• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sigitas STASAITIS

Dažnai susimąstome: kas valdo pasaulį? Švariausi Daugėlių (Šiaulių r.) miestelio gyventojai neabejoja - juos valdo moterys. Keturios susimokiusios moteriškės aukštyn kojomis apvertė pusę amžiaus miestelyje nusistovėjusią tvarką pirtyje.

REKLAMA
REKLAMA

Daugėliai - gražus Kuršėnų priemiestis. Čia stovi cukraus fabrikas, teka Venta, puikiai tvarkomo stadiono gali pavydėti bet kuris šalies miestelis. Tačiau Daugėliuose yra dar viena įžymybė - puiki pirtis. Ne šiaip sau kokia "valdiška" elektrinė, o senoviško tipo, su ugnimi įkaitinamais akmenimis! Apie Daugėlių pirtį garsas sklinda plačiai po apylinkes - nors Kuršėnuose yra dar viena pirtis, gera šimtinė šutros mėgėjų savaitgaliais vyksta būtent į Daugėlius.

REKLAMA

Atėjus Nepriklausomybės gadynei, žinia, viskas pabrango. Kuras - ypač. "Lietuvos energijos" kūrenamą pirtį tapo brangu išlaikyti, bilietas ėmė kainuoti kaip į kiną - 5 litus. Nuo bankroto Daugėlių pirtį išgelbėjo Šiaulių rajono savivaldybė ir seniūnija. Rajono savivaldybė pirtį perdavė UAB "Kuršėnų komunalinis ūkis" ir paskyrė dotacijas. Komunalininkai prieš penketą metų pastatą gražiai suremontavo, o bilietą atpigino iki 3 litų (be PVM), tad pirtis tapo populiari kaip niekad, Daugėlių pirtyje penktadieniais ir šeštadieniais ėmė nebetilpti žmonės. Netrukus pasklido kalbos, kad pirtininkai Česlovas su Stase pirtimi naudojasi asmeniniais reikalais. Pirtininkus nuo atleidimo išgelbėjo neoficiali "Pirtininkų partija". Taip juokais vadinamas būrelis daugėliškių (daugiausia vyrų), itin mėgstančių pertis ir be pirties negalinčių gyventi. "Pirtininkai" komunalinio ūkio direktoriui parašė kolektyvinį prašymą Stasę su Česlovu palikti darbo vietose - jie puikūs specialistai ir geri žmonės.

REKLAMA
REKLAMA

Kadangi Daugėliai - ne Niujorkas, gyventojų nedaug, jau beveik 50 metų mikrorajono pirtis būdavo kūrenama dvi dienas per savaitę. Didmiesčiuose pirtys statomos dviejų aklina siena atskirtų galų - vienoje pusėje periasi vyrai, antroje - moterys. Miesteliams tokia pirtis būtų per didelė prabanga, tad jau kone pusę amžiaus Daugėliuose penktadieniais pertis ateidavo moterys, o šeštadieniais - vyrai. Ir štai neseniai atėję nusiprausti žmonės pamatė skelbimą, kad senoji geroji tvarka apversta aukštyn kojomis - nuo šiol penktadieniais prausis vyrai, šeštadieniais - moterys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jei Daugėliai būtų Niujorkas ar Peterburgas, būtų kilusi revoliucija. Į savaiminį piketą susibūrę "Pirtininkų partijos" aktyvistai pareikalavo UAB "Kuršėnų komunalinis ūkis" direktoriaus Algimanto Glodenio paaiškinti, kodėl sulaužyta senoji tvarka. Skėstelėjęs rankomis direktorius paaiškino, kad taip liepusi Lietuvos Respublikos Seimo Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba. Paprasčiau sakant, sukeisti vyrų ir moterų darbo dienas liepė įžymioji moterų teisių gynėja Aušrinė Burneikienė. Protestuotojai iš netikėtumo išpūtė akis - kuo čia gi čia dėta ponia A. Burneikienė?

REKLAMA

Pasirodo, į kontrolierę A. Burneikienę kreipėsi net keturios (!) Daugėlių miesto Stoties gatvės gyventojos. Jos skundėsi, kad abi Kuršėnų miesto pirtys dirba vienodu grafiku: penktadieniais jomis naudojasi moterys, o šeštadieniais - vyrai. Šitoks grafikas moterims esą nepatogus, kadangi tos, kurios "dėl darbo pobūdžio nesuspėjo į pirtį penktadienį, apskritai praranda galimybę nusiprausti". Moterys skundą A. Burneikienei baigė teiginiu, kad Kuršėnuose esančios diskriminuojamos dėl lyties.

REKLAMA

Išnagrinėjusi skundą A. Burneikienė stojo skundikių pusėn - jos pasirašytame rašte "Kuršėnų komunaliniam ūkiui" konstatuojama, kad Kuršėnuose moterims sudarytos akivaizdžiai blogesnės sąlygos nueiti į pirtį, nes poilsio dienomis jos neturi galimybės nusiprausti. Kontrolierė A. Glodeniui nurodė "nutraukti lygias teises pažeidžiančius veiksmus, tai yra sudaryti vienodas naudojimosi pirtimis pasirinkimo galimybes tiek vyrams, tiek moterims" (kalba netaisyta).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Bijodamas tapti "lytiniu" nusikaltėliu, A. Glodenis ir įsakė sukeisti pirties dienas.

"Kranklio" korespondentas Daugėliuose susitiko su "Pirties partijos" aktyvistais, kurie išdėstė savo argumentus. Jie geležiniai ir nepajudinami, kaip geros pirties krosnis:

- Pirma, į Daugėlių pirtį vyrų užsuka trečdaliu daugiau. Mūsų per dieną nusiprausia apie 60, moterų - tik maždaug 40. Antra, tarp besiprausiančių vyrų daugiau dirbančių žmonių, trečia - vyrai žymiai dažniau dirba lauke bei purviną darbą.

REKLAMA

Skundą A. Burneikienei pasirašė 4 moterys. Už senąją tvarką jau pasirašė dešimtys žmonių, tarp jų daug ir moterų. Logiškai mąstant, tai mažuma, moterys, privalo taikytis prie daugumos, tai yra mūsų, vyrų.

- Tik mūsų nefotografuokite, nerašykite pavardžių. Žinot, kokios moterys aršios. Jei keturios bobos sugeba šokdinti Seimo kontrolierę ir direktorių Glodenį, tai mums, eiliniams vyrukams, bus šakės.

REKLAMA

Nusijuokęs vienas pagyvenęs vyras pridūrė:

- Besiprausdamos moterys sunaudoja daugiau vandens, nes jų, ypač pagyvenusių ir storesnių, didesnis odos plotas. Kur nuplauti dvi dideles krūtis, o kur vieną mažą... na patys suprantat. O moka jos gi vienodai! Tik nerašykit, kad taip sakiau - jos mane gyvą papjaus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Didžiulis pirties mėgėjas Antanas "Krankliui" išdavė net vieną vyrišką paslaptį:

- Šeštadienio pirtelė buvo mūsų vienintelis džiaugsmas. Mes, keli draugai, po darbų savaitės išsiperdavome, šnektelėdavome. Ne paslaptis, atsikimšdavome ir po buteliuką alaus. Bare gerti visai kas kita - brangu, o svarbiausia, bet kada gali atsilapoti durys ir įgriuvusi įniršusi žmona gali išblaškyti vyrišką kompaniją - ne kartą ne vienam vyriukui taip yra nutikę. O į vyrų pirtį bobos niekas neįleis, čia saugu bei ramu. Žinau, skundą parašė advokatė iš Klaipėdos. Ji savaitgaliais lanko Daugėliuose gyvenančią savo seną motiną. Teisininkė perdeda, kad negali mamos nuprausti -senutę kasdien prižiūri žmonės, gali ją mazgoti nors ištisą penktadienį... Oi, tik nefotografuokit manęs, bijau aš tų moterų, bijau, kad už tokias mintis žmona nebeišleis į pirtį. Neištverčiau, dievaži nusižudyčiau...

REKLAMA

UAB "Kuršėnų komunalinis ūkis" siūlo kompromisą - pirties dienas skelti pusiau. Penktadieniais rytais - vyrai, po pietų - moterys, šeštadieniais - atvirkščiai. Tačiau neaišku, ar Seimo kontrolierės A. Burneikienės tarnyba vėl nešauks apie moterų diskriminaciją.

"Pirtininkų partijos aktyvistai" juokdamiesi pareiškė, kad jie ne prieš šeštadieniais į garinę įsileisti ir moteris:

REKLAMA

- Daugėlių vyrai ne prieš, kad šeštadieniais kartu su mumis praustųsi ir moterys. Mes kokią jaunesnę ant gultų dar ir nupertume...

"Kranklio" nuomone, reikalaudama sukeisti pirties dienas A. Burneikienė išsireikalavo, kad nebebūtų diskriminuojamos Daugėlių moterys, bet pasiekė, kad dabar diskriminuojami vyrai. Tik šiuolaikiniai vyrai tolerantiškesni už moteris. Jie skundo A. Burneikienei nerašo, nors pasipiktinusiųjų tikrai keturi, o dešimtis kartų daugiau.

REKLAMA
REKLAMA

Tai, kad A. Burneikienė palaiko moteris, suprantama - ji ir pati moteris. O Lietuvos valdininkų požiūrį į lyčių diskriminaciją parodo puikus pavyzdys. Kažkuri iš moterų buvo parašiusi tai pačiai A. Burneikienei skundą, kad diskriminuojamos sergančios moterys. Mat sergančių prostatos vėžiu vyrų vaistai buvo kompensuojami daugiau nei moterų, sergančių kiaušidžių ar gimdos vėžiu.

A. Burneikienės tarnybos specialistai, įsitikinę, kad skundas pagrįstas, raštu įsakmiai pareikalavo valdžią nutraukti ligotų moterų diskriminaciją. Valdininkai sureagavo. Moterų vaistams nepridėjo nė cento, o vyrams lengvatą panaikino.

Mažvydo Šiupario nuotr.

Keturios moterys Seimo kontrolierei įrodė, kad moterys dirba sunkiau, labiau išsipurvina, todėl jų teisė rinktis, kada kurti pirtį.

(Pirtis-001; -002.jpg);

Per pusę amžiaus Daugėlių pirtyje nusistovėjusią tvarką penkios moterys pakeitė per vieną dieną.

(Pirtis-003; 004; 005.jpg).

Vyrai ne prieš, kad jiems būnant pirtyje į ją užsuktų ir moterys...

(Pirtis -006.jpg).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų