Vis dažniau pasitaiko atvejų, kai asmenys, pažeisdami Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymą, nešiojasi "D" kategorijos dujinius pistoletus (revolverius), parengtus šaudyti su šoviniais užtaisytais guminėmis kulkomis ar šratais. Dažniausiai šie ginklai panaudojami mėginant išspręsti asmeninio pobūdžio konfliktus, iš chuliganiškų paskatų ar neatsargiai elgiantis su ginklu. Guminės kulkos ar šrato, iššauto iš tokio ginklo, kinetinė energija dažnai viršija Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo nustatytą ribą (7,5 J), todėl panaudojus dujinį ginklą su draudžiamais šoviniais asmenys patiria rimtų sužalojimų.
Pagal Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo nuostatas dujiniams ginklams įsigyti ir laikyti nereikia gauti policijos leidimo. Šiuos ginklus įsigyti gali asmuo, sulaukęs 18 metų ir ginklų parduotuvėje pateikęs asmens dokumentą. Tačiau tai, kad šiems ginklams įsigyti ir laikyti nereikia leidimo dar nereiškia, kad jų turėtojams nėra nustatyti tam tikri reikalavimai.
Pagal Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo nuostatas "D" kategorijos ginklo savininkas privalo: 1) dujinį ginklą nešiotis taip, kad kiti asmenys jo nematytų; 2) nesinešioti parengto šaudyti dujinio ginklo (kai šovinys įleistas į šovinio lizdą, revolveris - atlaužtu gaiduku), išskyrus atvejus, kai tiesiogiai susiklosto aplinkybės, dėl kurių iškyla grėsmė asmens sveikatai ar gyvybei; 3) ginklą gabenti į kitą vietą (ginklo laikymo vietą, šaudyklą ir kitur) neužtaisytą, įdėtą į dėklą ar kitą tinkamą daiktą. Šoviniai negali būti sudėti į ginklo vamzdį, o dėtuvė turi būti išimta iš ginklo; 4) užtikrinti saugų ginklo ir šaudmenų laikymą, kad kiti asmenys juo negalėtų pasinaudoti; 5) panaudojęs ginklą, nevartoti alkoholinių gėrimų, narkotinių, psichotropinių ar kitų svaigiųjų medžiagų, kol bus patikrintas blaivumas ar apsvaigimas arba bus atsisakyta tai atlikti. Be to, "D" kategorijos ginklo savininkui draudžiama: 1) ginklą ar šaudmenis perduoti naudoti be priežiūros asmenims, neturintiems 18 metų, o naudojant sportui, - asmenims, neturintiems 16 metų; 2) nešiotis "D" kategorijos ginklą, išskyrus gynybinio pobūdžio elektrošoko įrenginius ir įtaisus, dujinius ginklus; 3) ginklą nešiotis ar gabenti neblaiviam (0,4 promilės ir daugiau), apsvaigusiam nuo narkotinių, psichotropinių ar kitų svaigiųjų medžiagų; 4) parduoti ar perduoti "D" kategorijos ginklą naudotis kitam asmeniui ne per įmonę, turinčią licenciją verstis ginklų, šaudmenų, jų dalių prekyba.
Policijos departamentas pabrėžia, kad pagal Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo nuostatas be leidimų savigynos tikslais galima nešiotis tik tokius dujinius ginklus, iš kurių gali būti paleistos kenksmingos, dirginančios medžiagos ar jomis užtaisytas užtaisas, taip pat gynybinio pobūdžio elektrošoko įrenginius ir įtaisus. Ginklus, iš kurių gali būti paleistos guminės kulkos ar šratai (nepriklausomai nuo to, ar jų kulkos kinetinė energija viršija įstatymo nustatytą ribą ar ne), nešiotis draudžiama.
Policijos departamentas perspėja, kad asmenims, kurie nešiojasi dujinius ginklus, kuriais galima šaudyti guminėmis kulkomis arba šratais, ar parduoda (perduoda) "D" kategorijos ginklus ne per įmonę, turinčią licenciją verstis ginklų, šaudmenų, jų dalių prekyba, policija taikys administracinę atsakomybę pagal Administracinių teisės pažeidimų kodekso 196 straipsnį (bauda iki 100 litų su ginklo konfiskavimu). Nustačius, kad iš dujinio pistoleto iššautos kulkos kinetinė energija viršija 7,5 J, policija šių asmenų atžvilgiu pradės ikiteisminį tyrimą pagal Baudžiamojo kodekso 253 straipsnį.
Pagal Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo nuostatas asmuo dujinį ginklą gali panaudoti gindamasis ar gindamas kitą asmenį, nuosavybę, būsto neliečiamybę, kitas teises, visuomenės ar valstybės interesus nuo pradėto ar tiesiogiai gresiančio pavojingo kėsinimosi, taip pat siekdamas pašalinti jam pačiam, kitiems asmenims ar jų teisėms, visuomenės ar valstybės interesams gresiantį pavojų, jeigu šis pavojus negalėjo būti pašalintas kitomis priemonėmis ir padaryta žala yra mažesnė už tą, kurios siekta išvengti. Prieš panaudojant ginklą, būtina įspėti asmenį, prieš kurį jis bus panaudotas.
Draudžiama panaudoti ginklą žmonių susibūrimo vietose, jeigu dėl to gali nukentėti pašaliniai asmenys, prieš moteris, jei akivaizdu, kad jos nėščios, taip pat prieš asmenis, jei akivaizdu, kad jie neįgalūs, prieš nepilnamečius, jeigu jų amžius žinomas arba išvaizda atitinka amžių, išskyrus atvejus, kai jie priešinasi pavojingu žmogaus gyvybei būdu arba jei užpuola tokių asmenų grupė ir šis užpuolimas kelia grėsmę gyvybei.
Apie kiekvieną ginklo panaudojimo atvejį, kai žuvo žmogus ar padaryta materialinė žala, padaryti kūno sužalojimai asmeniui, ginklo savininkas ar naudotojas nedelsdamas turi pranešti teritorinei policijos įstaigai ar prokuratūrai.