"Gana dažnai pajaučiu iš burnos sklindant nemalonų kvapą, - rašo mūsų skaitytoja Angelė Mozūraitienė iš Kauno. - Tai ypač pasireiškia rytais, blogas kvapas išlieka ir išsivalius dantis. Gal sergu kokia rimta liga? Patarkite, pas kokį gydytoją dėl tokio dalyko reikėtų kreiptis?"
Kaip paaiškino Kauno Šilainių pirminės sveikatos priežiūros centro gydytoja gastroenterologė Rasa Kučinskienė, nemalonus kvapas iš burnos gali atsirasti dėl įvairių priežasčių - tiek dėl gendančių dantų, dantenų ligų, tiek dėl LOR susirgimų, virškinamojo trakto sutrikimų ar kai kurių infekcinių ligų. Todėl visų pirma gydytoja laiško autorei pataria nuvykti pas savo šeimos (bendrosios praktikos) gydytoją, kad būtų atlikti reikiami tyrimai (kraujo, šlapimo ir kt.). Jei šio negalavimo priežasčių nepavyktų nustatyti šeimos gydytojui, gali konsultuoti atskirų medicinos sričių specialistai - gydytojas stomatologas, gydytojas periodontologas, LOR gydytojas, gastroenterologas. Tiesa, specialistų konsultacijoms reikėtų gauti šeimos gydytojo siuntimą, nes jo neturint už konsultaciją reikės mokėti.
xxx
Kaip rašoma medicininėje literatūroje, nemalonus kvapas iš burnos gali atsirasti dėl įvairiausių priežasčių. Šį nemalonų reiškinį gali išprovokuoti nepakankamas rūpinimasis burnos higiena, gendantys, negydomi dantys, dantenų ligos, virškinamojo trakto sutrikimai, kai kurios infekcinės kvėpavimo takų ligos ir t. t. Blogas kvapas burnoje gali atsirasti ir gausiai vartojant aštrių patiekalų, taip pat tų maisto produktų, kuriuose yra daug cholino.
Medikų žodžiais, problemų dėl burnos kvapo turi gana daug žmonių. Daugiausia jie kreipiasi į stomatologus. Neretai tokiems pacientams patariama susirūpinti burnos ir dantų higiena. Išsigydžius nesveikus dantis, kitas dantų ar dantenų ligas bei kruopščiai rūpinantis burnos higiena (būtina labai gerai išvalyti ne tik dantis, tarpdančius, bet ir "nušveisti" liežuvį bei gomurį), nemalonus kvapas iš burnos turėtų pranykti.
Burną gaivina, taigi ir nemalonų kvapą iš jos efektyviai šalina specialūs skalavimui skirti skysčiai, naikinantys burnoje besiveisiančias bakterijas. Vaistinėse yra platus tokių skysčių pasirinkimas. Tiesa, kartais šie skysčiai gali nepadėti, nes dalis bakterijų burnoje yra pasislėpusios po apnašų ir gleivių sluoksniu. Be to, skalavimo skysčiai arba vadinamieji burnos gaivikliai neturi ilgalaikio poveikio - nemalonų kvapą pašalina trumpam (1-2 valandoms).
Nemalonų kvapą burnoje, kaip minėta, gali sukelti aštrus maistas, (griežinėlis žalio svogūno, skiltelė česnako), išgertas alkoholis. Maisto sukelto kvapo, deja, greitai panaikinti neįmanoma. Neverta tikėtis, kad jį tuojau pat neutralizuos muskato riešuto, mėtos ar petražolės lapelio pakramtymas - medikų tvirtinimu, sklindantis specifinis kvapas aplinkiniams pasidarys tik dar nemalonesnis. Maisto produktų sukeltas blogas kvapas burnoje pradingsta tik po tam tikro laiko, vartojant kuo daugiau skysčių.
Blogo kvapo burnoje atsiradimui, kaip minėta, turi įtakos vartojami maisto produktai, kuriuose yra daug cholino. Itin daug cholino yra kiaušiniuose (ypač trynyje), kepenyse, sojos miltuose, žirniuose, nemažai - jautienoje, avižinėse kruopose, ryžiuose ir t. t. Palyginimas: 100 gramų kiaušinio trynių cholino yra beveik 40 kartų daugiau nei tokiame pat kiekyje makaronų! Šios "neskanų kvapą" skleidžiančios medžiagos visai nėra pirmosios rūšies kvietiniuose miltuose, liesame piene, neriebioje avienoje, saulėgrąžų, sojos aliejuje ir kt.
Gydytojai gastroenterologai atkreipia dėmesį į tai, jog gana dažnai nemalonų kvapą burnoje sukelia seilių trūkumas. Žmogaus burnoje gyvena milijonai įvairiausių bakterijų, kurios ir skleidžia nemalonaus kvapo dujas (sieros vandenilis primena supuvusio kiaušinio, metilmerkaptinas - mėšlo kvapą). Burnoje esančios bakterijos dauginasi greičiau esant mažesniam deguonies kiekiui. Kai seilių išsiskiria daug (jose yra daug deguonies), bakterijos dauginasi lėčiau; kai normalus seilių išsiskyrimas burnoje sulėtėja - bakterijų staiga daugėja, vadinasi, sustiprėja ir nemalonus kvapas. Miegant seilių liaukos dirba ne taip intensyviai - štai todėl rytais labiau juntamas iš burnos sklindantis nemalonus kvapas. Rytą blogo kvapo galima atsikratyti pavalgius pusryčius (valgant ima sparčiai gamintis seilės).
Žmogui senstant seilių išsiskyrimas silpnėja. Vadinasi, vyresniems žmonėms vadinamoji "blogo kvapo" problema yra aktualesnė nei jauniems.
Seilių išsiskyrimą gali slopinti ir kai kurie vartojami vaistai (raminamieji, priešalerginiai, antidepresantai).
Tiems, kuriuos kankina iš burnos sklindantis nemalonus kvapas, pravartu nuolat turėti po ranka ledinukų, kramtomosios gumos - čiulpiant saldainį ar kramtant gumą suintensyvėja seilių išsiskyrimas. Jei to neturite, reikėtų išgerti vandens ar sulčių. Į vandenį patartina įlašinti kelis lašus citrinos sulčių, mat jos skatina seilių išsiskyrimą.
Blogas kvapas burnoje gali atsirasti ir patyrus stresą, susijaudinus, išalkus, ilgai be sustojimo kalbant, tai yra veikiant burnos džiūvimą sukeliantiems veiksniams.
Gydytojų dietologų tvirtinimu, nemalonų kvapą burnoje gali sukelti dietos. Mat organizme degant riebalams išsiskiria specifinį kvapą turintis acetonas. Todėl jei laikomasi dietos, patartina ypač kruopščiai rūpintis burnos higiena ir gerti kuo daugiau skysčių.
Gydytojai infekcionistai primena, jog neretai blogas kvapas burnoje atsiranda susirgus kuria nors infekcine kvėpavimo takų liga. Tuomet ligonis daugiau kvėpuoja pro burną ir ši išdžiūsta.
Profilaktika
1. Laiku gydyti dantų ligas.
2. Laikytis tinkamos burnos higienos.
3. Vartoti pakankamai skysčių.
4. Vengti stresų.
5. Atsisakyti žalingų įpročių.