių raumenų mėšlungio priežasčių yra magnio, kartais ir B6 vitamino trūkumas raumenyse. Dėl magnio stygiaus gali būti ir neskausmingas, tačiau labai nemalonus, erzinantis akių vokų trūkčiojimas. Taigi, jei magnio raumenyse trūksta, vadinasi, jo trūksta visame organizme. Įvairiausių kūno vietų mėšlungis ir traukulių priepuoliai atsiranda dėl nevalingo atskirų raumenų ar raumenų grupių susitraukimo. Nors mėšlungis dažniau vargina šaltu oru, kai labiau atšąla kojos ir pablogėja kraujotaka, tačiau vasarą jis gali būti ypač pavojingas. Prisiminkime maudymosi sezoną, kai net geri plaukikai nuskęsta, jei staiga kojų raumenis pradeda traukti mėšlungis. Kai organizme trūksta magnio, sumažėja dirglumo slenkstis, todėl bet koks dirgiklis, pavyzdžiui, šaltas vanduo, ar didesnis fizinis krūvis, gali sukelti raumenų mėšlungį.
Dar pavojingesnis gyvybei yra širdies raumens veiklos sutrikimas, kurį, kaip ir kojų raumenų mėšlungį, gali sukelti magnio stygius.
Vasarą daugiau laiko praleidžiame aktyviai - keliaudami, dirbdami sode arba tiesiog dėl karščio daugiau magnio netenkame su prakaitu. Todėl jo trūkumas gali pasireikšti stipriau, ypač maudantis per karščius, aktyviai sportuojant, nėščiosioms, žmonėms, sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis, cukriniu diabetu. Tada gali pablogėti koronarinės širdies ligos eiga, sutrikti širdies ritmas, padidėti kraujospūdis.
Kaip sau padėti, kai atsiranda mėšlungis?
* Esant dilbio mėšlungiui, kuris užeina per ilgai spausdinus kompiuteriu ar rašomąja mašinėle (arba žaidus kamuoliu), vieną delną reikia uždėti ant kito, o plaštakas pasukti taip, kad pirštų galiukai būtų nukreipti į krūtinę. Tuomet vėl reikia "atsukti" plaštakas atgal, o rankas ištiesti tolyn nuo kūno. * Jeigu mėšlungis sutraukė žastą, reikia suspausti abiejų rankų kumščius, po to krūtinės aukštyje stipriai spausti abu delnus vieną į kitą. Po to delnus pasukti krūtinės link ir vėl atgal. Ir po šio pratimo taip pat būtina ištiesti rankas, kad jos būtų toliau nuo kūno. Dar vienas pratimas žasto mėšlungiui įveikti: mėšlungio neapimtos rankos delnu sugriebkite mėšlungio sutrauktos rankos riešą ir pamėginkite ištiesti ranką. * Mėšlungis gali surakinti arba priekinės, arba užpakalinės šlaunies pusės raumenis. Jeigu mėšlungiškai susitraukė priekinio šlaunies paviršiaus raumenys, atsistokite ar atsigulkite ant šono, suimkite ranka čiurną ir koją iš užpakalio pritraukite prie kūno. Po to koją vėl ištieskite. Jei užėjo užpakalinio šlaunies paviršiaus mėšlungiški skausmai, ranka sugriebkite kojos pirštus ir drauge ištieskite koją. Tuo pat metu kita ranka galima švelniai spausti kelį. * "Susitraukus" skrandžiui gali užeiti pykinimas, vėmimas. Todėl reikia nedelsiant imtis priemonių: atsigulkite ant nugaros, pritraukite kojas prie pilvo, abiem rankomis apkabinkite šlaunis ir spauskite kelius prie krūtinės. Po to vėl ištieskite kojas. * Kai kankina blauzdų mėšlungis, reikia tvirtai atsiremti pėda, pamasažuoti blauzdą, nusiprausti po labai šiltu dušu, kumščiu pastuksenti kojos padą. * Esant kojų pirštų mėšlungiui, reikėtų stiprokai pamasažuoti kojos pirštus ir po to pasivaikščioti. * Visais šiais atvejais labai gerai iškart sukramtyti dvi magnio tabletes - dažniausiai jos padeda greitai atsipalaiduoti. * Gali padėti ir pirtis arba šiltas dušas. * Liaudies medicina rekomenduoja prieš miegą gerti šilto pieno su medumi, o šiuolaikiniai dietologai - kasdieninį meniu papildyti trimis bananais ir sauja migdolų, nes juose yra magnio, mažinančio stresą ir raumenų spazmus.
Kada reikia kreiptis į gydytoją?
Į gydytoją kreipkitės, jeigu mėšlungis kamuoja kasdien arba kasnakt, nes tai gali būti susiję su stuburo arba kraujagyslių ligomis.
Paruošė Sandra PUTRŪNAITĖ