Virginija GRIGALIŪNIENĖ
Gaisruose, kilusiuose per pirmuosius šių metų mėnesius, žuvo jau beveik šimtas šalies gyventojų. Daugiau nei penkiasdešimt - apdegė ar apsinuodijo dūmais, todėl pateko į ligonines. Lyginant su praėjusiųjų metų tuo pačiu laikotarpiu, ugnies aukų padaugėjo ne viena dešimtimi. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie VRM atstovų nuomone, šiųmetinę statistiką į neigiamą pusę gerokai timptelėjo begalinis žmonių išsiblaškymas, neatsargus elgesys su ugnimi, girtavimas ir, be abejo, gerokai šaltesnė už įprastinę šiųmetė žiema.
Iš svetimų klaidų nepasimokoma
Šiemet cigaretės pražudė jau daugiau nei tris dešimtis šalies piliečių. Vos prieš porą dienų mėgavimasis tabako dūmais tragedija baigėsi Vilkaviškio rajone, Virbališkyje. Šio miestelio pakraštyje su sūnumi įsikūręs aštuoniasdešimtmetis Jonas Parfionovas - tą žinojo visi kaimynai - buvo užkietėjęs rūkorius. Nors senolis - garbaus amžiaus ir ne itin stiprios sveikatos, su cigarete, anot aplinkinių, nesiskirdavo nei dieną, nei naktį. Manoma, jog, vos prabudęs, J. Parfionovas ir tą nelemtąjį rytą pirmiausia puolė ieškoti cigaretės... O, užtraukęs dūmą, nė pats nepajuto, kaip užsnūdo... Spėjama, jog smilkstanti cigaretė išslydo iš senuko rankos ir nukrito ant patalynės... Dar keliolika sekundžių, ir aitrūs dūmai senolį mirtinai apsvaigino...
Gretimame kambaryje miegojęs Jono sūnus pabudo nuo aitraus dūmų tvaiko. Ne iškart susigaudęs, kas vyksta, vyriškis puolė lauk, apie užsiliepsnojusius namus pranešė kaimynams, paprašė kuo skubiau kviesti gaisrininkus. Subėgę arčiausiai gyvenantys miestelėnai bandė išgelbėti trobos viduje pasilikusį senolį, tačiau nesuspėjo. Jie padarė didelę klaidą, kad išdaužė namelio langus, atlapojo duris. Mat, susidarius skersvėjui, į patalpas pateko daugiau deguonies, ir ugnis įsišėlo dar stipriau.
Kaip "Akistatai" minėjo nelaimės vietoje lankęsis Vilkaviškio rajono Priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pareigūnas Erikas Žarskis, jau nustatyta, kad šio gaisro židinys - lova, kurioje kaip tik ir buvo rastas dūmuose užtroškęs ir apdegęs trobos šeimininkas Jonas Parfionovas. Pasirodo, kaimynai jį ne kartą buvo įspėję, kad rūkyti lovoje - labai pavojinga, tačiau J. Parfionovas į tokius perspėjimus tik numodavo ranka.
Pasak Vilkaviškio PGT pareigūno E. Žarskaus, didžiausia bėda ir yra tai, jog žmonės nenori mokytis iš svetimų nelaimių ir kažkodėl mano, kad tokios tragedijos jų niekada neužklups.
Pirminiais duomenimis, neatsargus rūkymas lovoje tapo ir Utenos rajone, Taukeliuose, gyvenusio Gintauto Lukausko (44 m.) žūties priežastimi. Mirusių tėvų mediniame name vyriškis jau kurį laiką gyveno vienas.
Liepsnų apimtą G. Lukausko vienkiemį ankstų rytą pastebėjo pro šalį važiavę atsitiktiniai žmonės. Jie iškvietė ugniagesius. Kai gaisrininkai atvyko į nelaimės vietą, namo stogas jau buvo sukritęs į vidų. Per maždaug porą valandų gaisrą užgesinę, gelbėtojai po nuodėgulių krūva aptiko G. Lukausko lavoną. Teismo medicinos specialistas jau nustatė, jog vyriškis užtroško dūmuose.
Pasak kaimynų, G. Lukauskas buvo mėgėjas išgerti, o išgėręs daug rūkydavo. Prieš kurį laiką jis jau buvo padegęs savo lovą, tačiau beįsiplieskiantį gaisrą pavyko greitai užgesinti. Dar kiek vėliau supleškėjo Lukauskų daržinė (šį gaisrą, kaip vėliau paaiškėjo, irgi sukėlė G. Lukausko numesta neužgesinta cigaretė).
Potraukis cigaretėms vos nenusinešė ir klaipėdiečių sutuoktinių Veronikos (56 m.) bei Algirdo (64 m.) Taurinskų gyvybių. Abu nukentėjėliai atsidūrė ligoninėje. Dūmais apsinuodijusi Veronika, suteikus pirmąją medicininę pagalbą, netrukus buvo išleista į namus, o rankas, kojas, nugarą ir veidą stipriai apdegęs Algirdas kelias dienas buvo gydomas Klaipėdos ligoninės Reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriuje, tačiau, būklei vis prastėjant, išvežtas į Kauno medicinos universiteto klinikas.
Veronika ir Algirdas Taurinskai ne vienerius metus glaudėsi Mokyklos gatvės daugiabutyje. Buvo gal aštunta valanda vakaro, kai trečiajame aukšte gyvenančių Taurinskų laiptinės aikštelės kaimynė savo bute pajuto svilėsių ir degėsių kvapą. Moteris kyštelėjo nosį į laiptinę ir pro Taurinskų buto durų plyšius išvydo besiveržiančius dūmų kamuolius. Persigandusi kaimynė skubiai iškvietė gaisrininkus, sukėlė ant kojų kitus daugiabučio gyventojus. Jie ėmė belsti į Taurinskų buto duris (durų skambutis neveikė), tačiau jų niekas neatidarė. Atvykę gaisrininkai ir subėgę namo gyventojai per langą spėjo pamatyti, kaip dūmų pilnoje virtuvėje lyg niekur nieko vaikštinėjo Veronika Taurinskienė. Aplinkiniai stebėjosi, kodėl Veronika neskubėjo gelbėtis pati, negelbėjo ir vyro.
Išlaužę buto duris, gaisrininkai išnešė lauk ir Veroniką, ir šios vyrą Algirdą. Pastarasis buvo itin sunkiai apsinuodijęs dūmais, kaip reikiant apsvilęs. Kadangi labiausiai apdegė sofa, ant kurios miegojo Algirdas Taurinskas, manoma, jog gaisrą sukėlė numesta neužgesinta nuorūka.
V. Taurinskienės sūnus iš pirmosios santuokos Edgaras "Akistatos" žurnalistei patvirtino, jog tuo metu, kai bute kilo gaisras, namie buvo tik motina ir patėvis, be to, abu jie jau miegojo (yra duomenų, kad iš vakaro Taurinskai, kaip neretai ir anksčiau, rymojo prie svaigalų butelio). Vadinasi, jei ne kaimynų pastabumas, po išgertuvių kietai įmigę sutuoktiniai greičiausiai būtų sudegę.
Kaimynai prasitarė, jog Veronika ir Algirdas Taurinskai per neatsargumą nukentėjo jau nebe pirmąjį kartą. Prieš kurį laiką Taurinskų bute buvo rasti atsukti dujinės viryklės čiaupai. Nutekėjusios dujos pasklido ne tik po butą, bet ir visoje laiptinėje. Tik laimingo atsitiktinumo dėka (atbėgus kaimynams ir dujas užsukus) sprogimo pavyko išvengti.
Kaimynai skundėsi per Taurinskus jau seniai neturintys ramybės, gyvenantys "kaip ant parako statinės". Šioje šeimynėlėje esą nuolat girtaujama, triukšmaujama, netyla barniai. Beje, A. Taurinskas - praeityje garsus uostamiesčio gyventojas, dailininkas. Tačiau, anot aplinkinių, savo talentą vyriškis baigia pragerti. Nuo jo šiuo pomėgiu ne ką teatsilieka ir žmona...
Spėjama, jog cigaretės pražudė ir Rokiškio autobusų parko šaltkalvį akumuliatorininką Audrių Mekšėną (37 m.). Apdegusį negyvą vyrą aptiko bendradarbiai, ryte atėję į darbą.
Kaip paaiškėjo, A. Mekšėnas po darbo namo nesugrįžo - kažkodėl liko nakvoti akumuliatorinėje. Manoma, kad, įsitaisęs ant minkštasuolio, vyriškis užsirūkė ir nejučiomis užsnūdo. Iš rankų išmesta neužgesinta cigaretė greičiausiai užkrito ant minkštasuolio (jis rastas gerokai apsvilęs). Tiesa, didesnis gaisras taip ir neįsiplieskė - ugnis nuslopo savaime. Įmigęs vyras, manoma, mirtinai apsinuodijo dūmais.
Senolę pražudė taupumas?
Pirminiais duomenimis, dūmais mirtinai apsinuodijo ir Šakių rajone, Papartynuose, gyvenusi Agota Čeplevičienė (86 m.). Negyva senolė dūmų pilnoje trobelėje buvo rasta ankstų rytą. Šalia senutės lovos stovėjo apdegusi kėdė. Ugnis spėjo grybštelėti ir patalynę, staltiesę.
Kaip pasakojo kaimynai, prieš daug metų vyrą palaidojusi, todėl viena gyvenusi A. Čeplevičienė buvo be galo skūpi, todėl, taupydama elektrą, šviesos nedegdavo - dažniausiai pasišviesdavo žvake. Su degančia žvake ši moteris esą niekada nesiskirdavo. Tai žinodami, kaimynai Agotą buvo ne kartą įspėję su ugnimi nejuokauti, elgtis atsargiau. Tačiau močiutė nepaisė jokių įspėjimų.
Pasiligojusią A. Čeplevičienę jau kuris laikas slaugė tame pačiame kaime gyvenanti Zosė Brazaitienė. Ši moteris, kaip įprastai, tą rytą užsuko pas senutę pasiteirauti, kaip ši gyvenanti, ar ko netrūksta, ir labai nustebo jau prie trobelės durų pajautusi degėsių kvapą. Vos Zosė atrakino duris ir jas pravėrė (ji turėjo A. Čeplevičienės trobos raktą), iš vidaus tvokstelėjo tirštų dūmų kamuoliai.
Patalpas išvėdinus, trobelės šeimininkė buvo rasta lovoje, negyva. Šalimais mėtėsi smarkiai apdegusi kėdė, nuodėguliais virtę ramentai, kuriais naudodavosi vos vaikštanti senolė, buvo apdegusios ir grindys. Gretimame kambaryje rasta nuo dūmų užtroškusi Agotos katė.
Rajono PGT pareigūnai dar aiškinasi A. Čeplevičienės žūties priežastis, tačiau aplinkiniai neabejoja, kad senolę pražudė be priežiūros palikta deganti žvakė.
Ugnis baudžia neatsargiuosius
Šilutės rajono ligoninės Traumatologiniame skyriuje gydomas šio miesto gyventojas Vladislovas Anukas (45 m.). Automobilių remonto įmonėje dirbančiam vyriškiui medikų pagalbos prireikė įvykus nelaimingam atsitikimui. V. Anukui pjaunant metalinę detalę, kibirkštis užkrito ant remontuojamo "Audi" markės automobilio variklio, kuris buvo aptaškytas degalais. Plykstelėjusi ugnis smarkiai apdegino remontininko veidą bei ranką ir akimirksniu apėmė remontuojamą automobilį.
- Net nepagalvojau, kad taip gali atsitikti, - stebėjosi ir pats nukentėjėlis V. Anukas, pasidžiaugęs, jog medikų dėka apdegusios kūno vietos jau sparčiai gyja, žaizdos - traukiasi. - Nuo šiol būsiu daug atsargesnis ir kitiems pasakysiu, jog, atliekant tokius darbus, reikia ypatingai saugotis...
Na, o Klaipėdos rajone, Sendvario seniūnijai priklausančiame Mazūriškių kaimo daugiabutyje įsikūręs Vladimiras Dijačkovas ir jo šeimos nariai nežuvo tik laimingo atsitiktinumo dėka.
Tą pavakarę V. Dijačkovas sumanė pasikeisti dujų balioną. Atjungęs dujų balioną nuo sistemos, vyriškis jį atsinešė į virtuvę ir, nekreipdamas dėmesio į tai, jog tuo metu kūrenosi krosnis, čia pat nusprendė iš to baliono išleisti dujų likučius. Po visus kambarius bemat pasklido dujų tvaikas. Tuo metu pas Dijačkovus svečiavęsis Vladimiro žmonos brolis nusistebėjo, kodėl svainis esąs toks neatsargus - dujas išleidęs netoli besikūrenančios krosnies. V. Dijačkovas nespėjo nė prasižioti, kaip patalpoje driokstelėjo sprogimas. Nuo didžiulio ugnies pliūpsnio labiausiai nukentėjo virtuvėje buvęs V. Dijačkovas. Ugnis nusvilino jo rankas, kojas, nugarą. Nukentėjėlis buvo skubiai išgabentas į ligoninę. Visa laimė, kad tuo metu Vladimiro žmona ir šios brolis buvo gretimame kambaryje (priešingu atveju jie irgi būtų stipriai nukentėję).
Manoma, kad virtuvėje susikaupusios dujos sprogo, kai jas pasiekė iš besikūrenančios krosnies iššokusi kibirkštis.
Sprogimo banga išdaužė Dijačkovų buto langų stiklus, nuo karščio išsilydė plastikinės dailylentės, aprūko sienos ir lubos.
Dar laukdamas greitosios V. Dijačkovas aplinkiniams užsiminė ir ankstesniais kartais, keisdamas dujų balioną, išleisdavęs dujų likučius, tačiau niekada nieko bloga neatsitikę.
Kaimynai stebėjosi, kaip suaugę žmonės gali taip neatsargiai elgtis su pavojingais prietaisais. Juk jei balione dujų būtų buvę daugiau, sprogimas būtų buvęs daug galingesnis, į orą galėjo išlėkti visas daugiabutis!
Viena Dijačkovų kaimynė sakė niekada nerizikuojanti dujų balioną keisti pati - paprašanti tai išmanančių specialistų. Moteris stebėjosi, kaip brandaus amžiaus Vladimiras galėjo elgtis taip neapdairiai, neatsakingai, vėjavaikiškai.
Na, o prieš keletą dienų Kaune, privačiame name kilęs gaisras nusinešė net trijų vyrų gyvybes. Žiedo gatvės namelyje gyvenę Gintautas Petraitis (49 m.), šio sūnėnas Eimantas Petraitis (36 m.) bei pastarojo draugas Arūnas Šarkis, kaip įprastai, girtavo. Kadangi elektra šiame name dėl didelio įsiskolinimo yra atjungta, vyrai pasišviesdavo žvake. Be priežiūros palikta deganti žvakė, matyt, ir sukėlė pražūtingą gaisrą.
Vidurnaktį iš minėto namuko sklindančius dūmus pastebėjo kaimynai. Jie iškvietė ugniagesius. Atvykę gaisrininkai gaisrą greitai nuslopino, tačiau viduje buvusių vyriškių išgelbėti nepavyko. Manoma, kad jie mirtinai apsinuodijo smalkėmis.
Saugokitės!
Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie VRM pareigūnai dar kartą primena, jog su ugnimi juokauti nevalia, mat iki skaudžios nelaimės - vienas žingsnis. Specialistai pataria naudotis tik tvarkingais elektros prietaisais, tinkamai prižiūrėti bei eksploatuoti krosnis ir dūmtraukius, šildymo sistemas, nepagailėti pinigų gesintuvams ir kitokioms gaisrų gesinimo bei gelbėjimosi priemonėms įsigyti, nepamiršti priešgaisrinės saugos taisyklių reikalavimų. Vaikus nuo mažens būtina mokyti visų atsargumo priemonių, nuolat kartoti, jog degtukai - ne žaislas.
Na, o jei vis dėlto gaisro išvengti nepavyko, sukaupkite visas jėgas, nepulkite į paniką, nes tik dar labiau sau pakenksite. Jei užsiliepsnojo drabužiai, greitai griūkite ant žemės ir raičiokitės tol, kol liepsną nuslopinsite. Tuo pat metu stenkitės nuo ugnies apsaugoti veidą (geriausia jį uždengti rankomis). Jei kambaryje prisikaupė dūmų, užsidenkite burną šlapiu audeklu ir "keturiomis" bandykite pasiekti išėjimą. Jei kambaryje dūmų prisikaupė itin daug, patariama duris pasiekti šliaužiant grindimis (tai dėl to, jog dūmai yra labai nuodingi, tačiau patalpos apačioje jų yra mažiau nei viršuje). Išbėgus iš degančio namo jokiu būdu negalima į jį sugrįžti.
Dūmais apsinuodijusį ar ugnies apdegintą nukentėjėlį reikia skubiai išnešti į gryną orą ir patikrinti pulsą, kvėpavimą. Jei pulsas yra, kol atvyks greitoji medicinos pagalba, būtina nedelsiant pradėti daryti dirbtinį širdies masažą.
Nuo nukentėjėlio kūno nereikia plėšti apdegusių drabužių, negalima pradurti susiformavusių vandeningų pūslių ar ant žaizdų dėti ledo, pilti labai šaltą vandenį. Geriausia žaizdas apibintuoti švariu tvarsčiu (tik jokiu būdu nesuveržti per stipriai) ir skubiai vežti į artimiausią gydymo įstaigą.