Irena ZUBRICKIENĖ
Kai įstaigos ir įmonės jau bene mėnesį tviska nuo kalėdinių blizgučių, o pirkėjai iš parduotuvių šluote šluoja kalėdines dovanėles, policininkai ir gaisrininkai kone kasdien aptaria bendrus veiksmus, kaip išvengti nelaimių ne tik metų pabaigos švenčių dienomis, bet ir prieš jas. Mat prieš kelias savaites iki Kalėdų laikinai leidžiama keliasdešimt kartų padidinti prekybos "taškų", prekiaujančių įvairia pirotechnika, skaičių.
Būta žūčių
Viskas būtų gerai, jeigu fejerverkai neatneštų nelaimių ir skausmo, bet ankstesnių metų patirtis rodo, jog yra kitaip. Štai pernai Lietuvoje prie šventinių eglučių pirotechnikos gaminiais buvo sužaloti 48 žmonės, 21 iš jų - nepilnametis. Mirtinų nelaimių išvengta, tačiau sužalotiesiems teko gydytis net ir labai stiprius nudegimus.
O ankstesniais metais per metų pabaigos šventes arba laukiant jų būta ir didelių nelaimių. Kam nutrauktas rankos pirštas ar ir visa plaštaka, kam išmušta akis ir tamsos pasaulis visą likusį gyvenimą, o kam - net ir gyvenimo pabaiga. Bet kurio šalies policijos komisariato pareigūnai, kasmet nerimaujantys dėl naudojimosi šventiniais fejerverkais, visada primena, kad Klaipėdoje, pasitinkant 2000-uosius ir 2004-uosius, šventinę naktį žuvo minioje buvusios 2 moterys. Vieną mirtinai sužalojo iš kito Danės upės kranto atskriejusi šventinė signalinė raketa, kita panašiai buvo mirtinai traumuota, kai pirmosiomis Naujųjų minutėmis džiugiai stovėjo šalia burlaivio "Meridianas". Abiem atvejais pareigūnams nepavyko rasti kaltųjų. Po antrosios nelaimės Klaipėdoje kurį laiką netgi sklandė gandai, kad uostamiestyje šitaip per Naujuosius siaučia "naujametis maniakas", kuris ieško aukų, įsigijęs signalinių raketų, paprastai naudojamų laivuose. Abu įvykius tyrę pareigūnai, skeptiškai vertinę "maniako versiją", tuokart tegalėjo spėlioti, jog abi skaudžios nelaimės - girtų, nemąstančių asmenų išdaigos.
Prekeiviams - taisyklės
"Nekalti" fejerverkai, petardos, raketos, saliutai... Prekiauti mažiausiai pavojinga pirotechnika leidimus išduoda ir savivaldybės, o profesionalia - tik Policijos departamentas. Tačiau pareigūnai neslepia, kad prieš šventes visada atsiranda ir nelegalių prekiautojų. Tokie yra gaudomi per reidus, informacijos apie juos policija tikisi ir iš neabejingų piliečių.
Legalią prekybą pirotechnikos gaminiais riboja tam tikros taisyklės. Ji draudžiama prie mokyklų ir vaikų darželių, o prekybos vietose kabo gerai matomi skelbimai, kad prekės parduodamos tik 18 metų sulaukusiems asmenimis. Dar viena būtina sąlyga - pirkėjas turi būti blaivus.
- Prekyba šventine pirotechnika trunka tik apie mėnesį, todėl prekeiviams brangus kiekvienas klientas - štai kodėl ne vienas pardavėjas rizikuoja paminti prekybos taisykles, aptarnaudamas ir nepilnamečius, - "Akistatai" sakė Marijampolės policijos Viešosios tvarkos skyriaus viršininkas Skirmantas Andriušis. - Man keista, kad pardavėjai, suaugę žmonės, nepagalvoja apie galimas pasekmes. Juk pirotechnikai naudojama medžiaga greitai užsiliepsnoja ir būna labai aukštos temperatūros, todėl iki nelaimės, ja naudojantis nemokšiškai ar neatsargiai, yra tik vienas žingsnis.
Pareigūnai neslepia, kad visiškai sukontroliuoti nedrausmingus ir savanaudžius petardų bei fejerverkų pardavėjus yra neįmanoma, be to, kone kiekvienas paauglys, panoręs šių prekių, ilgėliau pastovėjęs prekybos vietoje, būtinai susiras "gerą dėdę", kuris paprašytas nupirks jam saliutų. Tikrinama, ar prekybininkai paiso leistinų atstumų (per 75 metrus) iki viešųjų objektų, ar turi leidimus ir ar neprekiauja pavojingo galingumo pirotechnika.
Patarimai pirkėjams
- Kiekvieną kažkokių medžiagų sprogdinimą po 22 valandos (iki 6 valandos ryto) ne švenčių dienomis traktuojame kaip viešosios tvarkos pažeidimą, - aiškino S. Andriušis. - Ypač šalia mokyklų, ligoninių, maldos namų ir kitų viešų vietų. Už paauglių iki 16 metų nusižengimą atsako tėvai, o vyresnieji baudžiami bendra tvarka.
Anot pareigūnų, anksčiau daug problemų kėlė ir savadarbė pirotechnika, tačiau manoma, kad pastaraisiais metais ji jau nepopuliari - ją nukonkuravo pirktinė.
Darbų saugos specialistai irgi linkę patarti, kaip išvengti nelaimių, naudojantis šventiniais "sprogmenimis":
- pirmiausia reikia atidžiai perskaityti pirotechnikos priemonės naudojimo instrukciją ir jos laikytis; - nesinaudoti pirotechnikos gaminiais, kurių garantijos (saugojimo) laikas pasibaigęs; - nepirkti pirotechnikos gaminių turgavietėje, gatvėje, nestacionariuose kioskuose, paviljonuose ir iš automobilių, nes šios prekės gali būti nekokybiškos; - neleisti su pirotechnikos gaminiais žaisti vaikams; - nedėti pirotechnikos gaminių į drabužių kišenes; - apžiūrinėjant pirotechnikos gaminius, nerūkyti; - nesinaudoti pirotechnikos priemonėmis šalia degiųjų medžiagų; - nesinaudoti pažeistais ar apgadintais pirotechnikos gaminiais; - neleisti saliuto virš žmonių minios.
Ką daryti, jeigu pirotechnikos gaminio įžiebti nepavyksta, tai yra užgęsta jo degiklis, arba įsmeigtas į žemę ar sniegą gaminys nuvirsta? Geriau prie jo neiti kelias minutes, neardyti ir nebandyti iš naujo uždegti. Vėliau neįsižiebusį ar neiššovusį fejerverką reikia įdėti į maišelį ir išmesti į šiukšlių konteinerį.
Pataria ir ugniagesiai: kad išvengtume gaisrų, per šventes išeidami iš namų nepamirškime uždaryti balkonų ir kambarių langų - juk ir atsitiktinai įlėkęs saliutas gali namuose sukelti gaisrą.
Irenos ZUBRICKIENĖS nuotr.:
- Petardų ir fejerverkų pirkimo bumo laukiama po Kalėdų
(nuotrauka bus ryt ryte)
2008 12 15